Kortingen en te duur kantoor Actie voor banen jeugd LgSs .1 Rechtsbijstand ZEELAND 23 commentaar STOCimtlfl tOES EOftSfLï Zomeractie! 25% kOrtinQ Registratie van Concert at Sea op Nederland 3 ve ondersteuning' door de Raad van Toezicht van de orde voorko men dat twee kantoren in het zuidwesten failliet gingen. Ze stelt echter ook dat de Nederland se Orde van Advocaten al jaren waarschuwt dat er problemen ont staan door de bezuinigingen op de gefinancierde rechtsbijstand. Sarah Köller geeft als voorbeeld dat ze zo'n ïooo euro krijgt voor het begeleiden van een echtschei ding. „Maar mijn personeelskos ten zijn al hoger dan dat bedrag." WHAT'S NEXT' Ze somt op dat ze bij een schei ding heel wat zaken moet rege len. „Pensioenen, de fiscale gevol gen, zorgen dat de verdeling van de goederen goed gaat, de alimen tatie regelen en een ouderschaps plan maken. Voor dat bedrag lukt dat niet. Maar half werk afleveren kan ik ook niet. Mijn cliënten heb ben recht op een goede begelei ding." Volgens haar dreigen er door de bezuinigingen op de rechtsbij stand grote problemen te ont staan op het gebied van de onder steuning door advocaten. „Tachtig procent van de gespecialiseerde fa milierechtadvocaten geeft aan te stoppen met het bijstaan van mensen die in aanmerking ko men voor gefinancierde rechtsbij stand als er nog meer bezuinigd wordt." En dat laatste is het geval. Staatssecretaris Fred Teeven wil nog eens honderd miljoen extra bezuinigen op de gefinancierde rechtsbijstand, terwijl hij daar al flink op bezuinigd heeft. Ook zegt Köller dat de piketver goeding voor raadslieden is ver- laagd, de advocatenvergoeding met vijf procent is gekort en dat de Raad voor de Rechtspraak in heel wat gevallen niet meer toe staat dat er extra uren worden ge maakt. „Maar in de praktijk ma ken we die extra uren wel, omdat we vinden dat we dat verplicht zijn tegenover onze cliënten." Deken Bas Martens van de Haag se Orde van Advocaten laat op de website van de Nederlandse Orde van Advocaten weten dat een der gelijke 'enorme bezuiniging' gro te gevolgen zal hebben. „Uit mijn rondgang langs kantoren is geble ken dat sommige advocaten die in de toevoegingspraktijk werkzaam zijn, geen spek meer op de botten hebben", schrijft hij. „Vorig jaar, toen de Raad voor Rechtsbijstand afstapte van het bevoorschottings- stelsel, zijn kantoren naar ons toe gekomen die in acute betalings- nood verkeerden. Dat is zeer zor gelijk! De indruk bestaat dat dit slechts het topje van de ijsberg is. Verdere bezuinigingen zullen lei den tot faillissementen van advo catenkantoren." Men zou kunnen beweren dat het in deze moeilijke tijden onvermij delijk is om het kaf van het koren te scheiden. Zwakke kantoren moeten afVallen, vervolgt Mar tens. „Maar zo werkt het niet in de sociale advocatuur! Advocaten die op toevoeging werken zijn geen zakkenvullers. Zij doen hun werk om mensen te helpen. Als zij het niet doen, doet niemand het. Zij werken in elke zaak voor een zeer beperkte vergoeding. Het stelsel bestaat bij de gratie van deze advocaten die bereid zijn het werk te doen. Dat deel van onze beroepsgroep wordt al jaren gekort terwijl de kosten voor de praktijkvoering blijven oplopen." Hij geeft vervolgens aan dat die kortingen gevolgen hebben voor velen. „Het gaat om mensen die hun baan verliezen of uit hun huis worden gezet en op straat te rechtkomen. Het gaat om asielzoe kers die worden vermoord als ze worden teruggestuurd naar het land van herkomst. Zij hebben niemand anders dan hun advo caat om dat te voorkomen. Het gaat om psychiatrische patiënten die in een isoleercel zijn opgeslo ten en niemand anders dan hun advocaat hebben om hen er uit te krijgen." „Het gaat ook om mensen wiens uitkering door de sociale dienst wordt ingetrokken omdat zij een formulier niet correct hebben in gevuld. Het gaat om verdachten in strafzaken, die alleen dankzij een advocaat een eerlijk proces kunnen krijgen of erger, onschul dig vast zitten. Het gaat om slacht offers die een advocaat nodig heb ben om hun belangen te beharti gen. En het gaat om kinderen. Kinderen die in gesloten inrich tingen zitten en die alleen hun ad vocaat hebben om hun recht te kunnen krijgen. Kinderen, die de rekening betalen omdat hun ouders geen advocaat kunnen be talen en er geen advocaten meer zullen zijn die familiezaken op toevoeging kunnen doen." MIDDELBURG - Het faillissement van Köller Advocatenkantoor heeft geen directe nadelige gevol gen voor de cliënten, aldus Sarah Köller (37). De vier advocaten die in loondienst zijn, gaan alleen of met z'n tweeën zelfstandig verder en 'nemen' hun cliënten mee. Ook Köller begint een nieuwe praktijk vanuit haar huis in Oost- kapelle. Zes medewerkers raken wel hun banen kwijt. Köller startte tien jaar geleden haar praktijk. In 2006 kocht ze het monumentale pand aan de Gort straat. „Het was de bedoeling dat de praktijk zou uitgroeien tot een bedrijf met acht advocaten." Zo ver is het niet gekomen. Volgens Köller zijn er twee oorza ken voor het faillissement. De be zuinigingen op de betaalde rechts bijstand en .het dure kantoor- pand. Toen ze dat pand betrok, sloot ze een 'hoge lening af. „Dat was toen geen enkel probleem. Door de crisis is daar verandering in gekomen en lukt het niet meer het te herfinancieren." Ze geeft ook aan dat 'zeventig procent van de vijfhonderd cliënten' van het kantoor toegevoegde zaken zijn. Dat wil zeggen dat zeventig pro cent van haar cliënten afhankelijk is van door het Rijk gefinancierde rechtsbijstand. „En daar wordt momenteel flink op bezuinigd." Als voorbeeld vertelt ze dat de Raad voor de Rechtsbijstand mo menteel veel minder snel dan voorheen akkoord gaat met het de clareren van extra uren die be steed'worden aan een zaak. „Maar we hebben als advocaten wel de plicht om goed voorbereid op een zitting te komen." Ze noemt het wrang dat haar kan toor failliet is gegaan. „Terwijl wij het laatste jaar een groei van bijna veertig procent hadden aan zaken en zo veel tevreden cliënten." GOES - De Zeeuwse gemeenten willen samen een nieuw actie plan maken om de fors gestegen jeugdwerkloosheid terug te drin gen. De gemeenten hebben het minis terie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid een bijdrage van 414.000 euro gevraagd. Het minis terie heeft extra geld vrijgemaakt omdat het aantal jeugdwerklozen landelijk hard oploopt. In Zeeland is het aantal jeugd werklozen sinds een jaar geleden met vijftig procent gestegen tot 1300. De dertien gemeenten wil len met het actieplan dat aantal te rugbrengen naar 1000. De dertien gemeenten hebben er varing met dit soort actieplannen. Ze namen tussen 2009 en 2011 al maatregelen om werkloze jonge ren aan een baan te helpen door jobhunting/ jobcoaching, extra in zet op praktijk- en speciaal onder wijs, ondersteuning van kwetsba re jongeren en afspraken met werkgeversbranches. In de stroom berichten over ondernemers die in de economische crisis kop je onder gaan, is het een weinig opmerkelijk nieuwsfeit: een Middelburgs advocatenkan toor is failliet verklaard. Eigen lijk wel logisch: wanneer dat bouwbedrijven, aluminium- smelterijen en transportonder nemingen gebeurt, kan het ook juridische dienstverleners over komen. Toch geeft het faillissement van Köller Advocaten in meer dere opzichten te denken. Ad vocatenkantoren die zijn gespe cialiseerd in rechtshulp aan mensen met een smalle beurs, dreigen te bezwijken omdat de bezuinigende rijksoverheid hen steeds minder geld geeft om deze cliënten bij te staan. Dat raakt dan onmiddellijk aan de rechtsbescherming van een categorie in de samenleving die toch al niet over de sterkste schouders beschikt. De bezuini gingen gaan onverdroten ver der. In dat opzicht valt het bankroet van een klein advoca tenkantoor als een belangrijk signaal te duiden. RENESSE - De NTR zendt van avond een registratie uit van het festival Concert at Sea, dat vorig weekeinde op de Brouwersdam werd gehouden. In de anderhalf uur durende samenvatting zijn beelden te zien van onder ande ren Miss Montreal, Rigby, James Morisson, Kane, Guus Meeuwis, Kensington, Will and the People, Handsome Poets, The Kik, Nielson, Racoon en Blof. De uitzending op Nederland 3 be gint om 21.55 uur. De productie over het banenver lies bij energiebedrijf Delta is in de PZC van vrijdag 5 juli op pagi na 30 en 31 verminkt door een technische fout. Het laatste citaat van algemeen directeur Rob Frohn van Delta loopt door een kop en is zodoen de slecht leesbaar. Om dit slotci- taat ging het: 'De bal ligt nu bij de aandeelhouders. Zij zullen een overname van Attero moeten goedkeuren. De vraag is: hoe wil len de aandeelhouders door met Delta?' In het verhaal daaronder - 'Aan deelhouders bepalen de koers' - zijn de vier laatste regels wegge vallen. Ze luiden: 'Als in het erg ste geval Delta omvalt, zou het Evides en het netwerkbedrijf kunnen meesleuren, is het idee daarachter. Wordt vervolgd na de zomer.' Als service aan onze lezers is de totale productie over het verlies van honderd banen bij Delta op onze website pzc.nl geplaatst. ZATERDAG 6 JULI 2013 1000 euro lukt niet bentfertf H.KCtO" rat foto Ruben Oreel Sarah Köller. Tegen inlevering van deze (originele) advertentie ontvangt u 25% korting op dagkaarten voor het volledige traject. Max. 1 groep per adv. Niet combineerbaar met andere kortingen, niet stapelbaar. Niet geldig op andere kaartjes. Geldig in 2013. Dienstregeling: www.destoomtrein.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 87