ÏM. Kennelhoest is net als ziek zijn na carnaval Akkoord Thermphos Schoonmaakactie in volle gang Gemeenten zetten in op meer wijkagenten 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Lappenmand GGD-onderzoek: vier tbc-dragers Vlaamse regering zet rem op omstreden verbreding Schipdonkkanaal voor betere ontsluiting van haven van Zeebrugge. Het is net als met car naval. Je bent een paar dagen flink aan het hossen en schreeuwen. En daar na ben je ziek. Bij uw hond kan het precies zo gaan, als u op va kantie bent. Samen met zijn soort- genootjes blaft hij in het pension zijn stem schor. Er hoeft er maar eentje met een bacterie en virus tussen te zitten en voor je het weet heeft het hele pension ken nelhoest. En dat is nu juist wat pensionhou ders coüte que coüte willen voor komen. Daarom verplichten zij een vaccinatie, voordat een hond of kat naar het pension komt. Bij honden zijn er twee vaccinaties mogelijk. „De meest voorkomen de is via een neusdruppel, die een jaar bescherming biedt", vertelt dierenarts Peter de Vos. „Die geeft het beste afweer tegen de bordetella-bacterie. Overigens zit er in de standaard-cocktailprik ook bescherming tegen het virus dat met kennelhoest gepaard gaat." Kennelhoest is als een ver koudheid. Bij honden gaat het meestal vanzelf weer over. Het ve le hoesten kan echter voor zoveel keelpijn zorgen dat een antiobioti- cum wordt voorgeschreven. Bij katten is dat altijd het geval. Zij kunnen door de bordetella-bacte rie of een virus niesziekte krijgen. „Honden en katten kunnen deze bacterie op elkaar overdragen. Bij katten kan het kwalijkere gevol gen hebben dan bij honden. Nies ziekte kan namelijk tot 'drager schap' leiden. Kittens kunnen dan later de ziekte meekrijgen. Pus uit de ogen, snot uit de neus, zo niesen dat het snot in het rond vliegt, koorts... Niesziekte kan ern stige klachten opleveren." De bacterie-infectie is bij katten met een neusdruppelvaccinatie te voorkomen. Het virus kan wor den overwonnen door lichamelijk herstel, maar kan zich dus ook permanent van het dier meester maken. Ook voor katten die op pension gaan, is een vaccinatie verplicht. „Door die verplichting kun je nu zeggen dat een term als 'kennelhoest' achterhaald is. De kans dat een hond het in een ken nel opdoet, is namelijk erg klein. Honden kunnen kennelhoest krij gen door contact met andere hon den. Dat kan dus ook op straat, tij dens het uitlaten. Kennelhoest en niesziekte worden overgedragen via druppels in de lucht. Een kat niest, een andere ademt de drup pel in en het leed is geschied." MIDDELBURG - Algemeen directeur Heinz Grossmann van de Oosten rijkse Kalogeo-groep heeft vrijdag in Middelburg de principe-over eenkomst voor de overname van de eind vorig jaar failliet verklaar de Vlissingse fosforfabriek Therm phos bezegeld. Hij zette zijn handtekening na mens Phoenix Consulting dat 80 procent van Kalogeo bezit. Ook de provincie, grondeigenaar Zee land Seaports en de Nederlandse ZEEBRUGGE - De haven van Zee- brugge kan voorlopig fluiten naar een betere binnenvaartroute. De Vlaamse regering heeft besloten de omstreden verbreding van het Schipdonkkanaal vooralsnog uit te stellen. Het Schipdonkkanaal loopt paral lel aan de Nederlandse grens, even ten zuiden van de gemeente Sluis. Het is in 1852 gegraven om overtollig water uit de Leie naar de Noordzee af te voeren. Het is omzoomd met populieren en ge liefd bij dagjesmensen om langs te fietsen of om in te vissen. Al ja ren wordt erover gesproken van dit kanaal een binnenvaartroute te maken voor de haven van Zee- brugge, die een goede achterland verbinding over water ontbeert. Het verzet in de streek tegen het plan is echter groot. De tegenstanders hebben nu een slag gewonnen. Niet dat hun ver zet de Vlaamse regering op ande re gedachten heeft gebracht. Het zijn vooral de hoge kosten van de verbreding die minister Hilde Cre- vits (mobiliteit) ertoe hebben ge bracht een pas op de plaats te ma ken. De kosten bedragen 650 tot 700 miljoen euro. „Die middelen zijn er op dit moment niet", aldus Crevits. Van uitstel lijkt nog geen afstel te komen. De huidige Vlaamse rege ring die nog tot in 2014 aanblijft, zal er geen beslissing meer over nemen. Wel worden de voorberei dingen voortgezet om het plan in de toekomst te kunnen realiseren. De ontsluiting van de haven van Zeebrugge loopt nu nog via Brug ge. Die verbinding kan worden op gewaardeerd, zodat er binnen vaartschepen kunnen komen met een laadvermogen tot 2500 ton. Het verbrede Schipdonkkanaal zou ruimte moeten bieden aan schepen tot 4500 ton. TERNEUZEN - Schoonmakers had den vrijdag nog handen vol werk op verschillende verdiepingen van het stadskantoor van de ge meente Terneuzen. De vijfde ver dieping werd woensdagochtend vroeg brand uitbrak, lieten ze on gemoeid. Die worden volledig ge stript en opnieuw ingericht. De veertig ambtenaren van die ver dieping kunnen pas in oktober te- rugb naar hun werkplek. Ook de zesde verdieping heeft zware scha de opgelopen. Ook die blijft lan ger buiten gebruik. De ambtena ren zijn in het voormalige ge meentehuis van Axel, in de brand weerkazerne in de Koegorspolder en in een noodkantoor min de Burgerzaal ondergebracht. Maar er zal ook extern naar tijdelijke kantoorruimte worden gezocht. Woordvoeder Daniël Rouw: „De schade is veel groter dan woens dag werd aangenomen. Op nage noeg alle zeven verdiepingen is sprake van roet- en rookschade. De plafonds moeten worden gerei nigd, het meubilair en het tapijt. Maandag kunnen experts, na een zogenoemd roetonderzoek, meer duidelijkheid scheppen." Het luchtbehandelingssysteem in het hele gebouw is beschadigd. Daarom zijn in de hal van de pu- blieksbalies tijdelijke airco-instal laties geplaatst. De dienstverle- Staat zijn akkoord. Kalogeo heeft tot 15 september de tijd de her start van Thermphos te regelen, om afnemers en financiële part ners te vinden. De verwachting is dat bij herstart van de productie zo'n zeventig mensen werk kan worden geboden. Het aantal werk nemers zou tot 200 kunnen stij gen tegen 2020 bij volledige over schakeling naar de productie van groene fosfor uit beendermeel en zuiveringsslib. In heel Zeeland opereren nu acht wijkagenten; vier in Vlissingen en dus twee in Terneuzen. Vol gens burgemeester )an Lonink van Terneuzen willen bijna alle gemeenten in Zeeland en West- Brabant extra wijkagenten. Lo nink: „De benaming is eigenlijk verkeerd. Het gaat niet om straata genten, maar om agenten met er varing, die (sociale) problemen proberen op te lossen door bemid deling en overleg met bijvoor beeld de gemeenten, woningcor poraties en andere instanties." In het recente verleden is een norm gesteld van één wijkagent per 5000 inwoners. „Dan zouden wij dus recht hebben op elf mensen." Of die er ooit komen, is de vraag. Volgens Lonink is dat afhankelijk van de manier waarop de politie- nieuwe-stijl gestalte krijgt. Tal van functies moeten nog worden ingevuld en dat verloopt stroef. Het wachten is onder meer op een teamchef voor de regio. ning aan die balies gaat overigens gewoon door. De rest van het stadskantoor blijft voorlopig nog dicht. TERNEUZEN - Uit onderzoek van ge zondheidsdienst GGD is gebleken dat 'mogelijk' vier personen uit de directe omgeving van een Ter- neuzense Dow-medewerker met tuberculose (tbc) eveneens drager zijn van de tbc-bacterie. Bij de Dow-medewerker werd 26 juni een besmettelijke tbc-vorm geconstateerd. Mensen uit zijn di recte omgeving zijn daarop door de GGD gecontroleerd. Vier moge lijke dragers - onder wie twee Dow-werknemers - kwamen daar uit naar voren. Uit longfoto's is ge bleken dat zij geen actieve tbc hebben. Ze zijn niet ziek of be smettelijk. Het onderzoek wordt nu uitgebreid. Resultaten worden half september ver wacht. door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven dierenartsen, specialisten, assis tentes én baasjes een kijkje achter de schermen bij Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. Vandaag: kennelhoest en niesziekte. I Kennelhoest is eigenlijk een gedateerde term. Pensionhouders verplichten baasjes namelijk om hun hond te vaccineren tegen het virus. Kanaal uitgesteld door Harmen van der Werf door Wout Bareman I Schoonmakers aan het werk op één van de verdiepingen van het stadskan toor. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - De gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen zetten in op meer wijkagenten. Momenteel zijn er maar twee actief: één in Terneu zen en één in Axel en Sas van Gent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98