Filip: welbewust van verantwoordelijkheid Cameron opent voor kust van Kent grootste windmolenpark op zee H N STAATSGREEP 8 BUITENLAND Na het gedwongen aftreden van president Mursi is er euforie, maar velen maken zich ook zorgen. uitzond over het 'heroïsche verle den en patriottisme' van het Egyp tische leger, werden tv-zenders Misr25, Al-Hafez en Al-Nas, allen eigendom van de Moslimbroeder schap, uit de lucht gehaald. Leden van de broederschap schreeuwen moord en brand. Hoewel duizen den leden en sympathisanten van de beweging gisteren de straat op gingen, lijkt de organisatie versla gen en toe aan bezinning. Van daag heeft de broederschap uitge roepen tot 'Vrijdag van de Afwij zing'. Hoe de broederschap de ko- van de staat, en diende vanaf 1992 als vice-voorzitter van het consti tutionele hof. Toch is hij voor het grote publiek totaal onbekend. Hij zei gisteren dat 'nieuwe ver kiezingen de enige weg vooruit zijn'. Maar gaf geen indicatie voor een datum. Het leger - al enkele dagen bezig met een groot charmeoffensief- benadrukt dat er geen sprake is van een militaire coup. Het regi me van president Mursi was van af dag één gebaseerd op een wan kele samenwerking tussen het le ger en de Partij voor Vrijheid Gerechtigheid - de politieke tak van de Moslimbroederschap. De strijdkrachten gokten erop dat Mursi de stabiliteit kon herstellen en de economie nieuw leven in kon blazen. Een overweging die het leger heeft moeten herzien. Opperbevelhebber van het Egypti sche leger Abdel Fattah Al-Sissi is bereid de macht uit handen te ge ven en direct over te dragen aan een civiel interimbewind. In het stappenplan van het leger staat dat de grondwet, een van de heetste hangijzers het afgelopen jaar tussen voor- en tegenstan ders van de president, wordt opge schort. Daarnaast zal er een tech nocratische interimregering wor den geïnstalleerd en zullen er ver vroegde presidentiële verkiezin gen worden gehouden. Dat is be sloten na overleg met een breed spectrum van politieke organisa ties en religieuze leiders. Moha- med El-Baradei, voormalig hoofd van het VN-atoomagentschap IAEA, zal een proces van nationa le verzoening overzien. Zo werd gisteren bekend. Nationale een heid en vaderlandsliefde zijn de nieuwe sleutelwoorden. El-Ba radei, die in 2005 de Nobelprijs voor de Vrede ontving en in 2006 in Middelburg als hoofd van het VN-atoomagentschap de Interna tional Four Freedoms Award kreeg voor zijn strijd tegen nucle aire dreigingen in de wereld, stelt dat leden van de Moslimbroeder schap worden aangemoedigd deel te nemen aan het politieke pro ces. Maar veel Egyptenaren zijn ook bezorgd. Ondanks de verzoe nende woorden werden gisteren verschillende kopstukken van de broederschap gearresteerd, waar onder de hoogste leider, Moha- med Badie, en de invloedrijke Khairat El-Shater. Zij werden overgeplaatst naar de beruchte Tora-gevangenis aan de zuidrand van de Egyptische hoofdstad, dezelfde gevangenis waar voormalig president Muba rak zit. Daarnaast kondigde het le ger aan de media te zullen 'hervor men'. Terwijl de staatstelevisie woensdagnacht documentaires CAÏRO - In heel Egypte is gisteren tot vroeg in de ochtend gefeest. Cairo is nog vol met de symbolen van protest: Egyptische vlaggen, spandoeken, vuurwerk en luid ruchtige vuvuzela's. De interventie van het leger was de ultieme climax voor de tegen standers van het regime. En dat is the day after nog goed te zien. Voor een tweede maal in drie jaar gingen Egyptenaren massaal de straat op uit onvrede met de poli tieke koers en dwongen ze een president tot aftreden. Voormalig hoofd van het constitu tionele hof, Adly Mansour (67), werd gisteren ingezworen als inte rimpresident. Juridisch expert Mansour heeft een lange carrière achter de rug in de rechterlijke in stituties. Hij was jarenlang werk zaam in religieuze rechtbanken ANTWERPEN - „Ik wil vandaag hul de brengen aan de koning voor zijn koningschap van 20 jaar. Ik ben mij welbewust van de verant woordelijkheid die op mij rust. Ik zal mij blijven inzetten met heel mijn hart." Bij zijn eerste publieke optreden na de aankondiging van de troons wisseling heeft de Belgische kroonprins Filip (53) gisteren een korte verklaring afgelegd. Hij deed dat in het Radisson Blu Hotel in Antwerpen. Daar waren tientallen journalisten uit bin nen- en buitenland verzameld voor het eerste openbare optre den van Filip na de aankondiging van zijn vader, Albert II van Bel gië. Die maakte woensdagavond bekend dat hij om gezondheids problemen afstand doet van de troon. Op 21 juli is die troonsafstand en de eedaflegging van de nieuwe ko ning Filip. Het is dan bovendien ook de nationale feestdag van Bel gië waarop het 20-jarig koning schap van Albert zal worden ge vierd. Een groots vuurwerk sluit de festi viteiten rond de nationale feest dag in Brussel af. Door het aftreden van koning Al bert II laait de discussie over de rol van de koning weer op. Hoe wel geen Belgische troonopvolger zo intensief is klaargestoomd voor het koningschap als prins Fi lip, blijven er toch twijfels be staan of hij daarvoor geschikt is. De 53-jarige kroonprins werkt de komende weken zijn agenda af zo als gepland. Gisteren bezocht Fi lip een al eerder ingepland weten schappelijk congres over wereld wijde vegetatie en onderzoek door de PROBA-V-satelliet. MARGATE - Het grootste windmo lenpark op zee ter wereld is gister ochtend officieel in bedrijf geno men. De Britse premier David Came ron opende samen met een grote investeerder, de sultan van de Ver enigde Arabische Emiraten, het windmolenpark London Array. Dat gaat ongeveer een half mil joen huishoudens van groene stroom voorzien. Het park op 20 kilometer uit de kust van het graafschap Kent in de monding van de Theems be staat uit 175 windmolens. Die moeten samen 630 megawatt aan elektriciteit leveren. De komende tijd wordt het park verder uitge bouwd. Aan het project hangt een prijs kaartje van 1,5 miljard pond, om gerekend 1,75 miljard euro. De tur bines, die zijn geleverd door het Duitse Siemens, draaien overi gens al sinds april. Het is de vijfde zogeheten wind farm die de Britten hebben neer gezet. Critici zeggen dat de hier mee opgewekte energie onrenda bel is omdat die zwaar wordt ge subsidieerd. Voorstanders zetten daar tegen over dat er schone, groene, ener gie wordt geproduceerd en dat de energiebedrijven bovenal voor honderden banen hebben ge zorgd in een regio waar die niet voor het opscheppen liggen. Om voldoende jongeren aan een baan Het park voor de kust van het graafschap Kent bestaat uit 175 windmolens. Ze le veren 630 megawatt te kunnen helpen in windmolen parken wordt in Norwich een op leidingscentrum gebouwd ter waarde van 13 miljoen euro. In een korte toespraak zei de Brit se premier dat subsidies voor windenergie door Londen 'gene reus' zullen blijven, in ieder geval tot 2017. Daarbij zei Cameron wel dat ook andere, omstreden, ener giebronnen als schaliegas en kern energie verder zullen worden ont wikkeld. DONG Energy (50 procent), E.ON UK Renewables (30 pro cent) en Masdar (20 procent) uit Verenigde Arabische Emiraten hebben het project ontwikkeld. Shell was er in eerste instantie ook bij betrokken, maar het Brits-Nederlandse bedrijf trok zich terug, omdat het bij nader in zien meer zag in windenergiepro jecten in de Verenigde Staten. weg 'Verkiezingen enige door onze correspondent Dirk Wanrooi) De nieuwe interim-president, Adly Mansour. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8