Rebellen in belegerd Homs doen noodoproep Be bu 6 BUITENLAND RECHTSZAAK Morgen begint het proces over de scheepsramp. De inwoners van Isola del Giglio zijn verdeeld. Kabinet Israël eens met dienstplichtwet Het Israëlisch kabinet is het gisteren eens geworden over een wetsvoorstel om ul traorthodoxe joden niet lan ger van de dienstplicht vrij te stellen. Tot nu toe hoeven ultraorthodoxen die bij een religieuze school staan inge schreven, niet in militaire dienst. Het gaat om jaarlijks circa 6200 jongeren. Vliegtuigcrash eist twee levens Door een vliegtuigcrash op de luchthaven van San Fran cisco zijn zaterdag twee mensen om het leven geko men. Ongeveer 180 perso nen zijn naar het ziekenhuis gebracht, van wie er 49 zwaargewond waren. Het toestel, een Zuid-Koreaanse Boeing 777, verongelukte tij dens de landing. Groot-Brittannië zet haatprediker uit Na tien jaar juridische strijd is het de Britse regering za terdag gelukt de radicale - moslimgeestelijke Abu Qata da uit te leveren. De aan al- Qaeda gelieerde haatpredi ker moet in zijn geboorte land Jordanië terechtstaan wegens terrorisme. Jordanië heeft beloofd hem een eer lijk proces te geven. Hoger dodental treinramp Canada Het dodental van de ontplof fing van een goederentrein met ruwe olie in Canada is gisteren tot vijf gestegen. Er worden nog veertig mensen vermist. De trein ontspoor de zaterdag in het plaatsje Lac-Mégantic. De explosie en vuurzee die daarop volg den, verwoestten tientallen gebouwen. Heropening industrieterrein Afgevaardigden van Noord en Zuid-Korea hebben na zestien uur overleg besloten tot heropening van het geza menlijke industriële com plex Kaesong. Dat ligt in Noord-Korea, net over de grens met het zuiden. Het werd in april gesloten toen de spanningen tussen beide landen hoog opliepen. ISOLA DEL GIGLIO - „Ze denken dat hier nog lijken in het water drij ven." Mario Brandaglia blikt langs zijn strak in het gelid staande blauwe strandstoelen naar het smaragdgroene water van de baai. „Eén klant vandaag", bromt de ge pensioneerde leraar aan de kunst academie van Florence. „Voor mij is de Concordia een ramp - ik heb de boel te koop gezet." Giglio Campese ligt aan de noord kant van het Italiaanse eiland Iso la del Giglio; je bereikt het na een adembenemende slingertocht. Het dorpje van 150 inwoners leeft van strandtoerisme en daarin is de klad gekomen na het ongeluk met de Concordia, het cruiseschip dat er voor de kust op de avond van vrijdag de 13e januari 2012 op een rots liep. Brandaglia, die in de bewuste nacht talloze opvarenden heeft ge holpen, is net als tweehonderd an dere inwoners van het eiland aan gesloten bij S.O.S. Concordia, een groep die naar de rechter stapte We waren het eiland van de ongerepte zee, nu zijn we het eiland van de Concordia in de hoop op een schadevergoe ding van miljoenen. Echt overtuigd is Brandaglia niet van deze gezamenlijke actie. „Ik heb eens iets ondertekend via in ternet en hoop niet dat als er niets uitkomt, een of andere Ame rikaanse advocaat nog met een ge peperde rekening komt", zegt hij met een grimas. Hij moet toege ven dat 'de sfeer' rond de hele zaak is veranderd. „In het begin vreesden we een milieuramp; die is uitgebleven. Verder hebben de meeste andere bewoners van het eiland goede zaken gedaan dank zij de Concordia, en die vinden het onzin te zeuren over compen satie en smartengeld." Het hoge woord is er uit. Giglio is in het zicht van het proces gesple ten. Het bizarre ongeluk bracht een schok teweeg op het kleine ei land en zijn 1500 inwoners. Ander halfjaar later is de situatie aan zienlijk veranderd. Velen hebben baat gehad bij het enorme cruise schip dat bij Giglio Haven, het kloppend hart van het eiland, zich plots als een enorme gestran de walvis aandient. Rond het schip is een enorm industrieter rein verrezen, deels onder water, waar honderden werknemers van een Amerikaans en Italiaans ber gingsbedrijf dag en nacht werken. „Wat een uitzicht en wat een klus, hè", zegt Angela Robecchi die met haar drie kinderen op het kleine strandje pal voor de Con cordia van zon en zee geniet. Een drijvende barrière moet de kust tegen eventuele olie of andere schadelijke stoffen beschermen, maar niemand die zich zorgen lijkt te maken. „Het water is kraak helder, alles wordt gecontro leerd", zegt Angela. De badgasten zien hoe even ver derop een groot vrachtschip zich naast de Concordia positioneert en een enorme langgerekte doos overhevelt. Het is de vijfde 'drij ver' die op de flank van het schip zal worden gemonteerd. „Om dat - in september - recht te krijgen, worden de drijvers met water ge vuld. Daarna dienen ze - leeg - als stabilisatoren voor wanneer het schip wordt weggesleept", De hoofdstad van de Syrische re volutie ligt hevig onder vuur van het Syrische leger. Grote pluimen zwarte rook stijgen op over Homs, de strategisch belangrijke stad waar nu zelfs de moskeeën niet meer worden gespaard. Sinds eind juni is de stad doelwit van een groot offensief van het Syri sche leger. De bevoorradingsrou tes van de rebellen worden lang zaam afgeknepen. In de stad Qusayr bleek een op roep om hulp eerder tevergeefs. Als Homs valt, lijkt een rege- ringsoffensief tegen Aleppo, een ander bastion van de rebellen, de volgende stap. Na de val van Qusayr drie weken geleden, leek het al of Aleppo het volgende doelwit zou zijn. Eind juni verschoof de strijd echter te rug naar het midden van het land, terug naar Homs. Dat is niet verrassend: met de herovering Volgens de Syrische staatsmedia stapelen de overwinningen zich op van Qusayr werden de bevoorra dingsroutes van de rebellen van uit Libanon afgesneden. Door aan vankelijk door te stomen naar Aleppo, gaf het Syrische leger de rebellen, die zich teruggetrokken hadden in de steden rond Qusayr, de mogelijkheid tot herstel en de aanvoer van wapens en strijders te hervatten. Het leger van Assad vecht nu om de rest van de provincie Homs, in clusief de gelijknamige stad, terug te winnen. Volgens de Syrische staatsmedia stapelen de overwin ningen zich op, de rebellen spre ken van een patstelling. De strijd is nog niet gestreden: afgelopen weekeinde werd er in verschillen de wijken van Homs hevig ge vochten. Het grootste slachtoffer van het of fensief is de burgerbevolking. VN-hoofd Ban Ki-moon heeft op geroepen de 2500 burgers die Homs nog zou tellen, een veilige aftocht te geven. Volgens activisten zijn er echter veel meer burgers in de belegerde stad te vinden. „Er zijn honderd duizenden vluchtelingen hier, ge heel afhankelijk van humanitaire hulp", aldus activist Al Brand per mail. VN-hoofd Ban Ki-moon riep op de 2500 burgers die Homs nog zou tellen, een veilige aftocht te geven Badg; op de cordi; strani zegt Ar land he schip, h ca van eiland, zijn: he schenk werk h ter - er Vragen 'specul verand' veel da en drin het str; de oorl zijn ovi gen di< mortie leger. F onder med M ken wi niet rr danks broer e din, die rische 1 Damas rappori Zijn fr gruwel JERUZALEM SAN FRANCISCO Abu Qatada foto AFP LONDEN QUEBEC SEOUL Miljoenendans rond 'C door onze correspondent Eelco van der Linden Sergio Ortelli, burgemeester door onze correspondent Fernande van Tets BEIROET - Rebellen in de Syrische stad Homs hebben afgelopen week einde hun strijdbroeders elders in het land opgeroepen de stad te ko men verdedigen. BEiROEi 112

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6