Engelse mannen roeien de Westerschelde over Dow begint actie voor gezonde levensstijl I I I Maarten Piet Vogelaar 26 ZEELAND THERMPHOS Tijdens rechtszaak over dodelijk ongeval bij Thermpos blijkt dat er op het gebied van veiligheid heel veel mis was. vrijdag EF Ik hoor het mijn vader nog zeggen. „Bijna hadden we je Maarten genoemd. Naar je oom." Dan had ik dus Maarten Rozen- daal geheten, of misschien wel Maarten Jan Rozendaal. Slechts twee letters verschil met Maar ten van Roozendaal, de afgelo pen maandag overleden zanger. Ik zag hem voor het eerst optre den in het Arsenaaltheater in Vlissingen, veertien jaar gele den, in het voorprogramma van Blof. De popgroep presenteerde daar de cd Boven, tegelijk met Rijden door de nacht, mijn eerste boek over de band. Als ik in die tijd de manager aan de lijn had, zorgde mijn naam wel eens voor verwarring. „Ik heb Ernst Jan aan de lijn", zei hij dan te gen een bandlid, in een lawaai ige zaal waar muzikanten ston den te soundchecken. „Wie? Ernst Jansz?" De toetsenist van Doe Maar deed namelijk mee op Boven. „Nee, Rozendaal." Een brul om boven de drums uit te komen. „Wat? Maarten van Roozen daal?" In de necrologieën las ik dat mijn bijna-naamgenoot 51 was, precies zo oud als ik. Dan ben je je even heel bewust van je ei gen sterfelijkheid, zeker als die verhalen verschijnen op de dag dat je vader 83 zou zijn gewor den. Van Roozendaal zong destijds met Blof het liedje 'Liefde Drank', dat begint met de zin: 'In het holst van de nacht, als het overal stil is, zo stil dat je denkt aan de dood.' Ik heb hem één keer mogen in terviewen, in zijn huis in Am sterdam Oud-West. „Ik ben ge woon een schaamteloze zan ger", zei hij in het verhaal dat ik deze week uit het archief op diepte. Ik zou liegen als ik hier beweer dat ik een groot fan was. Ik had wel bewondering voor die - in de woorden van de Volkskrant: - 'onaangepaste jongen met zijn stem vol gruis, woeste haardos, wild zwaaien de lange benen en agressieve pianospel'. Op de enige cd die ik van hem heb hoor ik hem zingen: 'mijn God, mijn God, mijn God, wat is de liefde mooi.' Maarten ge noot met volle teugen van lief de en drank. Omdat het zomaar voorbij kan zijn. Ze kwamen rond half één met hun sloep aan in de Koopmansha ven in Vlissingen. Hoewel ze on getraind aan de oversteek begon nen, kwamen ze zo'n drie kwar tier na het vertrek uit Breskens aan: een kwartier sneller dan ge pland. Zwaar? Ach, ze hadden pijnlijke armen, maar de mannen zijn in middels wel wat gewend. Ze zijn bezig met een tocht van Londen naar Amsterdam, als tegenpresta tie voor de 70.000 euro die ze in zamelden voor een Britse stich ting die mensen met de ziekte van Parkinson helpt. MIDDELBURG - Een ontluisterend beeld schetste consulent Cees Muusse donderdag van de veilig heidssituatie bij Thermphos in de periode voor de zomer van 2008. Hij was toen net ingehuurd door de directie van de fosforprodu- cent en trof een bedrijf aan waar veiligheid zeer amateuristisch was geregeld. Hoewel alle officiële inspecties hun fiat gaven aan de bedrijfsvoe ring bij het bedrijf in Vlissingen- Oost, constateerde Muusse zaken die absoluut niet konden. Als voorbeeld noemde hij de gladde platen voor de fosforovens. Hij ver telde ook dat werknemers wel klaagden over onveiligheid, maar dat nauwelijks werd gereageerd op die klachten. Muusse moest dreigen met vertrek voor er iets aan die platen werd gedaan. Kort na zijn komst naar het be drijf stapte de chef van de veilig heidsafdeling op, zo vertelde Muusse. „Want deze man zag het niet meer zitten." Muusse liet duidelijk blijken dat hij niet zoveel vertrouwen heeft in de kwaliteiten van de mensen van de Arbeidsinspectie. Hij noemde bevindingen 'prut' en 'ik ergerde mij daar aan'. Tijdens zijn periode bij Therm phos moest Muusse vaker dreigen met vertrek. Aan de andere kant, zo vertelde hij, werden aanbeve lingen van hem ook opgevolgd en werd veiligheid meer een thema waar directie en werknemers mee bezig waren. Maar in mei 2009 was er nog een lange weg te gaan, aldus de consulent. Muusse was gisteren één van de getuigen in het strafproces tegen Thermphos. Volgens het Open- „We wilden heel graag door Zee land, omdat het hier zo mooi is", zegt Philip Mott. Het liefst waren ze op de fiets de Westerschelde- tunnel door gegaan, maar dat werd niet toegestaan. Ze riepen daarom de hulp van de Zeevaart school in Vlissingen in, om in een sloep de Westerschelde te trotse ren. Eerder deze week fietsten de mannen van Londen naar Dover en zwommen ze in estafette het Kanaal over. Vanuit Calais fiets ten de mannen woensdag naar Breskens. Na een korte pauze gin gen ze donderdagmiddag per fiets door naar Rotterdam. Vandaag rennen ze 66 kilometer naar Am sterdam. BUSINESS-RENT ...als je 1%^,, 'm nodig hebt! www.businessrent.nl baar Ministerie is het bedrijf schuldig aan de dood van twee werknemers; Ton de Witte (61, Vlissingen) en Ruud de LoofF (49, Middelburg). Zij kwamen in de nacht van 15 mei 2009 om het le ven tijdens onderhoudswerk zaamheden aan een van de drie fosforketels. Officier van justitie Ingeborg Koopmans wilde niet spreken van een arbeidsongeval 'omdat dat woord suggereert dat het onver wacht en onvoorzien gebeurde, zonder aanwijsbare oorzaak'. Vol gens haar is het bijna een wonder dat er niet eerder dodelijke slacht offers vielen bij het bedrijf. Hoe wel het om een bedrijf gaat dat valt in de zwaarste risicocatego rie, en regelmatig werd geïnspec teerd, 'was er geen verhoogde alertheid'. Ze stelde klip en klaar dat er welbewust onveilig werd gewerkt. En dat niet alleen in mei 2009 toen er onderhoud werd ge pleegd aan de fosforketels, 'maar structureel en over een langere pe riode'. Ze schroomde niet om te spreken van crimineel en gewelddadig ge drag tegenover werknemers. En het bewuste incident in de nacht van 15 mei 2009 moet volgens haar niet beschouwd worden als Veiligheidsbeleid Thermphos doet erg amateurisch en onprofessioneel aan een ongeval maar als een heus misdrijf. Tijdens het proces werd duidelijk dat de avond voor de 14e mei werknemers van een andere ploeg weigerden onderhoud uit te voeren aan de bewuste ketel om dat het volgens hen niet pluis was. Omdat bij Thermphos geen sprake was van structurele over dracht van de ene ploeg aan de an dere wist de nachtploeg niets van die weigering en daalde De Witte zonder veiligheidsmiddelen voor onderhoud af in die ketel die op dat moment al twee dagen niet was gelucht. Muusse noemde het onbegrijpelijk dat er niet vooraf was gecontroleerd of er gewerkt kon worden in die ketel. Door een combinatie van facto ren, onder meer een niet afgeslo ten gasleiding, bevond zich op dat moment maar vijf procent zuur stof in die ketel. Toen De Witte onwel raakte en in de ketel viel, ging De Looff ook de ketel in om te helpen. Muusse: „Ik heb diep respect voor die daad." Ook De Looff raakte onwel door zuurstof gebrek. Redding kwam voor bei de mannen te laat. Tijdens het verhoor van de getui gen bleek dat er binnen Therm phos geen afdoend systeem was om aan te geven dat het gevaarlijk was om een ketel te betreden. Noch was er iemand die contro leerde of de gasleiding naar de ke tel was gesloten. In de handboe ken van het bedrijf stond duide lijk dat een geopende gasleiding voor gevaar kon zorgen tijdens on derhoudswerkzaamheden. Maar door de bedrijfscultuur bij Therm phos, waar veiligheid een onderge schikte plaats innam, werd daar geen acht op geslagen. Volgens Muusse kon het ongeval gebeuren door een falend veilig heidsbesef bij directie en werkne mers en door ingesleten gewoon tes. „Soms doen mensen iets om dat ze denken dat ze het moeten doen." De officier: „En het bedrijf hield hen vervolgens niet aan de regels." Dow heeft zijn Arbodienst op dracht gegeven voor het experi ment. Het idee erachter is dat een bedrijf een verantwoordelijkheid heeft voor een gezonde levensstijl van zijn werknemers. Medewer kers zijn erbij gebaat, maar ook het bedrijf zelf - een lager ziekte verzuim - en de maatschappij als geheel. Wie er een gezonde le vensstijl op nahoudt, zal - mag je aannemen - minder snel ziek wor- den en minder vaak een beroep doen op de gezondheidszorg. De deelnemers volgen een pro gramma dat op hun gezondheids situatie en hun levensstijl is afge stemd. Het programma duurt een half jaar. Slaagt de proef, dan wil Dow bekijken hoe meer medewer kers ondersteuning kunnen krij gen bij het ontwikkelen van een gezonde levensstijl. In het kader van een gezonde le vensstijl heeft Dow ruim drie jaar geleden het roken op het bedrijfs terrein in Terneuzen al helemaal uitgebannen. Alle aparte rokers ruimtes op de site van Dow zijn EP begin 2010 gesloten. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Tien Engelse mannen arriveerden donderdag rond half één in de Koop manshaven in Vlissingen. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Tien Engelse mannen zijn donderdag roeiend de Wester schelde overgestoken. Veiligheid was een wassen neus door Emile Calon Kijk ook op www.mh2yh.com personenauto's - personenbussen bedrijfswagens - aanhangwagens nderneming Goes: 0113 - 220211 Terneuzen: 0115 - 622722 IJzendijke: 0117 - 301660 Officier van justitie Koopmans TERNEUZEN - Tachtig medewerkers van chemiebedrijf Dow in Terneu zen doen mee aan een proef waar in het accent ligt op het ontwikke len van een gezonde levensstijl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70