'Het gaat om de lange adem, en wij houden dit nog wel even vol' Paus Franciscus eert zijn vc In de avonduren gaat het mis in Cairo, als Mursi-aanhang naar het Tahrirplein optrekt. 6 BUITENLAND Johannes Paulus II wordt heilig verklaard Loodgieter: 'Ik betaalde borg Heieen Mees' STAATSGREEP EGYPTE j I m volgende keer t VATICAANSTAD - Wijlen paus Jo hannes Paulus II wordt heilig ver klaard. Paus Franciscus heeft een tweede wonder aan hem toege schreven en een decreet onderte kend. Volgens de kerkelijke regels is een erkend wonder nodig voor een za ligverklaring en vervolgens een tweede wonder voor een heilig verklaring. Ook paus Johannes XXIII zal hei lig worden verklaard. Die leidde de Rooms-Katholieke Kerk tussen 1958 en 1963 en riep het Tweede Vaticaanse Concilie bijeen. Johan nes XXIII, bij de burgerlijke stand Angelo Giuseppe Roncalli, wordt heilig verklaard zonder dat een tweede wonder is erkend. Franciscus heeft voor dit 'bijzon dere geval' een uitzondering ge maakt, aldus het Vaticaan. NEW YORK - Een New Yorkse lood gieter zegt dat hij de borgsom van 5.000 dollar heeft betaald voor de van stalking verdachte Nederland se econome Heieen Mees. Hij ver klaarde dat gisteren voor het ge rechtsgebouw. Mees had een relatie met eco noom Willem Buiter, een Brit van Nederlandse komaf. Maar toen die werd verbroken, bestook te ze hem, zijn vrouw en zijn kin deren met duizenden mails. Gisteren kreeg Mees van de rech ter in New York te horen dat ze Buiter tot de volgende rechtszit ting niet mag 'bellen, mailen of sms'en'. Loodgieter Leon Alfonso zei gisteren dat Mees nu dankzij hem vrij is. „Ik ken haar niet maar las het verhaal in de krant. Ze zou platzak zijn en geen vrienden heb ben. Ik heb besloten dat ik haar maar moest vrijkopen", aldus Alfonso. Website 925.nl van jour nalist Jort Kelder meldde gisteren dat 'een Amsterdamse advocaat" Mees heeft vrijgekocht en zeker niet de New Yorkse loodgieter Alfonso. De naam van de advo caat is niet genoemd. In de loop van de middag arrive ren groepen betogers op het afge zette verkeersplein voor de univer siteit van Cairo, waar de aanhan gers van de ex-president kamp hebben opgeslagen. Bij de ingang staat Mostafa, een vriendelijke jongen die zich ner gens zorgen over lijkt te maken. „Het recht is aan onze zijde, en uiteindelijk zullen we winnen. Het gaat om de lange adem, en wij houden dit nog wel even vol", zegt Mostafa kalmpjes. Vanaf het podium in het midden van het plein klinken leuzen. Een bebaarde man schreeuwt dat de opperbevelhebber van het leger kolonel generaal Abdel Fattah Al-Sissi de glorieuze Egyptische revolutie heeft verraden. „Al-Sissi is niet met ons, maar het leger is van ons", herhaalt de menigte voor het podium. De leus refereert aan het feit dat aanhangers van Mursi geloven dat er binnen het leger onenigheid heerst en dat Al-Sissi niet de me ning van de soldaten vertegen woordigt. Aanwezigen op het plein zijn niet alleen leden van de Moslimbroe derschap, er zijn ook Egyptenaren die vrezen voor het democrati sche proces. Een van hen is de 65-jarige Abdallah, een bouwkun- deprofessor die weigert zijn ach- Vroeg in de ochtend vliegen Apache-helikopters van het leger al boven de verschil lende protestlocaties ternaam te geven uit vrees gear resteerd te worden door het leger. „Het klopt dat Mursi enorm veel fouten heeft gemaakt", stelt hij. „En een deel van de mensèn die tegen hem zijn, heeft echt reden om de straat op te gaan. Onze eco nomische problemen zijn gigan tisch, vergis je niet, prijzen stij gen, er is nauwelijks brandstof en de elektriciteit valt om de haver klap uit. Maar dat is nog geen re den voor het leger om te interve niëren. Het leger misbruikt deze sentimenten voor eigen gewin." Abdallah erkent dat de populari teit van Mursi flink is gedaald tij dens zijn bewind. Maar, stelt hij, 'dergelijke onvrede moeten we de mocratisch oplossen. Ik ben hier om te laten zien dat president Mursi nog altijd steun geniet'. Hissen een paar tenten zit Ashraf Abdel Ghani Ismail (30), qua ui terlijk een typische islamist met vlasbaard, een bidplek op zijn voorhoofd en opgerolde broekspij pen. „Ik verdedig de legitimiteit van onze president. Een militair bewind leidt altijd tot dictatuur en dat kunnen wij niet nog eens accepteren. Maar maak je geen zor gen, wij islamisten hebben erva ring met repressie. We zullen pro beren mee te doen aan het politie ke proces, als het leger dat toe laat." Later op de middag verzamelen tienduizenden aanhangers van Mursi zich voor de deuren van het hoofdkwartier van de Republi keinse Garde waar de president naar verluidt wordt vastgehou den. De sfeer is gespannen. Solda ten staan zij aan zij met de oproer politie, achter het prikkeldraad voor de deur van het gebouw. Daartegenover staan de aanhan gers van Mursi. De geur van traan gas hangt in de lucht. Een man loopt met tranen in zijn ogen, een lege huls van een kogel in zijn handen en bloed op zijn T-shirt door de menigte. „Ze scho ten met scherp", mompelt hij ver ward. „Dit is er geworden van on ze revolutie." Even daarvoor heb ben veiligheidstroepen met scherp geschoten op de menigte. Er vallen doden. «aara CAIRO - Na zonsondergang zijn gisteren in Cairo rellen uitgebro ken. Die hebben minstens veer tien mensen het leven gekost. Drie anderen kwamen al in de middag om het leven. Er vielen in totaal zeker 260 gewonden. De zwaarste ongeregeldheden begon nen toen honderden aanhangers van de afgezette president Mursi probeerden het Tahrirplein te be reiken. Daar waren tienduizen den van zijn tegenstanders aan het feestvieren. De bewapende pro-Mursi menigte kwam aanlo pen van was Bin den plei aan bru bek mei ze 1 and Ach ren pen in en 1 of ga naar uw ANVR reisbureau WWW. dejongintra.nl/zweden De eerste encycliek van paus Fran ciscus is verschenen en iedereen herkent in bovenstaande meta foor meteen de stijl van de Argen tijnse paus. Lumen Fidei, 'Licht van het geloof, is echter in bijna alles een typisch product van zijn voorganger Benedictus XVI, die de ruim tachtig pagina's vrijwel klaar had toen hij bekendmaakte te zullen aftreden. Franciscus stelt dat hij aan de be staande tekst slechts enkele din gen heeft toegevoegd en dat Lu- men Fidei uiteindelijk hoort bij het geplande drieluik van Bene dictus. Diens eerste twee werken gingen respectievelijk over de lief de en de hoop. Het klinkt alle- Encycliek 'Licht van het geloof is in bijna alles een typisch product van Benedictus XVI ma; het brit 'wa ken and hee and wai zijr Fra dez van door onze correspondent Mathijs Rotteveel door onze correspondent Dirk Wanrooij CAIRO - In schril contrast met wat later een zeer gewelddadige dag wordt in Cairo, begint de vrijdag re latief rustig. Aanhangers van de af gezette president Mursi hebben grote demonstraties aangekondigd. En daarom hangen vroeg in de och tend Apache-helikopters van het le ger al boven de verschillende pro testlocaties. Straaljagers razen over de stad. tUChttoeslagen Reissom excl. calamiteitenfonds, reserveringskosten en eve Steden reizen Verre reizen Vlieg reizen Auto reizen Bus reizen Het levenloze lichaam van een aanhanger van de afgezette Egyptische pre sident Mohamed Mursi. De man was betrokken bij de demonstratie bij het Vlam slaat i door onze correspondent Dirk Wanrooij in 1 BESCHOUWING ENCYCLIEK door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - „We gebruiken in ons leven allerlei personen die zaken beter weten dan wijzelf. De architect voor het bouwen van een huis, de advocaat om ons te verdedigen in de rechtszaal. Christus is expert voor zaken van God. Hij legt ons God uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6