d Blindemannetje in de absolute duisternis 3 A 14 REIZEN COLOFON Het Muzieum in Nijmegen. Meest innovatieve uitje in Neder land volgens de ANWB. 'Een beleving die je bijblijft en die nadrukkelijk bijdraagt aan de samenleving'. Het is een beleving die je inder daad bijblijft. Allemachtig, dit is donker. Veel meer weet ik niet te zeggen als ik mijn eerste stappen zet als 'blinde'. Ik sta aan het be gin van de donkerbeleving in het Muzieum in Nijmegen, een mu seum dat zienden laat kennisma ken met de wereld van niet-zien- den. Voordat gids Mario ons de ab solute duisternis invoert, hebben we bij daglicht even mogen oefe nen met de wit-rode taststok: waaieren en 5 centimeter voor je voeten houden, is het parool. Zon der bril - je weet maar nooit of je ergens tegenaan botst - en zonder lichtgevend horloge en mobieltje schuifel ik samen met twee ande re bezoekers naar binnen. „Kom maar op mijn stem af', zegt Ma rio. Zo langzaam als een schildpad, driftig tikkend met de stok, hoop ik in de goede richting te lopen. Is dit een voet? „Dat ben ik", lacht Mario. Gelukkig. Dankzij mijn ge hoor kan ik me een beetje oriënte ren. „Kom binnen in mijn huis", zegt Jvlario bij ons eerste 'uitstap je'. We gaan tastend rond en ver tellen wat we tegenkomen: een Willem van Oranje trouwde in 1561 met de rijke Anna van Saksen. Haar tragische leven speelde zich grotendeels af in Leipzig, Dresden en Meissen. Deze steden in de Duitse deel staat Saksen hebben veel te bieden, maar over Anna is er weinig terug te vinden. Anna van Saksen mag voor veel Nederlanders een grote onbekende zijn, toch speel de ze indirect een belangrij ke rol in onze geschiedenis. Door haar jawoord aan Wil lem van Oranje ontving hij een enorme bruidsschat. Hiermee kon hij huursoldaten in de oorlog tegen Spanje be talen. Anna schonk bovendien het leven aan de latere stadhouder Prins Maurits van Oranje. Die won in 1600 de Slag bij Nieuw- poort en beslechtte hiermee de strijd tegen de Spanjaarden. We gaan in Leipzig, Dresden en Meissen op zoek naar Anna van Saksen. Ze trouwde op 16-jarige leeftijd met Willem van Oran je in het raadhuis van Leipzig. In het fraaie zestiende-eeuwse renaissancegebouw is nu het Stadtgeschichtliches Museum geves tigd. In de museumwinkel vragen we of ie mand de naam Anna van Saksen kent. Een medewerkster denkt diep na en schudt haar hoofd. „Misschien is er iets bekend over haar vader? Keurvorst ('koning') Mo- ritz", dringen we aan. Ze loopt naar een sta pel boeken, pakt er een met de titel Leipzig en bladert. „Ja, hier heb je een foto van hem. Dit portret hangt ook boven in de gro te zaal." In de voormalige trouwzaal zien we even later het portret hangen. Van Anna is geen spoor. Ook in de Nikolaïkirche waar het hu welijk in 1561 werd ingezegend, is Anna van Saksen onbekend. De kerk vergaarde zeifin 1989 wel volop bekendheid. Op 9 ok tober van dat jaar begon bij de Nikolaïkirche een demonstratie voor vrij heid waaraan 70.000 mensen deelnamen. In tegenstelling tot twee dagen eerder, toen tijdens soortgelijke demonstraties nog veel betogers werden gearresteerd, greep de politie op deze dag niet in. Hier mee was de geest uit de fles en het einde van de DDR in zicht. In het Museum in der Runden Ecke, van 1950 tot 1989 het hoofdkwartier van de geheime politie Sta si, zien we hoe de bevolking door de staat onder de duim gehouden werd. Onze zoektocht naar Anna van Saksen ver plaatst zich naar Dresden. In deze stad werd ze in 1544 geboren als enige dochter van keurvorst Moritz. Haar ouders stierven toen ze nog een kind was en ze werd in slot Dresden bij haar oom, keurvorst Au gust, ondergebracht. De keurvorsten bouwden schitterende pa leizen en waren fervent kunstverzame laars. De paleizen werden in 1945 groten deels verwoest door bombardementen van de geallieerden. Een deel werd daarna afge broken, de rest gerestaureerd en veelal inge richt als museum. Dagelijks arriveren bus sen vol toeristen in de stad aan de Elbe om de bezienswaardigheden te bezoeken. Wij kijken onze ogen uit in de binnentuin van het paleis Zwinger. De gebouwen, poorten en fonteinen van het pronkpaleis zijn zo overdadig met beelden versierd, dat we hier uren zouden kunnen fotograferen. Helaas hebben we geen tijd voor de porse leincollectie en de schilderijen van Hol landse en Vlaamse meesters in het paleis, want we gaan weer op zoek naar Anna. Daarvoor steken we de straat over naar slot Dresden. Het huwelijk van Willem en Anna was geen succes. Willem ging vreemd, Anna was jaloers en raakte aan de drank. Vervol gens liet Willem haar 'instabiel' verklaren, zodat hij van haar kon scheiden. Na de scheiding, in 1571, keerde Anna terug naar Dresden. Daar werd de koningsdochter van wege haar vermeende krankzinnigheid op gesloten in eén dichtgemetseld kamertje in het slot. Door een luikje kreeg ze eten en drinken. Een vreselijk lot voor de rijke ko ningsdochter. „We weten niet precies waar het kamertjes was", zegt gids Klatte in het gerestaureerde paleis dat nu een museum is. „Maar het is zeker dat ze hier de laatste twee jaar van haar leven opgesloten zat." Klatte neemt ons mee naar de Riesensaal (Reuzenzaal). Tijdens Anna's hofleven was dit een balzaal. Zou ze hier in een mooie jurk met Willem van Oranje hebben ge danst? De zaal moet er toen in elk geval an- WAAR EN WAT eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Marieke Peters advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Nederlanders zijn dol op ranglijstjes. In De eerste de beste richten we ons op de hoogste regionen van een Ne derlandse ranglijst op toeristisch ge bied. Deze week het meest innovatie ve uitje van Nederland. door Johan Bosveld And the winner is... Welke verkiezing? Waarom winst? Mee eens? door Lutske Bonsma Wil je met de auto van Utrecht naar Dresden, dan ben je ruim 700 kilometer onderweg. Leipzig ligt zo'n 100 kilometer dichterbij. Ook al is er in Leipzig, Dres den en Meissen weinig te rug te vinden over Anna van Saksen, de plaatsen bie den genoeg andere beziens waardigheden. Geniet in Leipzig van een variétévoor stelling in het theatertje Krystallpalast Vêfrieté. Of bezoek de schoenenexposi tie Starker Auftritt (tot en met 29 september) in het Grassi-museum. Meer we ten? Kijk op www.leip- zig.travel. In Dresden is een bezoek aan de Frauenkirche een aanrader. Stap ook even binnen bij Pfunds Molkerei, de mooiste kaaswinkel ter wereld. Kijk voor meer in formatie op www.dres- den-tourist.de. Tot de bezienswaardighe den van Meissen behoort de Albrechtsburcht. Voor een hapje eten en een lek ker glas wijn kun je terecht bij restaurant Vincenz Rich ter. Zie ook www.touristin- fo-meissen.de. Meer weten over Anna van Saksen en over de deel staat Saksen? Kijk op de Nederlandstalige site van het Verkeersbureau van Saksen: www.saksen.info.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66