SPECTRUM 5 RUTTES STAATSSECRETARISSEN IN HET NAUW li_ CRISES DOOR DE JAREN De eerste staatssecretaris die het lastig krijgt in het kabinet Rutte-ll is Co Verdaas (PvdA, Economische Zaken). Een declaratieaffaire die hem als Gelderse gedeputeerde amper raakte, doet hem, eenmaal op het Binnenhof, alsnog de das om. Begin december 2012, het ka binet zit exact een maand, treedt hij af. Er is 'discussie mogelijk' over de rechtmatigheid van zijn de claraties terwijl de integriteit van een bewindspersoon 'boven elke twijfel verheven' moet zijn, zegt Verdaas bij zijn vertrek. Nog diezelfde maand richten de ca mera's zich op WD-staatssecreta- ris Frans Weekers van Financiën. De Limburgse liberaal had tijdens de verkiezingscampagne een jaar eerder een groot verkiezingsbill board cadeau gekregen van de om streden partijgenoot Jos van Rey. Weekers ging door het stof tijdens een debat in de Kamer en stelde resoluut dat hij voor het cadeautje geen wederdienst had bewezen. Het bleef voor Frans Weekers niet bij de billboardkwestie. Toen in april bleek dat er op grote schaal gefraudeerd werd met zorg- en huurtoeslagen kwam de staatssecretaris weer in het nauw. Een substantieel deel van de Twee de Kamer (PW, SP, CDA, D66, GroenLinks, 50Plus, Partij voor de Dieren) zegde na een urenlang Ka merdebat medio mei het vertrou wen op in de staatssecretaris. Een nipte meederheid vond dat hij mocht blijven. Daarvoor was ook PvdA-collega Wilma Mansveld (Infrastructuur en Milieu) ook in het nauw geko men. Eind januari moest de be windsvrouw door het stof omdat een kritisch ProRailrapport over onderhoud aan het spoor niet naar de Tweede Kamer was ge stuurd. Met hulp van haar minister hield Mansveld zich staande. Dan Fred Teeven. De WD-staats- secretaris van Veiligheid en Justi tie heeft aan de asielportefeuille een zware kluif. Na de zelfmoord van de Russische activist Aleks- andr Dolmatov - die onterecht in vreemdelingendetentie zat - zag Teeven een uiterst kritische Twee de Kamer tegenover zich. Vrijwel de voltallige oppositie eiste zijn af treden, ook Kamerleden van rege ringspartner PvdA twijfelden over het aanblijven van de liberaal. Uit eindelijk genoot de WD'er steun van een Kamer-meerderheid. ZATERDAG 6 JULI 2013 bron: parlement.com De helmenaffaire kostte Defensies taatssecretaris Ferdinand Kranen burg (PvdA) de kop. Toen in de ja ren vijftig bleek dat er veel schort te aan het defensiematerieel (voor al de helmen bleken erg slecht) moest hij het veld ruimen. In 1975 ontsloeg Justitieminister Dries van Agt (CDA) zijn staatsse cretaris Jan Glastra van Loon (D66) omdat de D66'er openlijk scherpe kritiek uitte op de ambte lijke top van het departement De vrees voor het effect van de parlementaire enquête bouwsubsi- dies leidde in 1986 tot het vertrek van CDA-staatssecretaris Gerrit Brokx (Volkshuisvesting). CDA- fractievoorzitter Bert de Vries drong aan op het vertrek van de bewindsman. Elske ter Veld stopte in 1993 als staatssecretaris Sociale Zaken (PvdA) omdat de eigen fractie het vertrouwen had opgezegd vanwe ge de 'gebrekkige communicatie' rond de aanpassing van de Bij standswet WD-staatssecretaris Robin Lin- schoten stapte in 1996 op toen een deel van de Kamer het ver trouwen opzegde na de affaire rond het College van Toezicht So ciale Verzekeringen. Tijdens het kabinet Balkenende-I en Balkenende-ll was WD-politica Annette Nijs staatssecretaris van Onderwijs. Nijs sneuvelde tijdens het tweede kabinet Balkenende in 2004 nadat ze in een interview kri tiek had geuit op minister van On derwijs Maria van der Hoeven. de WD-fractie aandrong was er geen weg meer zijn ook staatssecretarissen opgestapt nog voordat ze goed en wel aan de slag waren omdat er twijfel was over de integriteit van de bewindslieden. Dat ging om Charl Schwietert (WD), in 1991 Roel in 't Veld (PvdA) en in 2002 Philomena Bijlhout (LPF).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57