ry i Groothertogdom LUXEMBURG F; I 01 4 Resistent r 4 BINNENLAND MYSTERIE De Noordoostpolder staat op z'n kop. In een berm is mogelijk een dode wolf gevonden. ••X J 1 KRAS.NL IET - i' BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Efi TOMMY WIERINCA Soms praat ik met de boer beneden aan de dijk. Mijn dochters aaien de lammeren, de boer vertelt dat zijn zieke schapen resistentie vertonen voor antibiotica. Hij is bezorgd. Antibiotica was het laatste redmiddel. Na dat is er niets meer, geen enkel ander middel dat nog werkt. Hij moet simpelweg wachten tot zijn schapen uit zichzelf beter worden, en zo niet, dan gaan ze dood. Deze week schreef minister Schippers van Volksgezond heid aan de Tweede Kamer dat ze werk gaat maken van anti- bioticaresistentie in ziekenhui zen. Resistente bacteriën zijn de kampioenen van hun soort Er moet een registratiesysteem voor resistentie komen. Een groeiend aantal patiënten rea geert namelijk niet meer op de antibiotica die ze in het zieken huis krijgen toegediend. Daar naast moet het antibioticage- bruik verder omlaag. Zoals de boer bezorgd is over zijn scha pen, is minister Schipper dat over ons. Dat is terecht. Alleen behoort Nederland al tot de landen met het laagste antibioticagebruik in de gezondheidszorg. De oorzaak van de resistentie, het is genoegzaam bekend, ligt bij de intensieve veeteelt. Daar worden zoveel antibiotica ge bruikt, dat daar ook de resisten te bacteriën ontstaan. Bacteriën muteren razendsnel. EP Ook op microbieel niveau geldt de survival of the fittest: re sistente bacteriën zijn de kam pioenen van hun soort. Het antibioticaniveau in Neder landse ziekenhuizen mag tot het laagste ter wereld behoren, het gebruik in de intensieve veehouderij is bijna het hoog ste ter wereld. Alleen in lan den als China en India wordt meer gebruikt. Gaat het antibioticagebruik in de veeteelt niet drastisch om laag, dan heeft het weinig zin om ziekenhuizen weer een con venant op te dringen. Maar van het ministerie van Economische Zaken, waar de veehouderij onder ressorteert, krijgen we zulke alarmerende brieven niet. Het economisch belang gaat voor de volksgezondheid. Er is geen wetgeving die het ge bruik van antibiotica regelt. De maatregelen zijn vrijblijvend. Er is geen controle op naleving en als er al iemand wordt be trapt op misbruik van antibioti ca, als groeibevorderaar bijvoor beeld, dan zijn er geen sanc ties. Er zijn voorbeelden van hoe het beter kan. In Denemarken, een land met een relatief even grote veesta pel, is het gebruik van antibioti ca vijf keer zo laag als hier. Het middel wordt daar spaarzaam ingezet, het is niet vrij verkrijg baar, het moet op recept Hier verdienen veeartsen er aan, het is voor sommigen zelfs een substantieel deel van het inkomen - een perverse prik kel die uit de landbouw moet verdwijnen. Want werken de antibiotica niet meer, dan zijn we weer net zo overgeleverd aan ziek ten en infecties als voor de Tweede Wereldoorlog. Kraam vrouwenkoorts, bloedhoest, vliegende tering. LUTTELGEEST - Is het een wolf? Of toch een hond? De Noordoostpol der is in de ban van een kadaver dat donderdagochtend is gevon den in het plaatsje Luttelgeest. Het dier, dat is aangereden, lijkt verdacht veel op een wolf. Als dat blijkt te kloppen, is het uniek: het zou dan voor het eerst in ruim an derhalve eeuw zijn dat er in het wild een wolfin Nederland is. Dierdeskundigen houden hun adem in. Dit weekeinde wordt het dode beest onderzocht. De maag- en darminhoud kan duide lijk maken of het om een hond of een wolf gaat. Simpelweg: zitten er hondenbrokken in? Of stukken hert en ree? „De kans is zeer groot dat het daadwerkelijk om een Europese wolf gaat", zegt Leo Linnartz van natuurbeheerder Ark Natuuront wikkeling. Linnartz maakte de vondst van de mogelijke wolf be kend. „In de afgelopen jaren*zijn wolven vanuit Duitsland steeds verder naar het westen opgerukt. De komst van de wolf kan in feite een zegen zijn voor de schapenhouder Kort geleden is een jonge wolfin een militair oefengebied bij Mep pen gefotografeerd, nog geen 15 ki lometer van de Nederlandse grens. Er zijn in ons land bij Dui ven en in Zeeuws-Vlaanderen ook diverse waarnemingen ge daan van wat mogelijk wolven zouden kunnen zijn. Maar nu heb ben we goede foto's en een kada ver. We hebben de foto's voorge legd aan deskundigen in Duits land en die zijn erg enthousiast. En geloof me, ze zijn daar meestal sceptisch." Linnartz houdt echter, net als de geraadpleegde deskundigen, een slag om arm. Het gedode dier zou ook een wolfshond kunnen zijn. Wolfshonden zijn huisdieren die een sterke gelijkenis met wolven kunnen hebben. DNA-onderzoek moet uitsluitsel geven, maar dat kost vermoedelijk enige weken tijd. Harco Bergman, boswachter van Staatsbosbeheer in de Noordoost polder, is enthousiast. „We jui chen het toe als een uitgestorven dier op eigen kracht terugkeert in ons land." Waarna hij constateert dat de Uiterdijkenweg in Luttelgeest - vindplaats van de dode 'wolf - óók de plaats is waar een herder van Staatsbosbeheer zijn schapen houdt. „Ach", zegt Linnartz, „De wolf wordt vaak als boosdoener gezien. Maar vossen en honden zijn het kwaad. Die bijten jaar lijks een half procent van alle schapen dood. Een paar wolven maakt nauwelijks iets uit. Even goed is men er in Duitsland toe overgegaan schapen achter schrik draad te houden, vanwege de a 't - W groei van de wolvenpopulatie. Dat houdt voornamelijk honden en vossen weg. Doen wij dat ook, dan is de komst van de wolfin fei te een zegen voor de schapenhou der." Sinds 1869 wordt aangeno men dat de wolfin Nederland is uitgestorven. Het laatste decen nium breidt de wolvenpopulatie in Duitsland zich sterk uit. In Ne- dersaksen leven nu twee roedels. Het zou goed kunnen dat een jong dier uit deze roedels een uit stapje naar Nederland maakte. 2-t/m 5-daagse autovakanties INCLUSIEF S I WV1 tJfJT Ga er supervoordelig een paar dagen tussenuit Meer aanhoudingen ponymishandeling De politie heeft gisteren twee vrouwen uit Lelystad aangehouden voor dieren mishandeling. Nét als drie eerdere arrestanten uit Lo- chem, worden zij verdacht van betrokkenheid bij het maken van video's waarop pony's worden mishandeld. Papieren bon wordt digitaal Om strafzaken sneller af te wikkelen, moeten alle pro cesstukken vanaf 2016 digi taal worden uitgewisseld. Dat betekent ook dat een bon die de politie uitschrijft, gaat verdwijnen. Dat bleek gisteren na afloop van de mi nisterraad. De wolf is terug, door Peter Leunissen en Peter Winterman Leo Linnartz, natuurbeheerder „V -f' et Dit is 'm dan. Langs de weg in Lut telgeest is mogelijk een echte wolf gevonden, foto J. van der Linde verblijf in een 4-sterren hotel ontbijtbuffet m Luxemburg-Stad I Vianden LUXEMBURG-STAD 2 dgn v a. 49 4-sterren Mercure Grand Alfa Luxemburg, in het centrum, nabij het oude stadsdeel met prachtige gebouwen ind. ontbijtbuffet gratis parkeren in de parkeergarage wandel naar de Adolfsbrug. de bekende boogbrug van de stad en ga winkelen in de Rue des Capucins Aankomstdata: van 13/7 t/m 29/12 Zie www.kras.nl/73683 waarom zou je meer betalen LUXEMBURG-STAD 2 dgn v a. 55 4-sterren Novotel Luxembourg Kirchberg ligt in het centrum, in het financiële district Kirchberg, incl. ontbijtbuffet bezichtig de kazematten, uitgeroepen tot werelderfgoed, bezoek één van de vele markten en wandel naar de Place d'Armes. één van de populaire marktpleinen van de stad Aankomstdata: van 13/7 Vm 31/12 Zie www.kras.nl/50181 VIANDEN 2 dgn V.a. 55 3-sterren Hotel Belle-Vue, in het centrum van het middeleeuwse stadje Vianden, incl. ontbijtbuffet Wandelliefhebbers opgelet! Geniet van wandelingen in de natuurrijke omgeving. Maak uitstapjes naar charmante stadjes zoals Echternach en Clervaux Aankomstdata: van 14/7 t/m 31/12 Zie www.kras.nl/17543 1 15 cpm Lalamiteitenronds LELYSTAD DEN HAAG 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4