Bekende Syrische burgerjournalist dood El-Baradei ergens tussen 'perfecte kandidaat' en 'onaanvaardbaar' De laatste ronde... op al onze vakanties»* stipreizen.nl/stiptease BUITENLAND 7 Kapitein in beklaagdenbank ||00 zegt Angela geroutineerd. Het ei land heeft leren leven met het schip. Meer dan dat, vindt Frances- ca van het grootste hotel van het eiland, Demos: „Laten we eerlijk zijn: het schip is een godsge schenk. Er is nog nooit zo veel werk hier geweest, zelfs in de win ter - en dat in crisistijd." Vragen om compensatie noemt ze 'speculeren'. „Oké, het toerisme is veranderd, je hebt ontzettend veel dagjesmensen, maar die eten en drinken ook, en gaan ook naar het strand. In het dorpje Campese BEIROET - Een bekende blogger uit de oorlog in Syrië blijkt vrijdag te zijn overleden aan de verwondin gen die hij eerder opliep bij een mortieraanval door het Syrische leger. Fidaa al-Baali, beter bekend onder zijn schuilnaam Moham med Moaz, deed verslag van plek ken waar de meeste journalisten niet meer konden komen. On danks het sneuvelen van zijn broer en de dood van zijn vrien din, die omkwam in een door Sy rische troepen bestookte wijk van Damascus, bleef al-Baali steeds rapporteren. Zijn frontberichten toonden de gruwelen van de oorlog, ondanks Morgen begint het proces tegen degenen die de ramp met het crui seschip Concordia veroorzaakten. Er komt dan een zitting, maar de inhoudelijke behandeling wordt waarschijnlijk verschoven naar volgende week vanwege een advo- catenstaking in Italië. Tijdens het proces zal alleen kapitein Frances co Schettino in de beklaagden bank plaatsnemen, de andere be trokkenen hopen op strafvermin dering door schuld te bekennen via een aparte snelrechtprocedu re. Het proces zal een steekspel worden van advocaten die zo hoog mogelijke schadeclaims ei sen namens veel van de ruim vier duizend personen die vorig jaar schipbreuk leden. Ook een aantal bewoners van het eiland en de ge meente zijn partij in het proces. zijn ze gewoon jaloers omdat zij de Concordia niet voor de deur hebben liggen." Burgemeester Sergio Ortelli, met een puik humeur, is optimistisch over de afloop van zowel de ber gingsoperatie als het proces. Hij vindt dat het eiland wel degelijk schade heeft geleden. „Ik houd er niet van om geld te vragen, maar tal van organisaties hebben uitge rekend dat wij als gemeente recht hebben op 8o miljoen euro. Het is net als met een auto-ongeluk: de eigenaar betaalt via zijn verzeke ring de benadeelde partij." Ortelli wil met dat geld geen bur gers betalen, maar het imago her stellen. „We waren het eiland van de ongerepte zee en natuur. Nu zijn we het eiland van de Concor dia." Hij verwacht dat het schip niet eerder dan over een jaar Gi- glio verlaat. Was de ramp een godsgeschenk? Ortelli grijnst. „Dat het stuurloze schip op het enige ondiepe deel van de zeebo dem rond Giglio terecht is geko men en dat slechts 32 mensen het leven hebben gelaten, is voor mij het enige godsgeschenk geweest." Sinds president Mursi op woens dag werd verdreven, mfieten de overgebleven partijen er gezamen lijk uit zien te komen. Doel is dat zij een tijdelijke regering samen stellen onder het gezag van de nieuwe president Adly Mansour. Maar de verschillen zijn niet ge ring. De El-Nour-partij steunde lange tijd het regime van Mursi en heeft zich pas in de laatste maan den van hem gedistantieerd. Na de massale demonstraties van 30 juni, riepen leden van El-Nour ook op tot vervroegde verkiezin gen. De 71-jarige El-Baradei is voorma lig hoofd van het Internationaal Atoomagentschap en won in 2005 de Nobelprijs voor de Vrede. Me de daardoor wordt hij door veel li beralen in Egypte gezien als de perfecte kandidaat om het land te leiden. Hij heeft een lange car rière als diplomaat achter de rug, heeft veel buitenlandse contacten en kan goed onderhandelen. Voor anderen is hij totaal onaccep tabel. Vooral islamisten noemen hem zwak en 'on-Egyptisch' en vinden hem juist een verdelende factor. Vanwege zijn kritiek op het bewind van president Mursi was El-Baradei maandenlang de kop van jut in sommige media die Mursi steunden. Vaak werd er op gehamerd dat El-Baradei lange tijd in het buitenland heeft ge woond en dat hij daarom geen recht van spreken zou hebben. De invloedrijke geestelijke Yous- sef El-Qaradawi sprak zaterdag een fatwa uit waarin hij stelde dat het Egyptische volk de afgezette president Mursi moet blijven steu nen. El-Baradei en zijn Dostour-partij zullen een grote rol gaan spelen in het komende transitieproces. Na de val van president Hosni Mu barak, begin 2011, nam het leger voor anderhalf jaar de macht over en leverde El-Baradei kritiek van af de zijlijn. Tijdens de presidentsverkiezin gen een jaar later weigerde hij mee te doen. De democratische grondbeginselen waren volgens hem toen nog niet aanwezig. Maar nu dus blijkbaar wel. o Kotlt«S dat hij door de Syrische autoritei ten onder druk werd gezet te stop pen met zijn verslagen. Zijn vader werd om die reden gearresteerd, maar al-Baali bleef verslag doen vanuit de hachelijkste situaties. „Reporters die met hem in con tact stonden via Skype, zagen hem vaak in een vensterloos ver trek met op de achtergrond het donderen van inslaande grana ten", aldus de New York Times gisteren in een eerbetoon aan de burgerjournalist. Een mensen rechtenorganisatie prees al-Baali als 'een dappere jongeman die zijn leven gaf om stem te geven aan de pijn van het Syrische volk'. of bel met 020 66 22 222 stip Tï~ MAANDAG 8 JULI 201 3 5 Concordia Badgasten op een strandje, met op de achtergrond de Costa Con cordia, het schip dat vorig jaar strandde, foto Eelco van der Linden door onze correspondent Dirk Wanrooij CAIRO - Terwijl de pleinen van Egypte nog altijd bezet worden door voor- en tegenstanders van de verdreven president Mohamed Mursi, worstelen politici met een oplossing. Op zaterdag was er bijna sprake van een nieuwe interim-re- gering in Egypte onder leiding van Mohamed El-Baradei. De salafisti- sche EI-Nour-partij weigerde ak koord te gaan. Vooral islamisten noemen Mohamed El-Baradei zwak en 'on-Egyptisch' en vinden hem een verdelende factor Stiptease! /o korting irwaarden De 10% ing is geldig op het grootste deel van ons aanbod. Er zijn enkele ties (m.u.v. Kreta, Abu Dhabi en Dubai), cruises met vertrek en aankomst In Nederland, cruise only*s. rondreis Marokko en stedentri| een totaaloverzicht met de bijbehorende kortingen en overige voorwaarden zie www.stiprelzen.nl/actievoorwaarden. Let op: zolang de voorraad strekt en VOL VOL! We behouden ons het recht voor om kortingspercentages gedurende de actieperiode te wijzigen. Kortingen gelden alleen voor nieuwe boekingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7