4 Veere raakt kunstgeld niet kwijt Erfpachters vechten de II Gift uit dank voor hulp aan gestrande Pool I II 20 WALCHEREN ERFPACHT Na 65 jaar wonen aan de Zeeuwse Rivièra dreigt bouwvakkersfamilie uit eigen huis te worden verjaagd. EP zoutelande - Woeste duingrond noemden ze het destijds, het ge bied aan de kust bij Zoutelande, waar vader Willem de Jong in 1947 een houten huisje mocht bouwen. De grond bleef eigen dom van het rijk. Geen probleem, dachten ze in die tijd. Want wat was zo'n hellend lapje duingrond nou eigenlijk waard? Hij mocht er op wonen voor zestig gulden per jaar. Zijn dochter Riekie Dij kers-de Jong, bewoont dat ouder lijk huis nu nog steeds. Ze trouw de, bracht er haar kinderen groot en het huis groeide mee. Er kwam een serre bij, een nieuw dak op en de muren werden opge metseld in steen. Met haar man, Piet Dijkers, geniet ze daar nu van een modaal bouw vakkerspensioentje. Nog wel. Straks kan dat wellicht niet meer. Want wat aanvankelijk waardelo ze duingrond heette, staat tegen woordig als 'riante woonlocatie' teboek. Afgelopen week kreeg ze van de huidige eigenaar, het wa terschap Scheldestromen, bevel haar huis te ontruimen. Óp 1 sep tember moeten ze er uit zijn. Ten zij ze ieder jaar 9.084 euro aan het waterschap betaalt, elf keer zo veel als ze de afgelopen kwart eeuw gewend was, en meer dan driehonderd keer zo veel als toen ze het woninkje kocht van haar vader. „Dat betekent gewoon", vertelt ze met wanhoop in haar stem, „dat we uit ons eigen huis worden verjaagd. Want negendui zend euro, dat kunnen we met ons maandinkomen van 1800 éu- ro aan AOW en pensioen met geen mogelijkheid betalen." Verkopen dan maar, zoals de taxa teur van het waterschap luchtig jes zou hebben opgemerkt. Want zo'n huis, op zo'n prachtplek aan de Zeeuwse Rivièra is natuurlijk 'goud geld waard'. Allereerst, Riekie Dijkers-de Jong wil helemaal niet weg uit haar ouderlijk huis waar al zo veel in is geïnvesteerd om er een mooie oude dag te kunnen beleven. Tien jaar terug namen ze nog een hypo theek om het weer eens goed op te knappen. De bank vond het ver antwoord. En goud geld? „Wie koopt nu een huis met zo'n gigan tische last aan erfpacht, met het ri sico dat die over tien jaar op nieuw fors wordt verhoogd? Nee, in werkelijkheid is de waarde van ons huis nu al gigantisch gekel derd." En dan komt ze er nog betrekke lijk goed vanaf, vergeleken met an dere huiseigenaren op de duingrond van het waterschap. Er zijn erbij voor wie de erfpacht met factor veertig is vermenigvul digd. Zoals die meneer Eijntho- ven uit Leusden. Het waterschap slaat hem nu aan voor achtdui zend euro per jaar. Eén troost: hij woont er niet permanent, maar gebruikt zijn optrekje als zomer woning. Dat ligt even wat anders voor hotel-restaurant Het Streef- kerkse Huis, dat de pachtprijs der tien keer over de kop zag gaan. Die staat nu op 19.000 euro. „Je bouwt een bedrijf op dat klinkt als een klok. We hebben twintig man personeel. Daar gaat dan in een keer een streep door", zegt Michiel de Jonge die de zaak tien jaar geleden kocht om er zijn zoon een kwaliteitsetablissement van te laten maken. „Ons is toen al wel verteld dat er een forse pachtverhoging aan zat te komen, maar niet dat die alle perken te buiten zou gaan. „Je verwacht een verdubbeling, of nog wat meer, zeg drie keer zo veel. Het is dat het bedrijf inmiddels stevig op po ten staat. Anders waren we kapot geweest, nog voor we goed en wel waren begonnen." Met vijftien an dere 'gedupeerden' vecht hij de 'exorbitante' verhoging juridisch aan. Als die strijd wordt verloren is het voor bewoners als Riekie Dij kers-de Jong einde verhaal. Een kwart eeuw terug had ze het al moeilijk. En toen ging het 'slechts' om een verhoging van zestig naar 1600 gulden. „Voor een bouwvakkersgezin met vijf kinderen was dat toen al gigan tisch. We moesten destijds steeds een betalingsregeling treffen, om dat we pas konden betalen in mei, wanneer het vakantiegeld binnenkwam. Nu rest er alleen nog hoop: „De Hedwigepolder staat ook nog niet onder water." Oostkapelle behoort tot de vijf Veerse woonkernen waar in de openbare ruimte nog geen kunst is te zien. Om te bevorderen dat daar toch een kunstwerk komt, hebben burgemeester en wethou ders de subsidiemogelijkheden verruimd. Een initiatief kan daar nu rekenen op een gemeentelijke bijdrage van 30.000 tot 45.000 eu ro. Dat geldt overigens ook voor andere dorpen zonder kunstwerk: Aagtekerke, Grijpskerke, Melisker- ke en Serooskerke. De gemeente gaat die woonker nen nu actief informeren over de subsidiemogelijkheden. Dorpen waarin al kunstwerken staan kun nen overigens ook een beroep doen op de subsidiepot. Maar die krijgen dan minder geld. Dorpen met met maximaal twee kunst werken (Biggekerke, Gapinge, Koudekerke en Vrouwenpolder) kunnen rekenen op een gemeente lijke bijdrage van 16.000 tot 30.000 euro. Voor woonkernen met minstens drie kunstwerken (Domburg, Westkapelle, Veere en Zoutelande) beperken B en W de gemeentelijke bijdrage tot hoog uit 12.500 euro. Binnen de gemeente Veere staan veel monumenten, vaak ter nage dachtenis aan oorlogsslachtoffers. Maar die worden niet allemaal tot de kunstwerken gerekend. Wat precies een kunstwerk is wordt in Veere beoordeeld door een kunst adviescommissie. Met een beetje goede wil kan bin nen de gemeente jaarlijks een nieuw kunstwerk worden gereali seerd. Daarbij wordt er van uit ge gaan dat zo'n kunstwerk onge veer 40.000 euro kost. Duurdere kunstwerken zijn ook mogelijk, al naar gelang initiatief nemers daar meer geld voor we ten in te zamelen. ZOUTELANDE - Je kan natuurlijk zeggen dat ze er jarenlang voor een dubbeltje op de eerste rij heb ben gewoond. Want waterschap Scheldestromen moest een kwart eeuw wachten alvorens het de pacht weer eens kon verhogen. Al die tijd betaalden de pachters in de duinen bij Zoutelande voor de lapjes grond waar hun woningen op staan een huur die dateert uit de jaren tachtig van de vorige eeuw. Sindsdien is de waarde van die grond 'explosief gestegen, re deneert het waterschap. Zo veel, dat dit een pacht rechtvaardigt die gemiddeld twintig keer hoger is. „Voor ons huis", geeft Joris Mees, als voorbeeld, „is het van 600 naar 12.000 euro per jaar ge gaan." Hij vertegenwoordigt een groep van veertien 'gedupeerde' erfpachters: vaste bewoners, bezit ters van een zomerhuis, en ook twee horeca-exploitanten, die de Amsterdamse jurist Eduard de Geer in de arm hebben genomen. Die heeft elders al soortgelijke erf- Medewerkers van de gemeentelij ke dienst Handhaving troffen half maart een man aan in het buiten gebied. De man, die van Poolse af komst bleek, verkeerde lichame lijk in zo'n slechte toestand dat hij met spoed moest worden opge nomen in het ziekenhuis. Pro bleem was dat de man niet verze kerd was en niet over geldige pa pieren beschikte. Omdat uitke ringsinstanties niets voor de man konden betekenen, nam het ARDZ contact op met Stichting Barka. Deze Poolse stichting on dersteunt Polen in Nederland bij terugkeer naar land van herkomst dan wel voortzetting van verblijf in Nederland. Het gaat vooral om Polen die in problemen zijn ge raakt. De stichting ontfermde zich over hem en zorgde dat hij een paspoort kreeg. Op 26 maart is hij met aangepast vervoer naar zijn vaderland gebracht waar hij verder kan herstellen. Uit dank voor de hulp en als ondersteu ning voor het werk hebben burge meester en wethouders besloten Barka eenmalig subsidie te geven. h Wonen op het duin wordt onbetaalbaar door Henk Postma door Henk Postma OOSTKAPELLE - De gemeente Veere heeft inmiddels een ton gespaard om bij te dragen aan de realisering van kunstwerken in de openbare ruimte. Maar het blijkt moeilijk daar een bestemming voor te vin den. Een initiatief in Oostkapelle ligt al twee jaar stil omdat het niet lukt er voldoende geld voor op te halen in het dorp zelf. M Bewoners en ondernemers in de duinen bij Zoutelande moeten water schap Scheldestromen veel meer pacht gaan betalen. Bewoner Joris Mees MIDDELBURG - De hulpverleningsor ganisatie Barka krijgt van de ge meente Middelburg 600 euro uit dank voor het bieden van hulp aan een in de stad gestrande Pool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20