Meer kans op borstkanker na jaren nachtdienst 66 Jongere ouderen zijn nog in staat om voor zichzelf op te komen 4 BINNENLAND OUDERENMISHANDEUNG De overheid pakt mishandeling van ouderen aan. Onduidelijk is hoeveel mensen er het slachtoffer van zijn. 12 jaar cel geëist in zaak-grenslijk Ondanks een onduidelijke doodsoorzaak is gisteren te gen een 42-jarige man 12 jaar celstraf geëist voor dood slag op zijn echtgenote in 2007 en het verbergen van haar lichaam. Het lijk zat ver stopt in een kliko in het huis van het echtpaar, pre cies op de grens tussen het Belgische Baarle-Hertog en het Nederlandse Baarle-Nas- sau. Voortbestaan Ibn Chaldoun onzeker Het voortbestaan van Ibn Ghaldoun is nog niet zeker. De door examenfraude in opspraak geraakte islamiti sche school gaat verder on der de bestuurlijke paraplu van de vereniging voor Christelijk Voortgezet On derwijs in Rotterdam, maar staatssecretaris Dekker (On derwijs) houdt nog een slag om de arm. Hij wil onder zoek van de Onderwijsin spectie afwachten. Reuzenspinkrab Sea Life overleden De Japanse reuzenspinkrab die woensdag naar het Sche- veningse Sea Life werd over gebracht, is overleden. Sea Life gaat onderzoeken wat er is misgegaan. De oranje megakrab, de grootste ooit in Nederland, was de nieuw ste attractie van Sea Life. De krab kan 4,5 meter worden. Gemeente ziet geen spionagegevaar Ambtenaren realiseren zich onvoldoende dat ze interes sante informatie voor bui tenlandse geheime diensten in huis hebben, zegt Mare Kuipers, topman van de AIVD. Veel ambtenaren den ken dat spionage vooral een •probleem is van het Rijk. Breukhoven wil met Free Record door Hans Breukhoven, oprichter van de Free Record Shop, wil - samen met investeer der Procures - een door start maken met de failliete winkelketen. Hij heeft goe de hoop dat er een doorstart gaat komen. Procures is min der enthousiast om verder te gaan met de failliete zaak. DEN HAAC - Een vrouw van mid delbare leeftijd stormt uit de voor deur van een rijtjeshuis. Een ca mera zoomt in op de woonkamer. De tv-kijker ziet een bejaarde man vertwijfeld de resten van twee miniatuurschepen oprapen. De rijksoverheid is een campagne ('Voor een veilig thuis') begonnen om onder meer ouderenmishan- deling onder de aandacht van het publiek te krijgen. Het gaat niet al leen om fysiek of emotioneel ge weld, maar ook om financiële uit buiting of verwaarlozing. De twee kabinetten-Rutte hebben 40 miljoen euro uitgetrokken om het onderwerp bespreekbaar te •maken. Maar hoe vaak komt oude- renmishandeling eigenlijk voor? Het Landelijk Platform Bestrij ding Ouderenmishandeling (LPBO) kreeg vorig jaar 1.027 mel dingen (plus 3 procent ten opzich te van 2011). De meeste komen van professionele zorgverleners. Psychische mishandeling (35 pro cent) kwam het meest voor. Daar na lichamelijke mishandeling (28 procent) en financiële uitbuiting (20 procent). In de meeste geval len is een familielid de dader. Bij het meldpunt ouderenmishan deling in de zorg, van de Inspec tie voor de Gezondheidszorg, kwa men in de eerste zes maanden na de opening in 2011 nog eens 169 meldingen binnen. Actuelere ge gevens heeft de inspectie niet. Woordvoerster Mirjam van Don gen van het LPBO is ervan over tuigd dat het feitelijke aantal een stuk hoger ligt dan de genoemde aantallen. Het antwoord lijkt te staan op een speciale website over ouderen- mishandeling. Daarop meldt het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) stellig dat jaarlijks 200.000 ouderen de dupe worden van mishandeling. Maar hoe hard is dit cijfer? „Ik weet niet hoe reëel dit cijfer is. We missen informatie", zegt Van Dongen. Ze pleit voor een be tere registratie en melding van ouderenmishandeling. „Ik verwacht dat het aantal lang- zaam toeneemt. Sinds 1 juli zijn hulpverleners verplicht ouderen mishandeling te melden." Woordvoerder Ruben van Dors- sen van VWS verwijst naar het ac tieplan Aanpak ouderenmishande ling. „In dat stuk uit voorjaar 2011 staat 200.000 ook genoemd", zegt hij. „Het komt voort uit een stu die eind jaren '90, die 'doorver taald' is naar de huidige situatie." Hij heeft geen idee waarom er geen recent onderzoek naar oude renmishandeling is gedaan. Dat gebeurt op andere gebieden wel. Zo is door frequent onderzoek duidelijk dat kindermishandeling jaarlijks 119.000 keer voorkomt. Marlou Min, die een deel van de de nieuwe campagne leidt, vraagt zich af of zo'n studie nodig is. „Wat maakt het nou uit of het om 200.000 of 250.000 ouderen gaat?", zegt ze. Ze stopt het geld voor zo'n onderzoek liever in de campagne. Met name 80-plussers staan vol gens ouderenorganisaties boven gemiddeld bloot aan onder meer geweld, oplichting, eenzaamheid en armoede. „Jongere ouderen zijn nog in staat voor zichzelf op te komen", zegt Arno Hetzel van de UnieKBO. Volgens staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid en Welzijn) zijn senioren vaak bang om over het geweld te praten of het te melden. „Ze zijn mepstal ook afhankelijk van de daders. Die taboesfeer moeten we door breken", aldus Van Rijn. Annemiek Goes van kennisinsti tuut Movisie: „Ouderen zullen zelf weinig melden. Het moet meer van de omgeving, hulpverle ners en politie komen." Eerdere studies hadden al een ver hoogde kans op borstkanker bij verpleegkundigen aangetoond die nachtdiensten draaien. De Cana dezen tonen nu aan dat dit ook voor vrouwen met andere beroe pen geldt. Onduidelijk is nog wat er nu voor zorgt dat borstkanker twee keer zo vaak voorkomt bij vrouwen die zo lang 's nachts werken. Gemid deld loopt een Nederlandse vrouw 12,7 procent kans om borst kanker te krijgen. Een van de theorieën voor het ver hoogde risico is dat de aanmaak van het slaaphormoon melatoni- ne, dat beschermde kwaliteiten te gen kanker zou hebben, wordt ver stoord. Er wordt immers in kunst licht gewerkt. In plaats van mela- tonine zou meer oestrogeen wor den aangemaakt, wat de kans op borstkanker verhoogt. Onduidelijk is nog wat er nu voor zorgt dat borstkanker vaker voorkomt bij vrou wen die 's nachts werken Een andere mogelijke verklaring is dat het dag-nachtritme te sterk wordt ontregeld. „Onze hersenen maar ook andere organen kennen een tijdklokje", legt epidemioloog Anouk Pijpe van het Nederlands Kanker Instituut uit. „Door nacht werk lopen al die klokjes niet meer gelijk. Dit zou ons immuun systeem en hormonale systeem kunnen veranderen, wat weer van invloed kan zijn op het ont staan van kanker." Zelf is Pijpe coördinator van een uitgebreide studie naar borstkan ker bij verpleegkundigen in de nachtdienst. Die studie moet ant woord geven op wat nu precies tot die verhoogde kans leidt. „Heeft dat te maken met het aan tal nachten dat achter elkaar wordt gewerkt?", oppert ze. „Of hebben mensen die dertig jaar lang onregelmatige diensten draaien misschien meer overge wicht? Want dat is een belangrij ke risicofactor voor kanker." De resultaten van deze 'Nightinga le studie' worden pas over een paar jaar verwacht. „Vrouwen hoe ven niet onnodig ongerust te wor den", meent Pijpe. „Daarvoor we ten we nu echt nog te weinig."_ Nu'91, de beroepsvereniging voor verpleegkundigen en verzorgen den, gaat naar de Canadese studie kijken en zonodig meenemen in de cao-onderhandelingen. In veel cao's is nu geregeld dat 55-plus- sers niet meer verplicht kunnen worden nachtdienst te draaien, al dus een woordvoerder. BREDA ROTTERDAM De reuzenspinkrab foto ANP DEN HAAG ZOETERMEER ROTTERDAM Twijfels over cijfers geweld tegen ouderen door Hub Dohmen illustratie Nourdin Kouch Arno Hetzel, UnieKBO door Floor Ligtvoet AMSTERDAM - Vrouwen die dertig jaar of langer nachtdiensten draaien, hebben twee keer zoveel kans op borstkanker. Dat blijkt uit Canadees onderzoek gepubliceerd in het vakblad Occupational and En vironmental Medicine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4