Sill* Op zoek naar Anna van Saksen lift mum 14&15 DUITSLAND In Waterland word je verrast. Of je nou bij de laatste palingroker in Monnickendam naar binnenloopt, een rondleiding krijgt op Marken door een gids in klederdracht of met een fluisterboot door het pittoreske Broek in Waterland vaart, je staat telkens versteld van de historie en de natuur die Waterland rijk is. Ongelofelijk wat is Water land mooi. En zo Neder lands. Molens, kaas, klom pen, klederdracht: eigen lijk is alles waar Neder land wereldwijd bekend om is, vind je hier. Maar je kunt er ook volop genieten van rust, ruimte en weidse vergezichten met fantas tische wolkenformaties boven de Gouw zee. Massatoerisme kennen ze er gelukkig nog niet, dus je wordt niet omver gelopen door hordes Japanners met fototoestellen in de aanslag. Monnickendam is een prima uitvalsbasis voor wie Waterland wil verkennen. Ik zou zeggen: maak gebruik van de stadsgidsen, zij leiden je graag rond door dit historische stadje. Vergeet vooral de Speeltoren uit de vijftiende eeuw niet te beklimmen. Deze toren heeft het oudst bespeelbare carillon ter wereld en is sinds kort weer toeganke lijk voor het publiek. Het is best spannend vlak boven je hoofd die enorme klok te zien bungelen en de wind langs de balken te horen gieren. In het haventje ligt de trots van Mon nickendam: de Zeilvloot Monnickendam, die bestaat uit negentiende-eeuwse klip pers, aken en tjalken. De stoere schippers koesteren hun traditionele vrachtschepen en houden ze met veel toewijding in stand. Wij steken met de Vrouwe Frida Cornelia de Gouwzee over, naar Marken. Heerlijk, zo'n zeiltochtje! Het schiereiland Marken is het meest toe ristische plekje van Waterland. Je verbaast je erover dat er mensen kunnen wonen in de werkelijk piepkleine houten huisjes. Om ze tegen het water van de Zuiderzee te beschermen, werden ze gebouwd op de zo .karakteristieke werven. Nog altijd staan ze er zo bij als in de tijd dat Marken gesticht werd door Friese monniken. En dan de klederdracht natuurlijk. Overal draaien de hoofden zich om als onze gids, Lieneke Uithuisje, in vol ornaat aan komt lopen. Ze is 21 jaar en woont haar hele le ven op Marken. Ze hoeft er voorlopig ook niet weg. Trots vertelt ze dat haar kapje uit maar liefst zeven delen bestaat en dat haar kleurige rokken met spelden en haken en ogen bijeen worden gehouden. Uithuisje: „Het aankleden kost me zeker een half uur en het uittrekken ook. Alles moet heel pre cies worden opgevouwen en schoonge maakt." Met liefde laat ze ons haar geboortedorp zien en vertelt ze uitgebreid over de ty pisch Marker gebruiken. „Straatnamen ken nen we niet op Marken. We spreken hier van buurten: Buurt 1, 2 of 3 en de Kerk buurt. Postbodes hebben hier echt een pro bleem." Hoewel je Waterland natuurlijk prima per fiets of te voet kunt doen, is een boot na tuurlijk het vervoermiddel bij uitstek in dit waterrijke gebied. Bij Theetuin Over- leek kun je een fluisterbootje huren, waar mee je dan je eigen route mag uitstippelen. Overleek ligt midden in de weilanden en bestaat uit een lange lintweg met aan weerszijden houten boerderijen. Wij varen geruisloos door de broedgebieden van wei devogels, een must voor vogelspotters. Ver rekijkers mee dus. Terug bij de theetuin doen we ons tegoed aan heerlijke, zelfge bakken taarten en rijk belegde boterham men. Alles is hier biologisch en dat proef je. In de zon zit je er heerlijk op het terras, met geweldig uitzicht over de veenweiden. Een oase van rust. Het mooie Broek in Waterland, ofwel 'Broek' in de volksmond, was in de Gou den Eeuw al een curiositeit. Onze gids (an Maars weet waarom: „In die tijd waren de houten huizen in de meest felle kleuren ge schilderd. Het dorp was een kakofonie aan kleuren. De eigenaren lieten ook Franse tui nen aanleggen, echt prachtig allemaal. Men sen kwamen van heinde en verre om Broek te bewonderen. Toen het later min der ging met de economie, moest er met goedkope verf worden gewerkt: het Broe- ker grijs." Broek telt momenteel maar liefst 94 rijks monumenten. De Vereniging Oud Broek verzorgt er rondleidingen. Een hoogtepunt is het Beroemde Huis, dat tot de top 100 van de best bewaarde interieurs in Neder land behoort. Nog één tip: vergeet niet even binnen te wippen bij Suyderwou's Wijnloods in het -ook al zo mooie - dorpje Zuiderwoude. De eigenaar is vinoloog en kan gepassio neerd over wijnen vertellen. Maar proeven hoort er ook bij, dus laat de auto liever thuis. WAAR EN WAT Monnickendam Gouwzee 00 Zuiderwoude Broek in Waterland -Hollands Waterland Gids Lieneke Uithuisje in typisch Marker klederdracht, foto Stichting Promotie Waterland door Agnes Zuiker Waterland ligt even ten noorden van Am sterdam. Het gebied wordt ook wel 'de ach tertuin van Amsterdam' genoemd. Het is een uniek, oer-Hollands veenweideland- schap dat is aangewezen als Nationaal Land schap. De gemeente Waterland omvat negen ker nen, waarvan Monnikendam, Marken en Broek in Waterland de bekendste zijn. De combinatie water, historie en natuur maakt een bezoek aan dit bijzondere gebied meer dan de moeite waard, of je nou fietst, wan delt of vaart Meer weten over wat er te be leven is in Waterland? Kijk op www.onswa- terland.nl en op www.vwwaterland.nl, of loop binnen bij het Informatiepunt Water land, Zuideinde 2 in Monnickendam. reageren? W reizen@depersdienst.nl Marken Markermeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65