Vorstschade loopt in miljoenen Bouwen in - de fabriek r Melkveehouders zijn klaar voor een quotaloos tijdperk Nog voor 500 miljard aan olie onder Noordzee Altijd goedkoop zakelijk mobiel, óók buiten uw bundel. ECONOMIE 11 hollands nieuwe. www.marrea.nl bei057127n44 Vast laag tarief van 2,8 cent Voor maar per maand (excl. btw) Bestel nu op hollandsnieuwe.nl/pzczakelijk Volgens de NFO gaan er nog steeds fruitbomen dood door de extreme kou van begin 2012. Oök zijn er momenteel nog veel bo men die kleine blaadjes hebben en geen vrucht dragen, doordat Melkveehouder Nils den Besten (31) uit het Zuid-Hollandse Brand wijk is al zo goed als klaar voor het nieuwe Gemeenschappelijke Landbouw Beleid, de EU-afspra- ken die destijds ook voor invoe ring van de melkquota zorgden. Hij heeft zijn veestapel - nu hon derd producerende koeien, een quotum van 800.000 kilo melk - ingrijpend verjongd. „Gemiddeld zijn mijn koeien 4 jaar en 7 maanden. Dat is jong hoor." Hij gaat in 2015 1,2 miljoen kilo melk produceren met zijn - dan - 120 koeien. „Dat staat gelijk aan de maximale capaciteit van mijn twee melkrobots", zegt hij. Volgens Klaas Johan Osinga van LTO-Nederland zijn melkveehou ders op honderden bedrijven zich op deze manier aan het voorberei- zij vorig jaar minder reserves heb ben kunnen opbouwen. „Dit is een forse tegenvaller", zegt NFO-voorzitter Johan van Haar lem. Hij benadrukt dat de miljoe- nenschade opgevangen moet wor den door slechts enkele honder den bedrijven. Vooral perentelers zijn de pineut. De verwachte oogst van de peren rassen Conference en Beurré Alexandre Lucas moet volgens de NFO met zeker 10 procent naar be neden worden bijgesteld. Ook in appelboomgaarden is scha de geconstateerd. Perenbomen gel den. „Maar vergeet niet dat er ook veel melkveehouders aan het af bouwen zijn. Er zijn op dit mo ment nog zo'n 18.000 melkveebe drijven. We verwachten dat er in 2020 nog zo'n 12.000 tot 14.000 van over zijn." Osinga verwacht dat de productie van melk in Nederland de komen de jaren met 10 tot 20 procent zal toenemen. Al was het alleen maar omdat de melkveehouders steeds efficiënter werken en diverse melkverwerkers productiecapaci teit in Nederland (bij-)bouwen. Logisch, zegt de beleidsspecialist van LTO: „Hoewel de grond in Ne derland, zeker in vergelijking met landen als Italië en Frankrijk ex treem duur is, wordt er enorm goed geproduceerd. De melkprijs is concurrerend. Vandaar dat niet alleen de verwerkende industrie, maar ook de boeren flink investe ren. Het gaat om honderden mil joenen." Tot het opheffen van de melkquota werd besloten in 2007. „Dat zorgt nu voor een enorme dynamiek in de sector", zegt Osin ga. Het aanbod aan melk en melk producten kan de vraag op de we reldmarkt nauwelijks bijbenen. den echter als extra vorstgevoelig, omdat de sapstroom bij hen al vroeg in het voorjaar op gang komt. Als daar vervolgens een strenge vorst overheen komt kan dat grote gevolgen hebben. Afgelopen winter en voorjaar heeft het langdurige koude weer volgens Van Haarlem niet tot veel nieuwe vorstschade geleid, hoog uit bij enkele bomen die al waren verzwakt. Dat komt doordat de na tuur nog in winterrust verkeerde toen het kwik dit jaar zijn laagste stand bereikte. „In 2012 hadden we juist een zachte winter. Veel Dat stellen kleinere oliemaat schappijen die actief zijn op de Noordzee. De productie van olievelden on der de Noordzee loopt sterk terug omdat veel velden uitgeput raken en grote olieconcerns zoals BP en Shell zich steeds meer richten op lucratievere projecten elders. Maar volgens kenners zouden er nog 4,88 miljard vaten aan olie-equivalent onder de Noord zee zitten. Die voorraden zijn ech- bomen hadden hun winterjas al uitgedaan en waren volop in le ven, toen de strenge vorst viel", al dus de fruittelersvoorman. De vorstschade bedroeg vorig jaar ongeveer 85 miljoen euro. De oogst pakte bij sommige telers wel 70 procent lager uit dan ver wacht en er moesten ook veel do de bomen'vervangen worden. In totaal werd er vorig jaar 208 mil joen kilo aan peren geoogst, 38 procent minder dan in 2011. De ap- peloogst liep door de strenge vorst in februari 23 procent terug tot 320 miljoen kilo. ter niet winbaar, omdat veel klei nere maatschappijen hun olie niet op de markt kunnen brengen zonder toegang tot de infrastruc tuur van de grote bedrijven. De grote oliemaatschappijen zijn niet happig op samenwerking met kleinere partijen omdat dit niet in hun eigen belang is en ver liesgevend kan zijn. Sommige plat formen in de Noordzee zijn al ge sloten of zullen de komende jaren dichtgaan omdat de kosten voor het gebruik van verouderde plat formen sterk toenemen en de risi co's op ongelukken groter wor den. De kleinere maatschappijen willen nu dat de Britse regering strenger wordt voor de grote olie- bedrijven, zodat die bereid zijn tot samenwerking of daartoe wor den gedwongen. voor ondernemers Waar pre/öfe-bouwen nu nog vrij uitzonderlijk is (niet meer dan en kele procenten komt op die ma nier tot stand), wordt het dus de standaard. Een samenspel van ont wikkelingen ligt aan die omslag ten grondslag. „Ten eerste is er een massale bouwopgave. Tot 2030 moeten er een miljoen wo ningen gebouwd worden, onder meer omdat we tijdens de crisisja ren een achterstand hebben opge lopen en omdat er veel meer een persoonshuishoudens bij zullen komen." Om die opgave op de traditionele wijze te realiseren, moeten er tus sen nu en 2020 alleen al zo'n 100.000 bouwvakkers bij. „Dat lukt nooit. Het bouwpersoneel vergrijst. Onder jongeren is het werk niet populair. Er zal dus iets anders moeten gebeuren." Industrieel bouwen dus bijvoor beeld. Het heeft volgens De Kwaadsteniet een groot aantal voordelen. „Het is sneller en zorgt voor minder overlast voor de om geving. De woning kan in korte tijd in elkaar worden gezet. Ook biedt het kansen op het gebied van duurzaamheid." Nog lang niet alle bouwbedrijven zijn klaar voor de nieuwe werk wijze. „Maar veel bedrijven zijn er wel mee bezig", stelt ook een woordvoerder van Bouwend Ne derland. „Niet alleen kleine bou- - wers, ook grote bedrijven kijken er serieus naar." DEVELUWE OP Z N BEST! Prijs: C 89,00 p.p. Vraag ook onze gratis arrangementenbrochure aan! ZATERDAG 6 JULI 2013 ZOETERMEER - De vorst van februa ri vorig jaar heeft ook dit jaar nog grote gevolgen voor de Nederland se fruitteelt. De Nederlandse Fruit telers Organisatie (NFO) rekent op 25 tot 30 miljoen euro extra scha de bovenop de slechte oogst van vorig seizoen, maakte de organisa tie vrijdag bekend. door Wilko Voordouw BRANDWIJK - Veel melkveehouders grijpen het verdwijnen van de melkquotering aan om de produc tie te verhogen. Het productiepla fond behoort vanaf 1 april 2015 tot het verleden. LONDEN - De Britse regering moet druk uitoefenen op grote oliebedrij- ven om kleinere partijen toegang te bieden tot pijpleidingen en boor- platformen om zo nog voor 500 miljard dollar (390 miljard euro) aan olie uit de bodem onder de Noordzee te halen. NIEUWEGEIN - Over twintig jaar wordt driekwart van de huizen niet op de bouwplaats gemaakt, maar in een fabriek. Die voorspelling doet René de Kwaadsteniet, secre- taris innovatie bij de Aannemersfe deratie. Lekker met zijn tweeën of met vrienden en familie. Geniet 3 dagen bij Golden Tulip Amhem Doorwerth, gelegen op een park van 10 hectare, vlakbij Amhem. Het arrangement: 2 x overnachting inclusief uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 2-gangen diner Gebruik van zwembad, tennisbaan, fitness, sauna en WiFi Wandel- en fietsroutes Koffie- en theefaciliteiten op de kamer Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting 2,00 p.p.p.n. Tnöclan alloonnohn tik G 00 n n RoQcar\/onnncWvire»n f Q QR rvar hnokinn 550 belminuten, sms'jes of MB Extra 500 MB -> Samsung Galaxy Sill lvv"'"a U,,WV' '3""' Wil. X. ^,.1 I. I Wl II 'VJ.TIVVIVI I. »- Gratis parkeren bij het hotel. Geldig t/m 15 september 2013.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11