Vader en De Vries winnen NK mountainbike Tommy Staal loopt limiet voor EK junioren 29 Rinus de Jonge gaat met de titel naar huis j- b 32 SPORT ZWEMWEDSTRIJD SLUIS Vijftienjarige Jason Kok doet mee aan zwemwedstrijd in Zeeland onder toeziend oog van familie. De zeventienjarige Middelburger liet in Groesbeek Rick Jansen ach ter zich. De voorsprong was na vier ronden van 5,9 kilometer acht seconden. Pim van de Swa- luw uit Kwadendamme finishte als achtste. Vader werd in zijn loopbaan ook al eens twee keer nationaal kampioen bij de nieuwe lingen. Thijmen van de Vrede veroverde zaterdag brons bij de amateurs. De Goesenaar moest Guus Smits en Coen Hoogervorst voor laten gaan. Van de Vrede had een pri ma start, lag zelfs nog even op kop, maar moest in de slotfase zijn concurrenten laten gaan. Didi de Vries werd Nederlands kampioene bij de nieuwelingen. De mountainbikester uit Wilhel- minadorp had een voorsprong van vijf seconden op de nummer twee. Aimée Schoe (Vrouwenpol der) eindigde op een achtste plaats. Bij de beloften greep Mat- thijs Eversdijk net naast een me daille. De coureur uit Wilhelmina- dorp werd na een spannende race vierde. Eversdijk moest tien secon den toegeven op winnaar Jesper Slik. Bij de vrouwen legde Mar- querite de Neve (Middelburg) be slag op een dertiende plaats. Bij de nieuwelingen werd Marijn de Vrieze (Renesse) tiende. De atleet van AV'56 en Top Run ning Zeeland kwam in het napro- gramma van de 22e Memorial Leon Buyle in het Belgische Oor- degem tot een tijd van 3.47,90 mi nuten, ruim zes seconden sneller dan zijn persoonlijk record. De limiet voor het EK, dat over twee weken in Italië (18 tot en met 21 juli) plaatsvindt, was 3.48. De tijd van de inwoner van Nieuw Haamstede was tevens een verbetering van het Zeeuws record bij de jongens A. Dat stond op naam van Lars Paardekooper (3.48,61), die binnenkort meedoet aan het EK onder 23 jaar. Wouter Jansen kwam in dezelfde serie als Staal tot een tijd van 3.54,71 en finishte als voorlaatste. In de derde serre was er een twee de plaats voor Neal Bouterse (Dy namica). Hij realiseerde een tijd van 3.55,86, hetgeen ook een verbete ring was van zijn persoonlijk re cord (4.05). Job de Brouwer (RK- HAV) kwam tot 3.57,83, terwijl Tim van den Broeke op 4.06,39 uitkwam. Willem de Korte (Dyna mica) liep een pr op de 400 me ter: 58.48 seconden. Esther Platteeuw (Scheldesport) werd bij de vrouwen tweede in haar serie op de 1500 meter in een tijd van 4-43,39. hetgeen ook een nieuw persoonlijk record was. Noah Heijnen (Delta Sport) kwam uit op de 100 meter met een tijd van 11,10 seconden en liep op de 200 meter in 22,36. Marijke de Visser uit Aagtekerke kwam vrijdagavond in actie tij dens een Trackmeeting in Utrecht. De atlete van Phoenix verbeterde haar persoonlijk re cord op de 1000 meter. Ze finishte in 2.50,32 minuten, de tweede tijd ooit gelopen door een Zeeuwse. Alleen Brechje de Ruyck was in 2004 bijna twee seconden sneller. Floris Willeboordse van Dynami ca liep in Utrecht de 1 mijl en liep ook een persoonlijk record: 4.28,38 minuten. SLUIS - <cw-6Jason Kok voelde zich zondag als een vis in het wa ter tijdens de openwaterwedstrijd in Sluis. De vijftienjarige Zuid-Afrikaan zwom in zijn thuis land wel vaker langeafstandswed- strijden, maar nog nooit tweeën halve kilometer lang en nog nooit in een kanaal. Toch wilde hij tij dens zijn vakantie in Nederland per se meezwemmen in de Zeeuws-Vlaamse stad. Nu kon zijn familie eindelijk ook eens zien hoe hij het er vanaf bracht in het water. Jason Kok uit Johannesburg zwom in eigen land enkel in zwembaden en volgelopen water reservoirs. Hij trainde twee keer per week bij zijn vereniging Bed fordview Swim School en zwom tijdens die trainingen telkens een kleine drie kilometer. Eens in de zoveel tijd deed hij mee aan een wedstrijd en de afstand daarvan bleef tot nu toe altijd beperkt tot één mijl, zo'n 1,6 kilometer. Toen de vijftienjarige Jason hoor de dat ze van zondag 30 juni tot vrijdag 12 juli in Nederland zou den verblijven voor een bezoek aan zijn grootouders uit Goes, ging hij samen met zijn vader Bert naarstig op zoek naar een zwemwedstrijd in de buurt van de Bevelandse stad. „Die vonden we al snel", zei Bert Kok vooraf gaande aan de zwemwedstrijd van zijn zoon in keurig Neder lands. „We stuurden de Stichting Open Water Zwemmen Zeeuws-Vlaan- deren aan het begin van dit jaar een marltje en vroegen of Jason deel kon nemen aan deze wed strijd. Ze waren erg behulpzaam en regelden dat hij mee mocht doen", sprak de van oorsprong Maassluizenaar zijn bewondering voor de organisatie uit. Begin jaren tachtig verhuisde Bert Kok naar Zuid-Afrika. Zijn vader en moeder vonden er werk en hij ging er als jonge volwasse ne naar school. Hij leerde er zijn huidige vrouw Jaqueline Stolk kennen.'Zij zat in hetzelfde schuit je en was met haar ouders mee verhuisd vanuit Zwijndrecht naar het warme Afrika. Bert Kok: „We zijn er uiteindelijk een beetje blij ven hangen." Familieleden van de twee hebben te kampen met hetzelfde pro bleem. Ook zij bleven plakken in andere landen dan Nederland. Aan de Damsche Vaart in Sluis or ganiseerden ze een ware familie reünie. Tante Lies kwam vanuit Brussel naar Zeeuws-Vlaanderen gereden om Jason te supporteren, tante Annemarie uit Ierland ver lengde de vakantie in Nederland met één dag om haar neefje te zien zwemmen en opa en oma Jan en Eszter Stolk uit Goes com pleteerden de fandub. „Het was geweldig om hier te mo gen zwemmen en om hier te zijn", sprak het stralende middel punt van alle aandacht na zijn wedstrijd. „Ik hoopte een tijd rond de veertig minuten neer te zetten en met mijn 42 minuten en 42 seconden ben ik dan ook wel tevreden. Ik vond het vooral lekker dat ik eens een keer veel ruimte had om mijn eigen ritme te vinden." „In Zuid-Afrika heb je wedstrij den als de Midmar Mile, waar je aan de start verschijnt met vijf honderd man. Dan moet je echt je eigen plaats veroveren. Dat was nu veel minder. Ik was dan ook verbaasd dat iedereen zo snel ging", verwees hij naar Pepijn Smits, die in een tijd van dertig minuten en negen seconden als eerste onderdoor de finishboog zwom. Kok eindigde op de 29e plaats en liet zes zwemmers ach ter zich. Jason wil zeker nog een keer te rugkomen naar Nederland. Eerst wil de derdejaars student aan de Edenvale High School zijn vwo-di- ploma behalen in zijn thuisland. „Ik wil later namelijk accountant worden", sprak de jorige Zuid-Afrikaan met een Neder lands paspoort ambitieus. „En met mijn Nederlands pas poort is het ook gemakkelijker om hier ooit terug te keren. Wie weet kom ik hier wel wonen en werken. En deze zwemwedstrijd in Sluis wil ik zeker nog een keer zwemmen!" Lau Hei drit mei opp De typ len het ech de ken hor De wind leek even spelbreker te zijn tijdens het afsluitende week end van de Deltaweek. Bij gebrek aan wind waren veel zeilers bang dat ze aan wal moesten blijven. Uiteindelijk konden de zeilers als nog van start gaan rond de Zee- landbrug. Dat kwam vooral'Rinus de Jonge goed uit. De Bevelander kwam zondag als tweede over de finish; dat was een positie hoger dan de dag ervoor. Daardoor bleef hij de concurrentie nipt voor en werd hij kampioen in de ORC-zuid. Ook Arjan Overbeeke viel in de prijzen. Hij zag zijn ster ke midweekse optredens bij de Deltaweek zondag beloond wor den. De zeiler uit Veere pakte in de ORC2-klasse de eindwinst in het overall-klassement. Daarmee kwam het aantal Zeeuwse over winningen op drie. Eerder bleek Dirk van Duivendijk uit Tholen al de beste in de C-klasse van de rond- en platbodems. De organisatie is er van overtuigd dat de Deltaweek ook volgend jaar bestaat. Tijdens de 43e editie waren er opnieuw minder deelne mers, maar Stan Wulffaert ziet die tendens snel doorbroken wor den. „We hadden dit jaar veel jon gere deelnemers. Bij de j22-boten deden bijvoorbeeld veel studen tenteams mee." CROESBEEK - Milan Vader is zondag morgen nationaal kampioen moun tainbike bij de junioren geworden. MIDDELBURG - Tommy Staal heeft op de 1500 meter de limiet voor Europese kampioenschappen atle tiek voor junioren gelopen. Zuid-Afrikaan geniet in Sluis door Mitchell Minnaard Jason Kok kon geen rol van betekenis spe len en moest genoe gen nemen met de 29e plek. doo HEir verl de wer als 1 zei 1 „Ik was door Bob Maes COLIJNSPLAAT - Rinus de Jonge mag zich een jaar lang de beste zei ler van het Klassenkampioenschap ORC-zuid noemen. De zeiler uit Wemeldinge legde vrijdag beslag op de derde plaats in de ORC2-klas- se. Ook de dagen erna eindigde hij op het podium tijdens de Delta- week. Volgend jaar kan hij, als het aan de organisatie ligt, zijn titel ver dedigen op de Oostersdielde. Jos Koenen werd met de Bloeb2 winnaar in de groep ongemeten in de Deltaweek. foto Anusjka Martens Fotografie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32