Genieten van HISTORISCH GENT GELD WERK 15' .NL 35 KRAS 4 Uw huis verkopen in deze tijd valt niet mee. Een goede make laar helpt. Maar wat is goed? Ultieme tip: neem er een uit de buurt met wie het klikt. En die niet voor de hoofdprijs gaat. Bijna drie jaar inmiddels staat de woning van dè familie Jongbloed te koop. Voor een goede prijs vinden ze zelf. De twee-onder-een-kapper, bouwjaar 1982, is in de loop van de jaren flink verbouwd. De massief houten vloer in woonkamer en keuken, dubbele beglazing (zelfs tot op zol der) en een jonge cv-ketel verantwoorden de vraagprijs. Toch zijn er maar drie bezich tigingen geweest, meteen in de eerste we ken toen het huis te koop stond. Snelle ver koop is voor het echtpaar geen prioriteit, de Jongbloeds willen de prijs die ze in hun hoofd hebben. Contact met de makelaar hebben ze al twee jaar niet meer. Na de drie bezichtigingen werd het oorverdo vend stil. „We laten het maar zo. Als we ons huis nu bij hem uit de verkoop halen, komt hij met een rekening voor geleverde diensten. Gelukkig hebben we geen bord in de tuin, dat zou een beetje sneu staan na drie jaar. We zitten niet in het nauw, heb ben geen ander huis gekocht. Maar ik vraag me af of we de juiste makelaar hebben ge kozen. In welke andere branche wordt zo nonchalant met klanten en geld omge gaan?", vraagt Wim Jongbloed zich af. Verkopen gaat niet meer vanzelf. Tussen 1995 en 2006 verkochten woningen zich zelf. De rol van de makelaar beperkte zich tot het in goede banen leiden van het ver koopproces en het behalen van de hoogste prijs. „In de huidige markt ligt het anders, met mooie verhalen komt een makelaar er niet, kopers staan allang niet meer in de rij. De uitdaging nu is die ene koper te vin den", vertelt Hans André de la Porte, woordvoerder van de Vereniging Eigen Huis. Een goede makelaar vinden is niet eenvoudig, de branche werkt niet met rap portcijfers of een keurmerk. Wel zijn er drie brancheorganisaties waarbij makelaars aangesloten kunnen zijn: NVM, VBO en VastgoedPro. Verkopers doen er verstandig aan in zee te gaan met een bij een van de organisaties aangesloten makelaar. „Naast kwaliteitscriteria die zij leden opleggen, hanteren ze evenwichtige consumenten- voorwaarden. Is er een geschil en komen de partijen er onderling niet uit, dan kan de klant naar de geschillencommissie in Den Haag stappen. De uitspraak daarvan is bindend", aldus André de la Porte. Nu het stil is geworden op de huizen markt, is een actieve rol rol van de make laar belangrijker dan ooit. Net zoals een goede persoonlijke klik. Kies zorgvuldig voor het kantoor dat het huis moet verko pen of het nu een éénpitter is of een groot kantoor. „Praat minstens met drie make laars, nodig ze thuis uit, vertel wat je plan nen zijn", klinkt het advies van André de la Porte. „Heb je haast of ga je voor de beste prijs? Vraag de makelaar hoe hij de verkoop kansen inschat. Als deskundige moet hij een reële inschatting kunnen maken over de staat van de woning, de ligging en de prijzen in de omgeving. Veelgemaakte fout is dat verkopers kiezen voor de makelaar die de hoogste prijs adviseert. Realiseer je dat de makelaar die prijs zelf niet gaat beta len. Een hogere vraagprijs zal de verkoop- tijd onherroepelijk verlengen en leidt tot te leurstelling of boosheid als de prijs steeds weer moet worden verlaagd. Heb je die tijd?" De keuze voor een lokale makelaar is vol gens de Vereniging Eigen Huis een juiste. Ten eerste omdat het eenvoudig is in de buurt of kennissenkring naar ervaringen te vragen. Via Google kan dat trouwens ook, over een groot aantal makelaars zijn zon der moeite beoordelingen te vinden. Een lokale makelaar kent de marktsituatie ter plekke. Een belangrijker argument is helaas het minst sexy: kies een makelaar die waakt voor hoge verwachtingen. „Met een te hoge vraagprijs prijs je jezelf uit de markt. Gaat een makelaar er toch mee aan de slag, dan hobbel je vaak achter de markt aan. Een goede makelaar weigert een opdracht, als de vraagprijs niet reëel is." Hoewel de situatie van de woning markt niet rooskleurig is, denken veel ver kopers: de prijsdaling geldt niet voor ons huis, weet Eigen Huis. Vanwege de hoge aankoopprijs destijds, de verbouwingen en andere unieke kwaliteiten. Mensen vinden: 'We hebben recht op dat geld'. 'V „Mensen bellen boos naar Eigen Huis. Als vereniging staan we altijd naast de consu ment. Maar we leggen wel uit dat het span ningsveld tussen vraag- en verkoopprijs om onderhandelingsruimte vraagt. Verko-^ pers willen zelf de hoofdprijs, maar vinden stevig onderhandelen over de vraagprijs van hun eigen nieuwe woning wel nor maal. Als makelaar moet je soms een halve psycholoog zijn om daar goed uit te komen met een klant." De match tussen verkoper en makelaar start met een goed gevoel. „Er moet ver trouwen zijn, net zoals tussen huisarts en patiënt. Een goede makelaar is zakelijk, nuchter, duidelijk en eerlijk. Vroeger wa ren enthousiasme en beloftes voldoende;* vandaag geldt realiteitszin. Makelen, da's een vak apart. Alleen de echte professional verdient nog een boterham in de makelaar dij. Overigens vind je die niet per se bij de grote kantoren, kleintjes doen het ook pri ma. Vooral die met actuele lokale kennis en die actief zijn in de buurt." boeken t II JTIM Hotel in hartje Gent! Iln het artikel 'Pinnen op vakan tie' is te lezen dat het vanwege de kosten verstandig is niet te vaak kleine bedragen te pinnen in bestem mingen buiten Europa. Hoeveel geld kan ik het beste in een keer opnemen? Dat hangt af van de persoonlijke om standigheden op vakantie. Als u af reist naar afgelegen gebieden en er is een gedegen kans dat u enige da gen niet in de buurt van een bank komt, dan kan het beslist handig zijn wat meer op te nemen. Aan de ande re kant is het niet fijn met grote be dragen op zak te lopen. Meestal ge ven reisgidsen wel enig idee van de kosten van het levensonderhoud op de plaats van bestemming. Ook de lo kale vertegenwoordiger van de reis organisatie kan daar van alles over vertellen. Het is in elk geval raad zaam geld op verschillende plekken goed op te bergen. Verdeel het be drag bijvoorbeeld tussen uzelf en uw partner, zodat u minder risico loopt al uw opgenomen geld in een keer kwijt te raken. 2 Ik maak geen gebruik van inter- netbankieren, maar ik heb wel een pinpas. Kan ik mijn pas ook op een andere manier dan via internet deblok keren om te kunnen betalen buiten Eu ropa? Bij de meeste banken kan op verschil lende manieren de pas worden geac tiveerd, zodat er ook mee buiten Eu ropa kan worden gepind. Het gemak kelijkst is als u uw eigen rekening be heert met internetbankieren. Dan hoeft u slechts de optie 'Betalen bui ten Europa' aan te vinken. Daarnaast heeft u de mogelijkheid de pas telefo nisch te deblokkeren. Verder kunt u bij de bank een daarvoor bestemd wijzigingsformulier aanvragen. Wacht hoe dan ook niet te lang met deblokkeren. Het duurt over het alge meen 24 uur, voordat de wijziging wordt doorgevoerd. 3 Natuurlijk hoop ik dat het niet gebeurt Maar wat moet ik doen, als ik mijn pinpas of creditcard kwijt raak tijdens mijn vakantie? Als u pinpas of creditcard kwijtraakt door diefstal of verlies, bel dan zo snel mogelijk de betreffende bank of creditcardmaatschappij om de pas te laten blokkeren. Daarvoor hebben de banken en creditcardmaatschappijen een speciaal telefoonnummer. Zorg ervoor dat die telefoonnummers vóór vertrek naar uw vakantiebe stemming op een handige plek zijn genoteerd, zodat u direct contact kunt opnemen. De betreffende num mers staan op de website van de bank of creditcardmaatschappij. Het is uiteraard slim op vakantie meerdere passen bij u te hebben. Let er dan wel op dat die op verschillen- - de plekken worden opgeborgen. Op deze manier heeft u bij verlies of dief stal van een pinpas nog een betaal middel achter de hand. Als u geen alternatieve pas meer hebt om geld op te nemen, kunt u bij de meeste banken toch nog wel geld opnemen. Dat kan bijvoorbeeld via een speciaal telefoonnummer. Kijk voordat u in de auto of vliegtuig t stapt, welke mogelijkheden uw bank heeft Zoek.klik met lokale makelaar door Sandra van Maanen illustratie Farhad Karimi reageren? geld@depersdienst.nl 3-daagse autovakantie België incl. verblijf, ontbijt, boottocht Gent, infomapje, stadsplattegrond en versnapering nü vanaf 89,- Aankomstdata en prijzen nü vanaf fcXC.u— 21 ;u\i nr »'-"N aantrekkelijk. Want wij selecteerden een hotel voor u in hartje Gent, tegenover de bekende Sint Baafs Kathedraal. Voor een hotel op een dergelijke toplo catie betaalt u normaal gesproken forse bedragen, maar wij kunnen u 3 dagen verblijf in het hotel Ibis Gent Sint Baafs Kathedraal al aanbieden vanaf slechts 89, inclusief ontbijtbuffet een boottocht Gent stadsplattegrond en boekje 'Gent in the pocket'. Bezoek de vele bezienswaardigheden in het historische centrum, pak een terras aan de beroemde 'Graslei'en geniet van het Bourgondische leven in Gent. Deze aanbieding is exclusief te boeken voor u als lezer van deze krant t/m 21 juli. fortabele stadhotel. Alle bezienswaardigheden van Gent. winkels en restaurants liggen op loopaf stand. Het hotel beschikt over een lift. bar, een ruime ontbijtruimte en gratis draadloos internet. Er Is parkeergelegenheid aanwezig (ca. 16 per dag). Uw kamer is voorzien van tv met NL zenders, gratis draadloos internet en badkamer met dou che, toilet en haardroger. Aankomst van 21 juli t/m 28 december 2013. Lezersprijs 3 dagen nü vanaf 89 Inclusief: 3 dagen (2 nachten) verblijf in hotel Ibis Gent Sint Baafs Kathedraal inclusief dagelijks ontbijtbuffet 1x boottocht Gent, infomapje, plattegrond, flesje water en zoetigheidje. Exclusief: vervoer, niet genoemde maaltijden, reis- en annuleringsverzekering, toeristenbelasting ca. 2,50 p.p.p.n. (verplicht, ter plaatse te betalen), reserveringskosten 19,50 per boeking en bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 per boeking (beide verplicht). Ga voor alle informatie naar www.kras.nl/LR52731 Voor meer informatie en boekingen: Typ in de adresbalk wwwkras.nl/LR52731 Kies uw datum, prijs en klik op BOEK NU Telefonisch boeken9 Bel 0900-9697 (15 cpm) o.w. reisnummer LR52731 Deze reis is exclusief voor u te boeken t/m 21 juli 2013. waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15