Opsporing nepmedicijn sterk verminderd Duikers halen twee ton visnetten uit Noordzee Altijd goedkoop zakelijk mobiel, óók buiten uw bundel. BINNENLAND 5 hollands nieuwe. Vast laag tarief van 2,8 cent voor ondernemers Voor maar per maand (excl. btw) 6 vragen over legionella zin: vanwege het grote aanbod is de tweedehands markt bijna hele maal ingestort. Slopen dan maar? Ton Zopfie, eigenaar van Bootslo- pen.nl uit Rijen, ziet ze met enige regelmaat langskomen: mensen die van hun bootje af willen. Aan aanvragen geen gebrek, maar sloopwerk heeft hij op het mo ment niet. „Als mensen horen dat het geld kost, haken ze af. Eigenlijk ver wachten ze nog dat het geld ople vert, maar afvoer van teer en die sel kost alleen maar geld. Als het om een stalen boot gaat, krijgen ze er nog wel wat voor. Maar een polyesterboot, dat is drama. Kunst stof kun je niet hergebruiken." Voor een kleine boot van 6 a 10 meter lengte rekent Zopfie al snel ïooo euro. „Een heel scherpe prijs, daarvoor moet de motor wel aan de buitenkant zitten. Bij een binnenboordmotor is het duur der. Bij een lengte van twaalf me ter of meer loopt de prijs al snel op. Dat heeft ook te maken met vergunningen en transportkos ten." Een sloopsubsidie, zoals de NJI en watersportorganisatie His- wa voorstellen, zou zeker een op lossing kunnen zijn, denkt hij. „Komt die er niet, dan boren men sen er een gat in en dan is het pro bleem opgelost." De ziekte is 37 jaar geleden ont dekt, nadat een groot aantal Ame rikaanse veteranen na afloop van een reünie in Philadelpia longont steking kregen. Van de 221 oud-militairen die ziek werden, kwamen uiteindelijk 34 personen te overlijden. Onderzoek wees de toen nog onbekende legionella- bacterie als oorzaak aan. Sinds 1986 is er wetgeving. Daar in is onder meer bepaald dat be smetting gemeld moet worden. De 753 besmettingen op Europese campings, in hotels en apparte menten - waar NRC over bericht - zijn nooit openbaar gemaakt, waardoor toeristen gevaar liepen. De ernst van de longziekte werd pas in 1999 voor het grote publiek duidelijk. Tijdens de West-Friese Flora in Bovenkarspel raakten toen ruim 200 mensen besmet. Uiteindelijk overleden 32 mensen. Onderzoekers sluiten niet uit dat het feitelijke aantal slachtoffers groter is, omdat het enige tijd duurde totdat de ziekte werd her kend. Een bubbelbad bleek de oor zaak van de besmetting. De temperatuur van warmwater systemen dient minimaal 55 gra den te zijn. Na vakantie moeten leidingen zeker twintig minuten worden doorgespoeld met water van dezelfde temperatuur. De douchekop kan het beste worden ondergedompeld in een emmer met water. Dit vermindert de kans op verneveling. Als een tuin slang lang in de zon heeft gele gen, is het verstandig de slang goed door te spoelen. Verder ra den experts aan douches en kra nen die zelden worden gebruikt, periodiek te laten doorstromen. RIJSWIJK - De onderschepping van nagemaakte geneesmiddelen door de douane is in 2012 met 31 pro cent gedaald. In 2011 werden nog 2202 zendin gen met miljoenen illegale medi cijnen ontdekt. Vorig jaar daalde het aantal onderschepte zendin gen van nepmedicijnen naar 1567, zo blijkt uit door het ministerie van Financiën verstrekte gegevens. De douane zegt geen duidelijke verklaring te hebben voor de plot selinge daling in de opsporing. Bij een recente, wereldwijde opspo ringsactie eind juni werd in één week tijd een recordaantal van 92.715 potentieel gevaarlijke ge neesmiddelen aangetroffen. De jacht op de invoer van illegale erec tiepillen, afslankmiddelen en slaapbevorderaars en kalmering- spillen heeft volgens het ministe rie prioriteit. Mogelijk worden de douanecontroles omzeild door ver zending via nieuwe EU-landen als Bulgarije en Roemenië. Controles van post- en koerierszendingen binnen de EU hebben vanwege het vrije economische verkeer geen prioriteit, erkent de douane. Volgens kritische volgers van ille gale geneesmiddelen is de toe stroom nauwelijks in te dammen. Via betrouwbaar ogende websites worden dubieuze pillen in bedrieg lijk echte verpakkingen naar on der meer Nederland verzonden. De toxicologen Antoinette van Riel en Jan Meulenbelt, Via- gra-producent Pfizer en namaakbe- strijder SNB React stellen dat de pakkans voor handelaren gering is. Bestel nu op hollandsnieuwe.nl/pzczakelijk Met name ouderen, rokers en personen met weinig weerstand zijn gevoelig voor de legionella- bacterie. Het afweersysteem van het lichaam kan de bacterie niet bestrijden. In Nederland overlijdt 5 tot 25 procent van de mensen die de bacterie oplopen. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek re gistreerde in 2008 (het meest actu ele cijfer) in het totaal 341 besmet tingen. De veteranenziektfrkan ont staan bij inademing van de bacte rie in bijvoorbeeld een douche, een jacuzzi of bij een sproei-in- stallatie (met verneveling) thuis of op vakantie. Uit informatie van de overheid blijkt echter dat be smettingsgevaar zeer klein is als het water voldoende chloor bevat. De bacterie nestelt zich in leidin gen als het water kouder is dan 55 graden Celsius. De 24 duikers kwamen zaterdag met hun afval terug in de haven van Scheveningen. Dat liet vereni ging Kust Zee weten, een van de initiatiefnemers van de expedi tie. Het belangrijkste doel van de tocht was het verwijderen van zoveel mogelijk verloren visnet ten, lood en kunstaas op de Noordzeewrakken. De netten en vishaken vormen een ernstige be dreiging voor het onderwater leven. Dieren raken erin verstrikt en sterven. Ook hebben duikers onder en boven water tientallen levende dieren bevrijd die in deze netten vast waren komen te zitten. Op hun tocht ontdekten de dui kers ook de juweelanemoon co- rynactis viridis op het wrak van het schip de Anna Graebe. Het is het eerste bewijs dat dit fotogenie ke exemplaar in Nederlandse wa teren voorkomt. De Bruine Bank is een zandbank gelegen in de zuidelijke Noordzee en ligt halverwege de Nederland se en Engelse kurst. De veteranenziekte wordt ver oorzaakt door de bacterie legionel la neumophila. Als mensen de bacterie via neus of mond binnen krijgen, kan die zich in de longen vestigen. Dit kan leiden tot een ernstige longontsteking, waar door mensen komen te overlij den, of een lichtere vorm van in fectie: de legionellagriep. MAANDAG 8 JULI 2013 €26,86 550 belminuten, sms'jes of MB Extra 500 MB niet in trek 4 Waarom wordt een besmetting met legionella ook wel vetera- nenziekte genoemd? 5 Wanneer kwam de ziekte in Ne derland in beeld? Wat kan in huis worden gedaan om legionellose te voorkomen? Wie lopen kans op besmetting? 3 Waar heeft de bacterie vrij spel? SCHEVENINCEN - Duikers hebben de afgelopen acht dagen in de Noordzee ruim 2000 kilogram aan visnetten weggehaald bij twintig wrakken op en rond de zogeheten Bruine Bank. Europese campings, hotels en ap partementen zijn tussen 1990 en 2011 zeker 753 keer eenmalig of herhaald geteisterd door legionel lose, meldt NRC Handelsblad. -| Wat is legionellose? Samsung Galaxy Sill

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5