111 Hf/ Renners kijken uit naar de bergen 2 Jean Jaures KV k SPORT 33' J ten gaan tot de finish. Als jullie dat vol kunnen houden, is het goed, heb ik toen gezegd", zei Sa gan. Het achtervolgende sprinterspelo ton bood nog lang tegenstand, maar moest de strijd uiteindelijk opgeven en kwam op bijna een kwartier achterstand binnen in Albi. Bij Argos-Shimano waren ze niet verrast over de aanval van Cann ondale. „Wij hadden er rekening mee gehouden dat ze op die col van tweede categorie zouden gaan", zei Tom Dumoulin na af loop. „Toen Kittel eraf moest, heb ben we onze tactiek overboord ge gooid en besloten we om hier voor John Degenkolb te gaan." Dat pakte nog bijna goed uit. Op 8oo meter van de finish reed een mini-treintje van Argos (Simon Geschke, Dumoulin en Degen kolb) de groene brigade van Cann ondale voorbij. Degenkolb zat goed, probeerde Sagan te verras sen door hem aan de binnenkant te passeren, maar zag de getergde Slowaak op bewonderenswaar dige wijze reageren en hem op de eindstreep nog met ruim verschil verslaan. „Hij was te sterk", ver zuchtte de Duitser in Nederland se dienst. Voor Sagan leek het erop alsof het bijna vanzelfsprekend was dat hij de rit in Albi gewonnen had. De kritiek die de brandstof was ge weest voor zijn Cannondale-HSL, zette ook hem zelf op scherp voor de eindsprint. Waar Sagan vorig jaar in de Tour opzien baarde door na zijn ritze- ges te juichen als de Hulk of als Forest Gump, liet hij zo'n ludiek gebaar nu achterwege. Hij wees slechts op de sponsornaam op zijn groene trui. „Om mijn team te bedanken. Zij hebben er voor gezorgd dat ik deze rit kon win nen." „Het werd tijd", verwoordt Bel- kin-kopman Bauke Mollema hoe zeer de klassementsrenners en klimmers naar dit moment heb ben uitgekeken. En niet alleen zij. Ook het publiek zit al een week te wachten op het eerste echte ge vecht tussen de grote favorieten voor de eindzege. Het maakt dat het ook wel eens een teleurstellend weekeinde kan worden in de Pyreneeën. De Tour trekt immers maar twee dagen door het gebergte dat Frankrijk scheidt van Spanje. De grote cols Aubisque en Tourmalet ontbre ken op het menu. Vandaag wordt geopend met de Pailhères en de aankomst bergop op Ax 3 Domai- nes. Zondag krijgen de renners vier cols van de eerste categorie (Mente, Peyresourde, Val Lou- ron-Azet en Le Hourquette d'An- cizan) voor de kiezen om dertig kilometer verderop te finishen op de begane grond van Bagnieres de Bigorre. De kans is groot dat afwachten en aftasten het motto wordt tijdens het tweeluik in de Pyereneeën. Sky zal de boel proberen te contro leren op de haar bekende wijze. In een strak tempo wordt op basis van eerdere meetgegevens om hoog gereden. Toch is de huidige kopman Chris Froome geen kloon van de vorige Tour-win naar Bradley Wiggins. Als niet ge boren klimmer moest die vooral door zijn ploegmaats over de ber gen worden geleid. Met Froome aan het commando, zal het an ders gaan. De Britse Keniaan is een veel betere klimmer dan Wig gins en zal daardoor veel sneller zelf kunnen reageren op eventue le aanvallen. Die moeten vooral komen van Al berto Contador en zijn Saxo- ploeg. De Spanjaard en Froome lij ken als renners veel op elkaar. De twee zijn goede tijdrijders, maar ze moeten het verschil maken in de bergen. Froome zal in de ber gen vooral steun krijgen van ploeggenoot Richie Porte. De ver wachting is dat tweevoudig Tour winnaar (2007 en 2009) Contador Jean Jaures was geen coureur. Toch kom je zijn naam in de Tour vele malen tegen. Net als die van (staatsman) Leon Gam- betta en (verzetsheld) Jean Moulin. Bijna geen stad in Frankrijk die deze reeds lang overleden man nen niet eert met een statige avenue, waarop het prima sprinten is. Of met een groot plein vanwaar een etappe kan vertrekken. Gisteren zaten we voor de zo veelste keer te werken in de sporthal van een school die is vernoemd naar Jean Jaures. Een portret van baardige grote man sierde de sporthal van Jaures. - 'Uit Albi' stond er trots bij. De bevlogen socialist geldt als een groot voorvechter van goed on derwijs. Vandaar dus. De VW's van talloze start- en finishplaatsen bedelven de vele jounalisten onder indrukwek kende persmappen in de blijde hoop dat ze daardoor de hele wereld laten weten wat er nog meer te beleven valt in hun stad. Het is vooral ijdele hoop. De meeste mappen blijven on aangeroerd liggen in de persza len. Maar dankzij Albi weten we nu wel wie die Jean Jaures is. TOUR DE FRANCE x OC, - 8e etappe meer op zichzelf aangewezen zal zijn. Achter dit ogenschijnlijke evenwicht is het meer de vraag of uitdagers als TJ van Garderen (BMC), Cadel Evans (BMC) Nairo Quintana (Movistar), Andy Schleck (RadioShack), Bauke Mol lema en Wout Poels (Vacanso- leil-DCM) in staat zijn zich te mengen in het duel Froome-Con- tador. Mollema zegt zich goed te voelen. Robert Gesink is er klaar voor om in zijn dienst te rijden en volgens de ploegleiding van Belkin is de Groninger nuchter genoeg om met de stress van het eerste ge vecht in de bergen te kunnen om gaan. Wout Poels kwam er vorig jaar door een harde val niet aan toe om zijn topvorm te tonen in de bergen. Hij zegt klaar te zijn voor de herkansing. „Met mijn vorm zit het goed. Ik heb zin om die bergen in te gaan", verklaarde de Limburger. 9e etappe 7 juli - t68,5km |SC, J,*»™» 1_ ZATERDAC 6 JULI 2013 m Peter Sagan maakte vakkundig het voorbereidende werk van zijn ploeg Cannondale in de zevende Touretappe af. foto Bas Czerwinski door Ad Pertijs ALBI - Een zucht van verlichting ging vrijdag bij de finish in Albi door een deel van het peloton. „We zijn blij dat dit voorbij is", liet ploegleider Servais Knaven weten namens de renners van Team Sky over de verraderlijke eerste week van de Tour. De bergen zijn einde lijk daar. De renners krijgen za terdag en zondag twee zware bergetappes voor de kiezen. Daarna is de eerste rustdag. door Ad Pertijs 6 juli - Castres J 195km I' FRANKRIJK Ax3 Domaines 193,5km s Dourgne14km Casteinaudary 50km Cournanel 93km O Quillan 120km_ Pailhères 166km 3 Domaines hoogteverschil en - moeilijkheidsgraad Saint-Ferréol Cournanel 374m 179m Ax 3 Domaines 1375m Ax 3 Domaines 1350m Pailhères 2001 m 195km TOUR DE FRANCE j -i Bagnères- de-Bigorre FRANKRIJK x168,5km Saint- Girons La Hourquette d'Ancizan 138km Val louron- Armenteule 99km Peyresou 90km g Peyresourde 1569m Bagnères-de-Bigorre 551 m - Pnrtot ui,„ii 1 Armenteule rValLouro"- 1069m A li-® Q-Hour quette izan 99krh 168,5km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33