-L r d Museum voor garderobe van dertig jaar Denk twee keer na, voordat je werk weigert na een reorganisatie I 14 GELD WERK Gerard Joling Hoe gaan onze bn'ers om met hun geld. In de serie 'Geld en Goed' vertellen 2e daarover. De eerste is over zanger Gerard Joling. Waar Gerard loling is, gebeurt wat. De zanger scoorde nummer 1 hits, presenteert tv-programma's en is gangmaker bij De Toppers. Staat hij niet in de schijnwerpers als showman, dan is het wel vanwege de zoveelste ruzie met Gordon. Gerard woont alleen in Aalsmeer. Waar zou je nooit op bezuinigen? „Op mijn gezondheid. Mijn sport schoenen en sportschool mogen best geld koSten. Ook beknibbel ik niet op goed eten. Heb altijd veel fruit in huis. Iedere dag tover ik gezonde sapjes uit de blender." Waarop kan je best bezuinigen? „Op elektriciteit. Ik laat de lam pen vaak aan als ik de deur uit ben. Ik vind het gewoon gezellig als er licht brandt als ik thuiskom. Ik weet wel dat led- en spaarlam pen energiezuiniger zijn, maar dat licht is zó kil dat ik het idee krijg dat ik in een koelkast zit. Doe mij maar een ouderwets bol letje van meneer Philips. Of ik steek gezellig een kaarsje aan. Je moet er toch wat van maken?" Was je duurste aankoop ook je bes te? „Ja. Dan heb ik het over mijn huis. Dat heb ik in een goede tijd voor een redelijke prijs gekocht. En toen ik laatst de kans kreeg om een lap grond bij te kopen, heb ik dat gedaan. Het is gewoon een stuk grasland, mooi om naar te kijken. Zoiets houdt altijd zijn waarde. Denk niet dat ik een huis heb met twintig kamers en een zwembad. Het is wel lekker com fortabel. Ik ben niet materialis tisch, maar ik hou wel van luxe." Wat was je grootste miskoop? „Een bedrijfspand. Daar had ik in geïnvesteerd als appeltje voor de dorst, maar het werd een drama. Eerst bleek dat ik het veel te duur had gekocht, later zegde de huur der op en bleek het dak zo lek als een mandje. Ik heb het met ver lies weggedaan." Wat zou je nog willen kopen? „Een appartementje in Bergen. Ik heb daar veel vrienden. Als ik daar lekker heb gegeten, denk ik vaak: wat zou het handig zijn om hier een eigen stekkie te hebben. Ook zou ik thuis nog graag een in- loopkast willen hebben voor mijn garderobe. Eentje waarin ik al mijn glitterjasjes overzichtelijk kan uitstallen. Het klinkt mis schien een beetje verwend, maar met zo'n kast creëer je wel een tentoonstelling over dertig jaar." Bij een reorganisatie kan de werkgever vragen een andere, ongewens te functie te vervullen. 'De neiging die ongewilde func tie gelijk te weigeren, kan groot zijn, maar dat is niet verstan dig. Ga allereerst na of de func tie echt is vervallen, zegt advo caat Maarten van Gelderen. In de praktijk gebeurt het wel dat een functie in feite nog steeds bestaat. „In zulke gevallen blijkt dat de nieuwe functieom schrijving niet of nauwelijks van de oude afwijkt. Dan hoef je niet zomaar een andere func tie te accepteren." Controleer daarna of het zoge heten afspiegelingsbeginsel op De lastigste vraag: heeft de werkgever u een passende alternatieve functie .aangeboden? de juiste manier is toegepast. Vroeger hadden de werkne mers met het langste dienstver band de meeste rechten. Tegen woordig moeten werkgevers bij reorganisatie rekening houden met de leeftijdsopbouw in elke functie. Als de functie daadwerkelijk is vervallen en het afspiegelingbe ginsel is juist toegepast, dan volgt de lastigste vraag: heeft de werkgever een passende al ternatieve functie aangeboden? Met andere woorden: een func tie die min of meer vergelijk baar is met de oude baan. Wei gert u namelijk een passende functie, dan kan dat een legitie me reden zijn voor ontslag. Het UWV kan dan bovendien oor delen dat het ontslag had kun nen voorkomen. In dat geval vervalt het recht op een WW-uitkering. Daar komt bij dat werknemers in sommige ge vallen geen aanspraak meer kunnen maken op het sociaal plan als zij een passende func tie weigeren. Toch hoeft weigeren niet direct tot problemen te leiden, stelt FNV-woordvoerder Harrie Lin- delauff. „In het sociaal plan is doorgaans opgenomen dat werknemers een passende func tie zonder gevolgen één of en kele keren mogen weigeren." Blijft u het desondanks oneens met uw baas, dan moet een rechter beslissen of de functie passend is. Dat komt, omdat het begrip 'passende functie' niet in de wet staat omschre ven. Een werkgever mag daar bij aardig wat flexibiliteit van de werknemer verwachten. Zo is het mogelijk dat u bij slui ting van een filiaal na overplaat sing voortaan twee uur reistijd hebt van en naar het werk. Ook wordt in de regel verwacht dat u een functie accepteert die één loonschaal lager ligt dan de oude baan. Het is op voorhand moeilijk te voorspellen hoe de uitspraak van een rechter luidt, zegt Van Gelderen. Dat maakt een gang naar de rechter volgens hem ris- "kant voor werknemers. „Win daarom vooraf goed advies in bij een deskundige over je kan sen en zorg dat je de rechter op basis van argumenten kunt overtuigen." Beslist de rechter in uw voor deel, dan kunt u een ontslagver goeding krijgen. Toch raadt Van Gelderen aan een gang naar de rechter te vermijden. „Kijk eerst met de werkgever wat mogelijk is. Spreek bijvoor beeld een proefperiode af, waar bij je aanspraak blijft maken op het sociaal plan als de functie je echt niet bevalt." BEPAAL MET MAKELAAR VERKOOPSTRATEGIE EN VRAAGPRIJS ^door Irene van den Berg reageren? geld@depersdienst.nl Tussen de 90 en 95 pro- cent van de huiseigena ren schakelt een ver koopmakelaar in. Voor de aankoop neemt slechts 5 tot 10 pro cent een makelaar. Kies een makelaar die is aangesloten bij een van de drie brancheor ganisaties: NVM, VBO of VastgoedPro. Nodig ten minste drie makelaars uit, voordat u een keuze maakt met wie u verder in zee wil. Bepaal samen met de makelaar de ideale ver koopstrategie en een reële vraagprijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14