Bartoli overdondert Lisicki in finale Sebastian Vettel kan het ook thuis Volleyballers Oranje struikelen over Finnen r i 26 SPORT WIMBLEDON L Britten hebben in Andy Murray na 77 jaar een opvolger van Fred Perry als winnaar van Wimbledon. Het sloot naadloos aan bij het op treden van Bartoli in de laatste twee weken, waarin werkelijk al les meezat. Bartoli geldt sinds ze haar op wachting maakte als professional als een buitenbeentje. Met haar vader Walter als coach sloeg ze welgemeende adviezen over tech niek en tactiek in de wind. Haar service illustreert deze eigenwijze houding het best. Halverwege de beweging houdt ze in, waardoor alle opgebouwde energie weg vloeit. Het levert haar weinig op. Ze slaat van alle speelsters de meeste dubbele fouten. „Zelfs in mijn stoutste dromen durfde ik niet te hopen op zo'n manier de finale uit te spelen", gaf ze later aan. Met een knipoog naar haar dwarsheid: „Ik heb zo vaak geoefend op mijn service. In elk geval kwamen al die uren van training eruit op het beste mo ment." Bartoli, hoe goed ze ook speelde, kreeg hulp van Lisicki. De Duitse kon niet met de span ning omgaan. Met tranen in de ogen stond ze op de baan. De inzinking van Lisicki liet op pijnlijke wijze zien hoe oneerlijk topsport kan zijn. Ze versloeg on derweg naar de finale Serena Wil liams, Sam Stosur en Francesca Schiavone, alle drie in het bezit van één of meerdere grandslamti- tels. Op basis van deze resultaten, opgeteld bij haar geweldige partij tegen Agnieszka Radwanska in de halve eindstrijd, maakte ze de meeste aanspraak op de 'Venus Rosewater Dish'. Vooral haar ser vice, die haar in Duitsland de bij naam 'Boom Boom' opleverde, oogstte bewondering. Bartoli hoefde met beduidend mindere grootheden af te reke nen. De statistieken bewijzen dit. Door de titel te winnen zonder een speelster uit de top tien te ontmoeten, schreef ze historie. Nooit eerder kreeg een winnares, op papier althans, zo weinig te genstand. En Lisicki, de revelatie van het toernooi, haalde op de be langrijkste dag uit haar loopbaan, nog geen fractie van het niveau waarmee ze het publiek voor zich won. Het deerde Bartoli weinig. Op 28-jarige leeftijd kon ze, tot afgelo pen weekeinde, terugkijken op een carrière waarin afzien en pech centraal stonden. Zes jaar ge leden reikte ze weliswaar tot de eindstrijd van Wimbledon, waar in ze verloor van Venus Williams, maar een definitieve doorbraak bleef uit. Blessures, ruzies en men taal verval leken haar langzaam uit beeld te doen verdwijnen. Erg geliefd maakte zich evenmin. Vorig jaar miste ze de Olympi sche Spelen na een incident rond haar vader. Bartoli wilde alleen deelnemen als hij haar mocht bij staan. Toen de bond dat verbood, zegde ze af. Inmiddels laat ze zich begeleiden door Amelie Mau- resmo, die in 2006 Wimbledon op haar naam schreef. Met dank aan haar landgenote slaagde ze er in alsnog een Grand Slam te win nen, iets wat niemand meer had verwacht. Met een ontketende Kimi Raikko- nen aan zijn staart in de laatste ronden kon Vettel allesbehalve rustig naar de finish rijden. Maar de Fin kwam net een seconde te kort, voor hém duurde de race ei genlijk twee ronden te kort. Dat de Lotussen (Romain Grosjean werd derde) de snelheid hadden, bleek al meteen. En dat Mercedes met de nieuwe band (na de klap banden van Engeland) weer van voren af aan kan beginnen na de succesvolle laatste weken, bleek zondag ook. Polehouder Lewis Ha milton werd door een slechte start al in de eerste bocht door Vettel én diens Red Bull-collega Mark Webber voorbij gestoken en uitte al rap via de radio zijn onte vredenheid over de banden. Maar goede banden of niet, tegen Vettel is geen kruid gewassen. Na dat hij vorige week door panne de race had moeten beëindigen, reed hij zondag vanaf bocht één aan kop. De Duitser ligt op koers rich ting een vierde WK-titel. Over de Pirelli-banden werd weer gewoon gesproken in het kader van slijtage, het ging niet meer over veiligheid. Wel over veilig heid ging het toen er twee staal tjes gepruts te zien waren. Zo was er eerst de Marussia van Jules Bi- anchi, die zijn auto opblies en langs de kant dacht stil te zetten. Terwijl er een takelwagen arri veerde om 'm weg te slepen, rol de de Marussia uit zichzelf achter uit en stak zelfs het circuit over, waar de rest gelukkig achter de sa fety-car rondjes draaide. Daarvoor vond een incident in de pits met Mark Webber plaats. Een filmende cameraman werd in de rug aangevallen door een verloren achterwiel van de wegrijdende Red Bull-coureur. De lolly-pop ging omhoog, ook al stond elders een heftig gebarende monteur aan te geven dat de wagen nog niet weg kon. Een misser die geen ernstige gevolgen had. LONDEN - Zonder hem ooit ont moet te hebben gold Fred Perry als een van de belangrijkste figu ren in het leven van Andy Mur ray. Zodra Wimbledon zich aan diende, viel dè naam van de laat ste Britse (mannelijke) winnaar van het toernooi. Zevenenzeven tig jaar na dato, op de zevende dag van de zevende maand kon hij de overleden legende van zijn schouders werpen. Murray won zondag in de finale-in drie sets van Novak Djokovic (6-4 7-5 6-4). Het ongeloof straalde van hem af na het laatste punt. Op de tribu nes van centercourt klapten en juichten duizenden toeschouwers als één man voor de 26-jarige Schot. In pubs, tennisclubs en huiskamers vielen, mensen elkaar schreeuwend in de armen. Groot-Brittannië was verlost van een trauma, vergelijkbaar met de gevoeligheid over de immer aan houdende droogte na het winnen van het WK in 1966. Murray, vorig jaar verliezend fina list, moest zich van zijn meest weerbare kant laten zien om het publiek te geven waarnaar het zo snakte. In de partij van drieënhalf uur lag een coup van Djokovic tel kens op de loer. Vooral in derde set verzette de Serviër zich heftig. Niets kwam vanzelf. Toen Murray een 4-2-achterstand wegwerkte, hem nogmaals brak en mocht ser veren voor de wedstrijd, volgde een lang en zeer spannend ge vecht. Murray won, op zijn vierde matchpoint. Steun van de fans vormde een belangrijke factor. De aanmoedigingen gaven hem kracht, net als op de Olympische Spelen in 2012 waar hij goud won. De BBC hielp daarbij een handje. Om zijn aanhang te maximalise ren, werd voor het toernooi de do cumentaire The Man Behind The Racquet uitgezonden. Murray kwam daarin naar voren als een gedreven sportman zon der sterallures. Het meest aangrij pende moment vormde zijn reac-. tie op de moorden op zijn oude school in Dunblane. Hoewel de ramp zich zeventien jaar geleden voltrok, moest hij huilen. Murray zocht troost bij een van zijn hond jes. De opzet van de zender slaag de. Het gemeende traantje deed mensen hem in hun harten slui ten. Het zorgde eveneens voor eni ge relativering. De man, die na winst op de US Open moest schit teren op Wimbledon, bleek een mens, geen machine. Voor Murray breekt na gisteren een nieuw tijdperk aan. Sportmar- keteers rekenden voor dat hij zijn geschatte vermogen van 32 mil joen pond in enkele weken kan verdrievoudigen. Zo staat hij op het punt zijn aflopende contract met Adidas te verlengen. Het con cern zal inzien niet langer met een talentrijke sterveling van doen te hebben, maar met een halfgod. Daarbij past een exorbi tante vergoeding. Naar de bron van zijn recente suc ces hoefde hij niet lang te zoeken. Coach Ivan Lendl kreeg als een eerste van zijn entourage een om- De formatie van bondscoach Edwin Benne was bij een over winning van 3-0 of 3-1 zeker ge weest van een startbewijs voor de eindronde half juli in Argentinië. Doordat Canada zondag tegen Ja pan een voldoende resultaat be haalde, bleven de Noord-Amerika nen Oranje in de stand voor. De verdiende nederlaag kwam on getwijfeld als een verrassing voor bondscoach Benne die vrijdag-na de zege van Oranje op hetzelfde Finland (3-1) verklaarde dat zijn ploeg er op belangrijke momen ten altijd staat. „Ik ben zo blij dat we weten dat het goed komt", zei hij. Uitgerekend in de beslissende ont moeting van de groepsfase liet Ne derland het liggen. Finland won overtuigend de eerste set (25-19) en kwam in de tweede set terug van een achterstand van vijf pun ten (26-24). Heel even toonde Oranje veerkracht, door de derde set te winnen (25-20). Na de verlo ren vierde set is de formatie van Benne echter volledig afhankelijk geworden van Japan, de nummer voorlaatst van de poule. Benne gaf na de nederlaag alle cre dits aan de Finnen. „De service- druk van de Finnen was veel gro ter", benadrukte hij. „Zoals zij dit keer speelden, dat hebben we de ze World League nog niet eerder gezien. Dit was de beste tegen stander die we hebben gehad. Dit was een goede les voor ons." door Geert Langendorff LONDEN - Met een ace besliste Ma rion Bartoli zaterdag de finale van Wimbledon tegen Sabine Lisicki (6-1, 6-4). De Fran^aise erkende met een brede grijns op haar ge zicht de ironie van dit moment in te zien. Uitgerekend met haar op slag, veruit haar zwakste wapen, legde ze beslag op de belangrijkste titel uit haar loopbaan. door Hans Leber NÜRNBURG - Hij won nog nooit een race in juli en nog nooit de Grand Prix in zijn eigen racegekke Duits land. Dus vond drievoudig wereld kampioen Sebastian Vettel het tijd worden. Zijn zege op de Nürburg- ring gaf zondag zijn landgenoten de kans hem eens op het hoogste' podium toe te juichen. Van held tot halfgod door Geert Langendorff TAMPERE - De Nederlandse volley ballers zijn er zaterdagavond niet in geslaagd zich te plaatsen voor de finaleronde van de World Lea gue. Oranje ging in Tampere onder uit tegen Finland: 1-3 (19-25 24-26 25-20 20-25). Alexander Brouwer en Robert Meeuwsen (rechts) vieren het behalen van de wereldtitel, foto Tomasz Waszczuk/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26