Lang wachten op spoorovergang Veel boekingen door zomerse weer FESTIVAL ONDERSTROOM 14 cELANC maandag De op- en overslagbedrijven Ver- brugge Terminals en Supermariti- me en staalconstructiebedrijf Ie- mants zijn al die tijd slechts be reikbaar via een omweg. Via de Frankrijkweg kan het goederen- spoor worden overgestoken. Daar verzanden auto's en vrachtwa gens in een anderhalf kilometer lang onverhard, modderig pad. Zware vrachtwagens hebben de tijdelijke weg inmiddels kapotge- reden. Het wegdek zit vol kuilen en na een regenbui lijkt het wel een safaritocht. Het is zwoegen door de blubber. Vestigingsdirecteur Martien Bur ger van Supermaritime Vlissin- gen kookt zo langzamerhand van woede over wat hij 'de stroperig heid en bureaucratie van railnet beheerder Prorail' noemt. „Het is te zot voor woorden", zegt Burger. „Havenbedrijf Zeeland Seaports, Verbrugge en wij probe ren al anderhalf jaar door de muur bij Prorail te breken. Je wordt echter uitgespeeld tussen de verschillende afdelingen. Je krijgt iemand over de vloer die van alles belooft en vervolgens hoor je niets meer. Dan blijkt de zaak te zijn doorgeschoven naar een andere afdeling van Prorail. Ook daar kom je niet verder. Ieder een heeft daar zijn eigen procedu re en als puntje bij paaltje komt is er niemand eindverantwoorde lijk." De slechte bereikbaarheid van drie bedrijven die aan het eind van de tijdelijke weg liggen, kost klanten, zegt Burger. „Ik schat dat het de bedrijven sa men 100.000 euro verlies heeft op geleverd." Volgens Burger is het een halve dag werk om een spoorwegover gang aan de Oostenrijkweg te ma ken, nog geen vijftig meter van het kantoor van Supermaritime. „Het is een kwestie van het hek openknippen en aan de slag. De Oostenrijkweg loopt vlak langs het hek, dus je hoeft bijna niks te asfalteren." Woordvoerder Jouke Schaafsma van Prorail erkent dat het lang duurt. „Los van het feit dat Prorail geen fan is van extra spoorweg overgangen, moeten regels en pro cedures worden gevolgd. Dan praat je over verkeersveiligheid en risico's die met spoorverkeer ge paard gaan." Schaafsma zegt dat een tijdelijke oplossing in zicht is. Aan de Oos tenrijkweg wordt na de zomer een tijdelijke overweg met beton platen aangelegd. Vanwege procedures zal een per manente spoorwegovergang nog minstens een half jaar op zich la ten wachen. Martien Burger wil eerst zien en dan geloven. „Er is al zo vaak iets beloofd." Dat zegt directeur Patrick Polie van Promotie Zeeland Delta, de koepel van de Zeeuwse WV's. „Het gaat momenteel hard met de boekingen, maar dat werd ook wel tijd na het koude voorjaar, waarin de toeristische sector min der bezetting had in dan in 2012. Ondernemers moeten nu het geld verdienen om het voorjaar goed te maken." De weersvooruitzich ten zijn voorlopig prima en dat is met het oog op de vakantieperio de die Midden-Nederland nu in gaat, buitengewoon gunstig. „Juist Midden-Nederland is be langrijk voor ons. Veel mensen uit die contreien vieren vakantie in Zeeland, maar als het weer hier minder is, pakken ze de auto en rijden ze naar Frankrijk." Vakantiegangers boeken tegen woordig steeds later. Door het stij gende aantal lastminuteboekin- gen hebben de Zeeuwse toeris tische bedrijven een goede zomer nodig. De laatste drie zomers wa ren immers niet al te best. Het afgelopen weekeinde zaten ac commodaties goed vol, zegt Polie. Ook strandpaviljoens deden goe de zaken. Daarnaast heeft Polie de indruk dat ook festivals en eve nementen goed zijn bezocht. „Ik denk dat Zeeland een mooi week einde heeft gedraaid." it jaar is mijn favorie te leraar gestorven. Ik had hem nog een brief geschreven, maar die heeft hij niet meer kunnen lezen. Ik heb veel van hem geleerd. Hij was een optimistische, ruimdenkende man, vol hu mor. Hij zette ons aan tot na denken, maakte ons nieuwsgie rig naar van alles en nog wat. Hij spoorde me aan bepaalde boeken te lezen die echt iets voor mij waren, moedigde me aan verhalen te schrijven. Ik heb nogal wat aan hem te dan ken. Ik denk dat het een groot goed is als een leraar of docent zich persoonlijk met zijn studenten bemoeit. Ik heb er in ieder ge val baat bij gehad en ik denk graag aan deze leraar terug en ook aan nog een aantal andere docenten die een persoonlijke aanpak hadden. Nu zijn er in Nederland leraren die van mening zijn dat zomaar klakkeloos les geven, gevolgd door opdrachten, de afstand met de leerlingen te veel ver groot. Daarom nemen ze nu hun lessen eerst op en deze ver filmde lessen worden vervol gens aan de studenten gegeven. Ze kunnen dan thuis of op hun studieplek de filmpjes nauw keurig bekijken en zo de leer stof in zich opnemen. Daarna krijgen ze opdrachten, die ze sa men uitvoeren en waarbij de le raar, indien nodig, meer per soonlijke begeleiding kan ge ven. Als de studenten het goed doen, zijn er op den duur mis schien minder leraren nodig, omdat er in feite geen les meer hoeft te worden gegeven. Men kan volstaan met een aantal films. Of het allemaal goed gaat werken, is afwachten. Men doet dit niet alleen op middel bare scholen, maar ook op de Hogeschool Zeeland gaat men die richting uit. Deze manier van werken heeft een vreemde term gekregen. Men noemt het namelijk: flipping the classroom. Ik heb gehoord dat flipping een verbastering is van fucking, maar zo is het waar schijnlijk niet echt bedoeld. VLISSINGEN - Stralend weer, mooie acts en over vier dagen gerekend zo'n 25.000 tot 30.000 bezoekers, net zoveel als vorig jaar. Directeur Onno Bakker van het Vlissingse culturele festival Onderstroom, dat zondag afsloot, is een tevre den man. Trots is hij vooral op Bot aan Wal, een spectaculaire mix van Neder landstalige liedjes en bizarre in strumenten, gemaakt van onder meer bowlingballen, betonmo lens en kloofbijlen. Het mu ziektheater van de groep Bot in de Zware Plaatwerkerij bleek bui tengewoon populair. „Alle voor stellingen waren uitverkocht. Om die reden hebben we één extra voorstelling ingelast. Toen dat be kend werd, waren alle kaarten na anderhalf uur weg." Bot liet zich inspireren door het ruwe, indus triële karakter van de Zware Plaat werkerij. „Het is een maakstuk ge worden, gebaseerd op de omge ving waar wordt gespeeld. Zelf is Bot er zo tevreden over dat de groep deze voorstelling ook elders in het land wil gaan spelen. Ge weldig toch!" Het zomerse weer bleek geen han dicap. Veel bezoekers bakten eerst enkele uurtjes aan het strand, om vervolgens naar de binnenstad te kuieren. Daar vonden ze volgens Bakker theater met een lach en dan weer een traan. „We hebben de ideale formule gevonden." Onderstroom was dit jaar het fes tival van de op afstand bestuurba re vehikels. Zo tufte een knette rende en rookgordijnen optrek kende aquariummobiel rond (de Scubabianchi). Hilarisch was een rolstoel, die midden op de rijbaan aan de Nieuwendijk leek te zijn achterge laten. Als je erin plaatsnam, kreeg de rolstoel een eigen wil en werd je heen en weer gereden. Dat leid de zelfs tot een aantal opstoppin gen, omdat de Nieuwendijk niet was afgesloten voor autoverkeer. Op het Bellamypark spoot een ro botmobiel de contouren van bloe men op het asfalt, waarna kinde ren met gekleurd zand de blaad jes mochten 'inkleuren'. Verder bleef vooral de theater show The Spurting Man hangen. Wat op wat gekissebis tussen een monarch en zijn lakei leek uit te draaien, ontpopte zich tot een lachkrampen veroorzakend water ballet, waarbij de monarch uit al le onderdelen van zijn lichaam en zelfs ook uit zijn kroon water spoot. Onderstroom heeft i Wim Hofman door Frank Balkenende NIEUWDORP - De bedrijven die nieu we terminals hebben gebouwd aan de Scaldiahaven in het Sloegebied bij Nieuwdorp, wachten al ander half jaar op een spoorwegovergang aan de Oostenrijkweg. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Door het zomer weer lopen de boekingen voor een vakantie in Zeeland binnen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14