ZEELAND Verbod schieten reeën en kolganzen Brand op kotter almanak Heinkenszandse wijk op slot totdat kankerverwekkend materiaal in tuinen en op auto's is opgeruimd. www.pzc.nl/mulhmedia Digitaal: Sterke verbetering voor videodienst Vine Mollema en Ten Dam laten Nederland weer meetellen in Tour MIDDELBURC - De Raad van State heeft een streep getrokken door de ontheffing voor het schieten van reeën en overzomerende kol ganzen. Ook het verstoren van nesten mag niet. Daarmee bevestigt de Raad van State een eerder oordeel van de rechtbank in Middelburg waartegen de provincie Zeeland in beroep was gegaan. De provincie wilde reeën kunnen schieten om de populatie te regu leren, maar dat is volgens de Raad van State onvoldoende grond voor de vergunning. Dat mag al leen als het dierenwelzijn in het geding is. De kolgans is een beschermde diersoort en dat alleen al is een re den om afschot te verbieden. In Zeeland leven volgens opgave van de provincie tien overzomerende kolganzen. SCHEVENINCEN - De brandweer heeft zondagochtend vroeg een brand geblust aan boord van de Thoolse viskotter TH 7, de Adria- na Maria, die lag afgemeerd aan de visafslag in Scheveningen. Op het dek was brand ontstaan. Een bemanningslid kreeg rook binnen, maar bleef verder onge deerd. De ernaast gelegen kotter TH 10 werd weggesleept, om over slaan van het vuur te voorkomen. Hij wil graag alles wetende vijfjari ge Koen. Dus vraagt hij zijn beide ouders de oren van het hoofd. En omdat hij nu al doorheeft dat ken nis macht is, brengt hij zijn omge ving graag op de hoogte van wat hij zoal heeft geleerd. Kort nadat hij zijn vijfde verjaar dag had gevierd, was dat onder werp logischerwijs het mikpunt van zijn verzamelingsdrift van weetjes. Dus vroeg hij zijn moeder wanneer zij eigenlijk jarig was. „Op 15 mei", luidde het antwoord. Toen zijn vader 's avonds wilde we ten wat Koen overdag had geleerd, zat die al helemaal klaar om het nieuwe feit te delen. „Ik weet nu wanneer mama jarig is: op is jou." HEINKENSZAND - Bij een grote uit slaande brand in de Dorpsstraat in Heinkenszand is zaterdag een flinke hoeveelheid asbest vrijgeko men. Dat veroorzaakt overlast voor bewoners van de achterlig gende Ganzestraat, want het kan kerverwekkende materiaal moet worden opgeruimd. Dat is zondag voor een belangrijk deel gebeurd, maar het is nog on duidelijk wanneer de straat weer kan worden vrijgegeven. Bewo ners mogen niet met hun auto de straat in- of uitrijden. Ze moeten zelf zorgdragen voor alternatief, vervoer. De brand brak zaterdag rond half drie uit in een bruidsmodewin kel. Op dat moment was het erg druk in de Dorpsstraat vanwege de grote jaarlijkse braderie die daar werd gehouden. Een aantal kramen moest in allerijl worden weggehaald om de hulpdiensten ruimte te bieden, maar de brade rie ging verder gewoon door. Ster ker, sommige mensen leken niet eens in de gaten te hebben wat er aan de hand was. En dat terwijl de vlammen uit het dak sloegen en de enorme rookontwikkeling tot in de wijde omtrek was te zien. Het vuur verwoestte het pand in een mum van tijd volledig. „We zagen eerst alleen wat rook, maar even later stond het hele pand in lichterlaaie", zei een bezoeker van de braderie. Er brak geen paniek uit en ook is niemand gewond ge raakt. Later bleek dat er asbest was vrijgekomen, dat op auto's en in tuintjes achter de Dorpsstraat was terechtgekomen. De gemeen te Borsele heeft zaterdagavond een bedrijf ingeschakeld om de as- bestdeeltjes op te ruimen en heeft brieven met informatie ver spreid. De brandweer is nog tot het begin van de avond bezig ge weest met nablussen. Bewoners van de straat, die door de politie is afgezet om verdere verspreiding van de asbestdeeltjes te voorkomen, klaagden zaterdag avond over de situatie. „Wanneer gaat er iets gebeuren? Dit kan nog wel dagen duren", zei bewoonster Ria Rademaker. Zij ontdekte de brand en belde het alarmnum mer. Het heeft volgens haar en an deren ook te lang geduurd voor dat ze werden gewaarschuwd. „Er heeft wel een politieauto door de straat gereden die omriep dat ra men en deuren gesloten moesten worden, maar dat hadden we al lang gedaan." De hevig aangedane eigenaresse van de bruidsmodewinkel is in shock naar het ziekenhuis ge bracht. Volgens Rademaker was het de tweede keer binnen een jaar dat er brand was in het pand; destijds ontstond die in een bijge bouw dat door een fotograaf werd gebruikt, vertelt ze. „Ze had toen zelf ook schade en ze zat nu eigen lijk sinds kort weer in dit pand." Ook een aantal andere onderne mers was zaterdag gedupeerd door de brand, omdat gas en elek triciteit waren afgesloten. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Op de website van de gemeente Borsele wordt informatie gege ven. Ook zijn daarvoor telefoon nummers beschikbaar: tijdens kantooruren 0113-238433 en daar buiten 0113-238400. SPORT Tip? redactie@pzc.nl Asbest vrijgekomen bij brand MAANDAG 8 juli 2013 door Luc Oggcl Bewoonster Ria Rademaker bekijkt de ravage na de brand vanuit haar raam. Bewoners van de Ganzestraat mogen hun tuinen niet in. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13