Ontslaggolf leidt tot piek in arbeidsrechtzaken I 4 I I I Mijn Zomer 18 ZEELAND TOERISME Aanbod van overnachtingsmogelijkheden op campings en in verhuurbungalows ligt hoger dan de vraag. Kapelle eerste gemeente die belooft ozb voor bedrij'ven niet te verhogen woensdag at maakt mijn zomer in Zee land nou tot zo mer? Op het ligbed in de schaduw van onze rode esdoorn is het aan de frisse kant vandaag. De zonzijde van de tuin lonkt. Maar ja, gevoelig huidje weet u wel, sproeten en aanverwante vlekjes krijgen groeineigingen in te veel ultraviolet licht. Vanuit de bebladerde schaduw oogt en klinkt juli 2013 als in een commercial van vakantie werkend Zeeland. Een enkele straaljager trekt een streep door de strakblauwe hemel. Zo als zo vaak de laatste weken is de wind gul en laat alles ruisen wat ruisen kan. Daardoor zie je de gierzwaluwen wel hun acro batische toeren uithalen, maar je hoort ze niet. In onze tuin is de krenteboom op dit moment het summum. Nou ja, hij heet boom maar neigt meer naar struik. Jaren lang heette hij krenteboompje, maar de verkleinende letter greep laten we tegenwoordig achterwege. Dezer dagen kleu ren zijn bessen dieprood. Dat le vert een drukte van jewelste op. Vooral merels zijn van de partij. Die eten hun buik rond aan de rijke oogst, je ziet ze met opengesperde bek rond graaien tussen de takken. Regel matig landt er ook met veel ka baal een vlucht mussen. Die moet genoegen nemen met de kleinste bessen en is dus zo ver trokken. Ook twee tortelduiven hebben de krenteboom ontdekt. Ze lan den met veel wiekvertoon nog al weinig gericht in de struik. Vrijwel altijd blijven ze ergens op één van de takken steken en kunnen ze aan hun maal begin nen. Nu zit ik eigenlijk te wachten op die ene dikke tortelaar, die zich met veel misbaar in het ge bladerte laat vallen en zichzelf even later wat beduusd in het perkje eronder terugvindt. Met zo'n verfomfaaide kop van: ik ben een vogel vol snoepzin die naast de landingsbaan is gescho ten. Er zit een duif op de nok van het huis. Hij taxeert de af stand tot zijn gedekte tafel. Kokkomkomkom... Als jij voor plofkip speelt, schrijf ik mijn zo mer 2013 helemaal met een ka pitale Z. Het advocatenkantoor doet veel ar beidsrechtzaken, zowel voor werk nemers als werkgevers. Het vaart dus wel bij de toename aan ont slagzaken. „Dat is zo, maar wij willen het beste voor onze cliën ten. Er zijn zaken waarbij het be ter was geweest als de beëindi ging van het dienstverband goed was geregeld, zodat er geen rech ter aan te pas hoefde te komen." Moens ziet dat werkgevers er soms pas bij de rechter achter ko men dat ze het anders hadden moeten aanpakken. „Een klassie ker is ontslag op staande voet. Bij de rechter blijkt dan dat er niet zo veel of slechte redenen zijn voor dat ontslag. Vervolgens veroor deelt de rechter de werkgever, het dienstverband blijft bestaan en de onderhandelingspositie van de werkgever is verzwakt." Ook flexibele arbeidscontracten leiden nogal eens tot een juridi sche strijd. Volgens Moens (on derkennen werkgevers niet altijd even goed de verplichtingen die bijvoorbeeld een nulurencontract met zich meebrengen. „Er is nu een uitspraak van de Hoge Raad die bepaalt dat een werkgever zijn werknemer met een nuluren contract voor elke keer dat die werknemer wordt opgeroepen mi nimaal drie uur moet uitbetalen, ook als dit meerdere keren per dag gebeurt en die persoon per saldo maar een half uur heeft ge werkt. Dit geldt zelfs als de perio des van drie uur elkaar overlap pen. We zien dat werkgevers en ook werknemer daar dikwijls niet van op de hoogte zijn." Werknemers - en dat ziet hij ook terug in sector zorg en welzijn - tekenen vaak iets te snel een ont slagovereenkomst. „Ze accepteren dan afspraken waarvan ze later spijt hebben, omdat er namelijk meer voor hen had ingezeten. Ik adviseer werknemers zich bij twij fel te laten bijstaan door een des kundige. Ook voor werkgevers kan een externe adviseur uit komst bieden." Achter het fors toegenomen aan tal ontslagen in Zeeland gaat vaak veel leed schuil, zegt Moens. „We komen genoeg schrijnende geval len tegen. Werknemers die na ont slag niet aan een baan kunnen ko men, in de schulden belanden en hun hypotheek of huur niet meer kunnen betalen. Dat werkt ook door in alimentatieverplichtin gen. Dat soort zaken komen we nogal eens tegen. Het is een zorge lijke ontwikkeling." middelburg - Het aantal toeris tische overnachtingsmogelijkhe den in Zeeland is te groot. Met na me het aanbod van campingplaat sen en verhuurbungalows ligt ho ger dan de vraag. „Er is sprake van overcapaciteit. Er is de afgelopen tien jaar te veel uitgebreid en bijgebouwd. Dat vraagt nu eigenlijk om een sane ring, maar dat zal de markt uitein delijk zelf wel doen. Wie niet marktgericht investeert, dus in speelt op de vraag van de consu ment, komt onherroepelijk in de problemen als we straks weer een paar slechte zomers hebben", zegt Arthur van Disseldorp. Hij is de Zeeuwse regiomanager van Re- cron, de vereniging van recreatie- ondernemers in Nederland. Directeur Patrick Polie van Zee land Promotie Delta, waarin de Zeeuwse VW's samenwerken, be vestigt Van Disseldorps verhaal. „De binnenlandse markt krimpt, terwijl die wel belangrijk is voor het Zeeuws toerisme. Daardoor is er in sommige sectoren te veel ca paciteit. Consumenten kiezen net zo makkelijk voor een vakantie in "Rtrkije of andere zonbestemmin- gen. Zeeland moet het weer mee hebben." Dat is de komende weken het ge val, al wijst Van Disseldorp er fijn tjes op dat in het in sommige klas sieke zonbestemmingen in Zuid-Europa 'ook geen best weer is'. „We hebben niet zozeer last van het slechte weer, maar vooral van weermannen wier voorspellingen er nogal eens naast zitten. Dat kost Zeeland dan boekingen." Niettemin zijn de weersvooruit zichten na drie zeer matige zo mers een keer zonnig. De boekin gen voor een vakantie in Zeeland stromen momenteel binnen. Po lie verwacht dat de bezettings graad van accommodaties zal stij- gen naar 70 tot 80 procent. Die is nu 50 tot 60 procent. Lange termijn verwachting temperatuur in Zeeland Er moet nu geld worden ver diend. Niet alleen om het te frisse voorjaar goed te maken, maar ook omdat verschillende recreatiebe- drijven door hun financiële reser ves heen raken. Volgens Van Disseldorp en Polie moeten Zeeuwse recreatieonder nemers in deze moeilijke markt vooral de identiteit van Zeeland uitbuiten. Van Disseldorp: „Water sport, strand, visserij, die zaken zijn typerend voor Zeeland. Inves teer juist marktgericht en zorg dat je doelgroepen rechtstreeks be nadert. Een goed voorbeeld zijn strandslaaphuisjes. Daar is een markt voor. Je gaat het niet red den als je camping niks meer biedt dan een vergelijkbare cam ping op de Veluwe. Je kunt veel beter in thema's investeren, van nudisme tot sportvissers, van sur fers tot pleziervaarders. Specialisa tie geeft je bedrijf een duidelijk gezicht." Van Disseldorp denkt dat de be drijven die investeren in tijden dat het moeilijker gaat, de beste kans hebben om te overleven. „Wie zich niet ontwikkelt en op de bedrijfskosten blijft besparen om te overleven, kan op termijn de rekening gepresenteerd krij gen. Zeker als we weer een paar slechte zomers krijgen." -- MKB-Nederland riep eind juni al le gemeenten op een toezegging te ondertekenen de ozb voor on dernemers niet te verhogen. On dernemers moeten hun aandacht kunnen besteden aan onderne merschap en zich geen zorgen hoeven maken om kostenverho gingen waar zij geen invloed op hebben. Alleen zo kan onderne mend Nederland uit het dal klim men. Volgens MKB-Nederland zijn er nog te veel gemeenten die het belang van het mkb onvol doende onderkennen en de ozb buitenproportioneel laten stijgen. MKB-Nederland pleit dan ook voor een micronorm waarin ge meenten de ozb-opbrengsten maximaal verhogen met het infla tiecijfer. Jan van Damme w w Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - De vele ontslagen in de zorg, de bouw, de horeca en de zakelijke dienstverlening leiden tot een hausse aan arbeidsrechtsza ken. Advocaat Jorg Moens van Wouters Wouters Advocaten spreekt van een stijging van vijftig procent ten opzichte van 2012. 'Ze accepteren dan afspra ken waarvan ze later spijt hebben, omdat er meer voor hen had ingezeten.' door Frank Balkenende weeronline.nl weervoorspelling.nl KNMI.nl buienradar.nl Overcapaciteit in toeristische sector Infographic Felix Binicewicz KAPELLE - Kapelle is de eerste ge meente die belooft de onroerende- zaakbelasting (ozb) voor onderne mers niet te verhogen. Uit een exploot van gerechtsdeurwaar der B.J. Meijering d.d. 05-07-2013 blijkt, dat t.v.v. Koon Pang Yuen, wonende te Zierikzee aan WILHELMUS VAN NISPEN. geboren op 17-07-1958 zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend het door de Kantonrechter te Middelburg ge wezen vonnis van 10-06-2013, waarbij ondermeer de tussen partijen bestaande huurovereenkomst is ontbonden. Bij dit exploot is tevens bevel gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daar na en is de ontruiming van het gehuurde aangezegd. W. van Nispen voornoemd kan een afschrift van dit exploot verkrijgen op één van onderstaande adressen. GGN Dam 2 4331 GJ Middelburg 088 - 3314700 Westsingel 132 4461 DR Goes ülp U

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18