I 'Niet de manier om een conflict op te lossen' I Lastminutes TURKIJE SUMMjy extra korting BUITENLAND 9 Laserpen is attribuut van de revolutie KRAS.NI- BOEK ONLINE of bel 0900-9697 ,5„„ mende tijd reageert is afhankelijk van hoe zij nu behandeld zal wor den. En dat geldt voor de hele transitie. Het leger heeft officieel de macht niet in handen, maar zal op de achtergrond de boel diri geren. Het voelt de hete adem van een volk dat de macht van het collec tief heeft ontdekt en zal de schijn werpers willen vermijden. Beelden van het protest in Egypte werden gekenmerkt door een uit zinnige menigte, een overvloed aan Egyptische vlaggen, toeters, fluitjes en laserpennen. Elke keer wanneer een helikopter van het leger over de betogers vloog, werd de onderkant beschenen door honderden groene laserstra len. De laserpennen maakten hun intrede in de loop van de onstui mige politieke transitie die begon met het aftreden van president Mubarak begin 2011. Tijdens demonstraties en rellen werden de pennen gebruikt om tegenstanders (de politie en ook vaak het leger) in het donker te identificeren, camera's uit te scha kelen, of om simpelweg dingen aan te wijzen. Het werd een hype. Zoals met zo veel revolutionaire attributen, zo als maskers, bivakmutsen, kata pulten, gasmaskers en bescher mende brillen, sprongen de infor mele handelaren van Cairo er bo venop. Verkopers lopen door de menigte met handen vol laserpen nen. Provisorische winkeltjes ver kopen ze als warme broodjes. CAIRO - De leider van de WD in het Europees Parlement, Hans van Baaien, staat niet alleen als hij zegt dat het leger in Egypte 'zijn verantwoordelijkheid heeft genomen' door de democratisch gekozen president af te zetten. Een aantal Arabische vorsten en ook de Syrische president al-As- sad onderschrijven die mening van harte, zij het om uiteenlopen de redenen. Maar op veel plaatsen in de we reld heerst toch vooral ongemak over de gespierde manier waarop de pas vorig jaar gekozen Mursi aan de dijk is gezet. De terughou dendheid waarmee veel buiten landse regeringen en internationa le kopstukken reageren op de ge beurtenissen geeft dat wel aan. Ban Ki-moon, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, ver oordeelt de coup niet maar ziet 'al tijd reden tot zorg als het leger zich inmengt in de aangelegenhe den van een staat'. Een stapje ver der gaan de Britten bij monde van minister van Buitenlandse Za ken William Hague die 'niet ach ter militaire interventie staat als een manier om conflicten in een democratisch systeem op te los sen'. Probleem is dat Mohammed Mur si misschien een archaïsch mos- limideaal nastreeft, maar geen zelfbenoemde potentaat is. De 'weinig charismatische inge nieur', zoals Die Welt hem giste ren omschreef, kreeg vorig jaar 52 procent van de stemmen in - vol gens internationale waarnemers - democratische verlopen presi dentsverkiezingen. Mursi's man daat is cijfermatig steviger dan het percentage waarop de Ameri kaanse president Obama aan zijn tweede termijn begon. Onwaar schijnlijk dat Van Baaien en ande ren zouden hebben geapplaudis seerd als het Amerikaanse leger 'zijn verantwoordelijkheid zou ne men' in geval de Tea Party-bewe ging wel was uitgegroeid tot een verlammend massaprotest. „Ik roep het Egyptische leger op de macht zo snel mogelijk over te dragen aan een democratisch ge kozen regering", aldus Obama dan ook in een eerste reactie. Daarbij mag worden aangetekend dat het heel onwaarschijnlijk zou zijn als de allemaal in Amerika op geleide, Egyptische generaals vöorafgaand aan hun ingrijpen toch niet even ruggespraak zou den zouden hebben gehouden met Washington. Het zijn im mers de Amerikanen die jaarlijks miljarden overmaken naar Cairo, deels om de lieve vrede met Israël in stand te houden. Dat de VS en de westerse wereld niet gelukkig waren met de onde mocratische decreten van Mursi mag duidelijk zijn. Dat de funda mentalistische en anti-westerse Moslimbroederschap door puur wanbeleid laat zien geen rege ringsverantwoordelijkheid aan te kunnen, komt niet slecht uit. Maar het verdrijven van de toch heus legitiem gekozen president - die qua populariteit in eigen land veel beter scoorde dan bij voorbeeld zijn Franse ambtge noot Hollande - zadelt zijn opvol ger op met een probleem. Bij elke impopulaire maatregel zullen te genstanders de weg naar het Tah- rirplein weten te vinden. Met in hun rangen zeer strijdbare Mos limbroeders die nu weten dat de mocratie voor hen niet werkt. voor ni/summers 'Ook Frankrijk begluurt burgers' De Franse geheime dienst heeft net als de Amerikaan se NSA een geheim program ma om communicatie van burgers in de gaten te hou den. De inlichtingendienst DGSE verzamelt systema tisch gegevens over tele foon- en internetverkeer. Dat meldt de Franse krant Le Monde. Film tragisch leven Hannelore Kohl De tragische levensweg van de Duitse 'first lady' Hanne lore Kohl wordt verfilmd. De vrouw in de schaduw zal in 2015 op tv worden uitgezon den bij de Duitse NDR. In 2001 maakte ze met een overdosis medicijnen een einde aan haar leven. Kohl leed aan een allergie voor zonlicht. Politie blijft denken dat Maddie leeft De Britse politie blijft den ken dat Madeleine McCann nog in leven kan zijn. In een verklaring stelt Scotland Yard 'nieuwe bevindingen en nieuwe getuigenverkla ringen' te hebben gevonden. Maddie verdween op bijna 4-jarige leeftijd, toen zij in 2007 met haar ouders op va kantie was in Portugal. SPD raakt steeds verder achterop De Duitse sociaaldemocrati sche partij SPD raakt in de kiezersgunst steeds verder achter op de regerende CDU/CSU van kanselier An gela Merkel. Volgens een pei ling van de omroep ARD zouden de christendemocra ten nu 42 procent van de stemmen krijgen en de SPD 25 procent. Noord-Korea gaat in op uitnodiging Noord-Korea heeft positief gereageerd op een uitnodi ging van Zuid-Korea om te praten over heropening van industrieterrein Kaesong. Noord-Korea deed het com plex in april op slot om vij andelijke retoriek tegen het zuiden kracht bij te zetten. Pyongyang dreigde in mei nog met een kernoorlog. VRIJDAG 5 JULI 2013 vooruit Leden van de Moslimbroeder schap roeren zich tijdens de beëdi ging van Mansour. foto Reuters ACHTERGROND EGYPTE door Bob van Huët Een door laserpennen belichte heli kopter boven Cairo, foto EPA Vertrekdata: van 28/7 t/m 23/10 o.b.v. logies kleinschalig en scherp geprijsd appartementencomplex vertrek vanaf Eindhoven mogeli|k perfecte uitvalsbasis als u voorde lig naar de zon wilt en graag de gezelligheid in het centrum van Marmaris opzoekt. Zie www.kras.nl/72522 Hotel Onyria Claros***" - ÖZDERE Vertrekdata: van 10/7 t/m 26/10 o.b.v. all inclusive modern en luxe resort prachtige ligging met uitzicht op zee en omgeven door een weel derige tuin vertrek vanaf eindhoven mogelijk nu met kortingen tot maar liefst 150 p.p.! Zie www.kras.nl/77572 Vertrekdata: van 10/7 t/m 27/10 o.b.v. all inclusive modern en luxe resort met vele faciliteiten voor volwas senen en kinderen! door Nederland beoordeeld met een 8.1! vlieg nu extra voordelig vanaf Eindhoven Zie www.kras.nl/77824 Vertrek: van 10/7 t/m 27/10 o.b.v. ultra all inclusive populair Vakantieresort aan het lange zandstrand van Lara compact opgezet complex voorzien van alle gemakken voor een heerlijke vakantie nu extra voordelig vertrek vanaf Eindhoven! Zie www.kras.nl/77003 waarom zou je meer betalen PARIJS HAMBURG Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. txL Madeleine McCann foto AFP LONDEN BERLIJN SEOUL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9