'Bij Millstock kun je nog praten met artiesten' Johnny Wisse is weer de beste in Meliskerke Pleidooi voor 16 WALCHEREN GAAISCHIETEN Bijpraten, zingen en drinken tijdens de Westkapelse kermis en het gaaischieten. eenduidig parkeerbeleid ringrijden westkapelle - „He, jij bent er ook weer." „Ja natuurlijk, en jij ook." Deze begroeting klinkt zaterdag talloze malen rondom het Kasteel van Batavia in Westkapelle. Met die woorden begroeten Annelies Lievense en Rudie de Witte el kaar ook. Allebei zijn ze al vele ja ren weg uit het dijkdorp maar als het kan komen ze terug om de kermis in hun oude dorp mee te maken. Terwijl ze bijpraten, kijken ze hoe een klein stukje verderop, bij de zeedijk, een grote groep bijna uni form - wit shirt, witte pet, spijker broek - geklede mannen bezig is. Het zijn de gaaischutters die schieten op de 'gaai'. Dat schieten gaat terug naar de tijd van de mid deleeuwse schuttersgilden toen elk dorp zijn eigen militie had ter verdediging en om de orde te handhaven. Elke kermiszaterdag laten de Westkapelse gaaischut ters van zich horen. Dat gebeurt al vroeg in de ochtend als ze van huis worden opgehaald. Maar ook als ze al zingend door het dorp trekken of als ze aan de dijk hun eigen liedjes zingen die, soms, zo oud zijn dat niemand kan zeggen uit welke tijd ze stammen. Ook Peter Adriaanse is terug op Walcheren. Hij is afkomstig uit Zoutelande, woont nu bij Eindho- Heel bijzonder om serieuze Zeeuwen voor de middag al aan het bier te zien en lol maken ven en vertelt dat de kermis, 'ook al ben je hier niet geboren, vol doende reden is om steeds terug te keren'. Hij treft in Westkapelle talrijke kennissen en familieleden aan. Grappend vertelt hij dat bij het plannen van de vakantie bijna altijd rekening wordt gehouden met de kermis. Ilona de Meier en Frans Haverbe- ke zijn zaterdag ook present bij het gaaischieten. Het paar uit Ber gen op Zoom maakte vijfjaar gele den als toerist voor het eerst de Westkapelse kermis en het gaai schieten mee. Ze zijn nu voor de derde keer terug. En het zal niet de laatste keer zijn, zeggen ze vol overtuiging. Want ze vinden de sfeer van de kermis heel bijzon der en wel erg lijken op die van het carnaval in hun woonplaats. Zij: „Zo'n gemoedelijke sfeer." Ze hebben een huisje gehuurd in Domburg en zijn met de fiets naar het buurdorp gereden. Een inwoner van Westkapelle die het gesprek hoort, vertelt dat vorige week ook in Domburg op de gaai werd geschoten. „Maar daar heb ben jullie niets aan gemist hoor. Dat zijn daar alleen maar dikke nekken." Het Duitse echtpaar Janet en Tobi Mayer, is ook present. Zij kregen op hun camping bij Oostkapelle het advies om voor ze naar het strand zouden gaan, eerst naar het zuiden te fietsen 'voor een stukje folklore'. Ze vinden het bij zonder om te zien hoe al die 'se rieuze Zeeuwen' al voor het mid daguur aan het bier zitten, zingen en lol maken. „We hadden niet verwacht zoiets hier nog eens mee te maken." Drie jaar geleden bedacht de Nooijer 'op mijn studentenkamer tje' het plan om ook in Middel burg een singer-songwriterfesti- val te beginnen. Gezien de animo zaterdagmiddag en -avond vormt het nu al een evenement dat ve len willen bijwonen. Het was dan ook perfect weer voor zo'n mu ziekfestival; zonnig, droog en mis schien net iets te veel wind voor een bezoek aan het strand, aldus de Middelburgse. Ze liet direct we ten dat het festival wat haar be treft een blijvertje is. Maar groter zal het niet worden. Daar leent het Molenwater zich niet voor. En, wijzend naar de huizen aan de overkant: „Die bewoners zul len dat ook niet willen." Dichter Rood zei tussen het voor dragen van verschillende gedich- ten ook dat zo'n kleinschalig en niet-commercieel festival z'n char me heeft. Hij wees ook naar Vlis- singen waar tegelijkertijd een veel groter cultuurfestival werd gehou den. „Ik sta toch liever hier." Het Middelburgse festival trekt een zeer gemêleerd publiek, zo bleek zaterdag. Van buurtbewo ners die even stoppen als ze hun hond uitlaten, tot de Goesenaar Jim van Gastel die speciaal naar Middelburg was gekomen om te genieten van de muziek. Hij houdt niet van grote festivals. Die zijn hem te onpersoonlijk, zo ver telde hij. „Ik wil graag na afloop kunnen praten met de muzikant. Hier kan dat nog." Iris de Nooijer (Vlissingen) was haar stad 'een beetje ontvlucht' want tijdens Onderstroom is het daar veel te druk, aldus de 28-jari- ge. „De eerste dagen is het in Vlis singen nog wel leuk. Maar de za terdag is het niet meer leuk, dan zijn er zoveel mensen. Echt te veel." Via haar mobieltje kon ze wel volgen wat ze allemaal 'niet miste' in Vlissingen. Vriendinnen seinden bijna continu foto's en be richtjes door. „Kijk eens wat een zwetende lijven daar. Ben blij dat ik nu hier ben." GOES - De Provinciale Chronisch zieken- en Gehandicaptenorgani satie Zeeland (PCG-Z) wil dat er een éénvormig parkeerbeleid komt voor mensen met een beper king en chronisch zieken in alle Zeeuwse gemeenten. De belangenorganisatie consta teert dat die faciliteiten nu op uit eenlopende voorwaarden beschik baar worden gesteld. Gemeenten mogen hun eigen parkeerbeleid maken. Maar het kan niet zo zijn dat bepaalde groepen daardoor van verkeersdeelname worden uit gesloten of worden belemmerd, schrijft de PZG-Z in een brief aan alle colleges van B en W. meliskerke - Onder schitterende weersomstandigheden werden er dit weekend weer diverse ringrij- wedstrijden verreden. In Meliskerke werd de jaarlijkse klassementswedstrijd gereden, sa men met de gasten uit Zoutelan de. De kampioen van vorig jaar, Johnny Wisse, liet zien weer wel zin in de overwinning te hebben. Samen met Lout Vos en Ilona Jan- se reed hij de hele dag in de groe ne sjerp. Janse viel als eerste af door in de 26ste beurt te missen. In de 28ste beurt bleek Wisse zijn zenuwen niet de baas te zijn en ook hij miste. Lout Vos leek op de overwinning af te gaan, maar in de 29ste beun liet ook hij zijn eni- ge ring hangen. Inmiddels had Ilo na Janse haar tweede ring gemist, waardoor zij na 30 beurten op de derde plaats eindigde. Johnny Wisse en Lout Vos mochten in een kamp uitmaken wie de kam pioen werd. Dit werd al snel op de 32mm ring beslist. Johnny Wis se wist deze als enige te steken. Naast het kampioenschap won hij ook de 4e beker. Cynthia Rotte won de ie beker en de pollepel, Ilona Janse de 2e beker en Alex Krijger de 3e beker. De ie gasten- beker werd gewonnen door Vera Willeboordse, ook won zij de jeugdbeker. De 2e gastenbeker werd gewonnen door Willem Jan Roelse, de 3e door Jorim Duvekot. In Serooskerke werd er ringgere- den tijdens de jaarlijkse braderie. Het niveau was weer als vanouds hoog. Sebastiaan Sturm ging er met de hoofdprijs vandoor. Met 30 van de 30 ringen werd hij kam pioen. Hiervoor moest hij wel de 10mm ring steken, waardoor Paul van de Broeke, Krijn Coppoolse en Bennie Paauwe werden versla gen. André van Maldegem won de ie beker. De 2e beker ging naar Sebastiaan Sturm en de 3e beker werd gewonnen door Paul van de Broeke. Aanstormend talent Ru ben van de Broeke won de jeugd beker. De pollepel werd een prooi voor Krijn Coppoolse. In Ritthem werd een koppelwed strijd verreden, ter ere van het 90-jarig jubileum. Het koppel Me rel van Wallenburg en Edwin Del- lebeke won deze wedstrijd met 38 van de 46 ringen. Tevens werden zij winnaar van de pollepels. Tweede werden Digna de Visser en Laeticia den Boer, voor het kop pel Erica Wisse en Linda Minder- houd. door Emile Calon Toeriste Janet Mayer De gaaischutters van Westkapelle gaan op weg naar een maaltijd in hun dorp nadat ze geschoten heb ben op de tronken en de scheep jes. foto Ruben Oreel 'Reden genoe I Rufus Kain is een van de artiesten die optraden tijdens de derde editie van het Millstock-festival in Middelburg, foto Izaak Verkeste door Emile Calon MIDDELBURG - Marsha de Nooijer liep zaterdagavond stralend over het grasveld aan het Molenwater in Middelburg. Rondom haar geno ten enkele honderden mensen van de optredens tijdens het Millstock Festival. door Rian Janse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16