I I I Te veel Reductie gegevens van aantal [Tl0'"e t'e forensisch bewaard assistenten supermarkten uitvinder pc-muis sterft, muis zelf einde nabij UITVERKOOP 25%-50% Justitiële dwaling leidde tot extra speurders DELSCHER IN HET NIEUWS 3 m=r OPHELDERINGSPERCENTAGE INBRAKEN WONINGEN 8,3% 9,0/0 8,2% 2005 J2OO6 ffïw 9WEWm53»2010 2011 BEDRIJVEN ■FM2006 2007 2008B2009 Dertig miljoen euro trokken de achtereenvolgende kabinetten vanaf 2007 uit om een langgekoes terde wens van de politie te laten ingaan: inzet van in beginsel vijf honderd extra forensisch assisten ten. De Schiedammer Parkmoord uit 2000 - bekend geworden van wege het oppakken en veroorde len van een onschuldige man - leerde dat die uitbreiding van het team sporenonderzoekers brood nodig was. Bij het oplossen van de moord op de 10-jarige Nienke Kleiss uit Schiedam, bleken tal van blunders te zijn gemaakt. Het veiligstellen van bewijsmateriaal was zeer onzorgvuldig gebeurd, zo oordeelde de commissie-Post- humus in een evaluatie. Dat was reden om de politie en justitieprganisatie flink op de schop te nemen. De druk op foren sische rechercheurs bleek te groot en hun werkwijze niet secuur ge noeg. Ze kwamen bovendien al leen maar toe aan heel grote za ken, zoals moord en verkrachting, maar hadden geen tijd om sporen onderzoek te doen en DNA-mate- riaal te verzamelen bij relatief een voudige misdrijven zoals inbraak. Met het uitbreiden van het korps sporenonderzoekers hoopte het kabinet in 2007 de 630 bestaande forensisch rechercheurs meer slagkracht te kunnen geven voor complexe zaken. De beoogde vijf honderd extra forensisch assisten ten kwamen er niet. De teller bleef bij vierhonderd speurders steken. Zij kregen als taak om alle inbraaklocaties te bezoeken en het aantal opgeloste delicten met 15 procent te laten toenemen. DEN HAAG - Het huidige aantal van iets meer dan vierhonderd fo rensisch assistenten bij de politie wordt de komende jaren afge bouwd naar 140. Dat laat het mi nisterie van Veiligheid en Justitie weten. Het besluit is mede geba seerd op de bevindingen uit het rapport van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecen trum. De aanstelling van honder den extra sporenonderzoekers heeft tot nu toe niet geleid tot een hoger ophelderingspercenta ge. „Het wil niet zeggen dat er minder woninginbraken worden bezocht", laat een woordvoerder weten. Volgens hem zullen naast de overgebleven sporenverzame- laars 'breder opgeleide medewer kers bij woninginbraken' worden ingezet. „Op die manier kunnen nog steeds alle woninginbraken, waarbij het waarschijnlijk is dat er dadersporen wprden aangetrof fen, worden onderzocht." Het ministerie wil het beeld nuan ceren dat veel plaatsen delict niet bezocht worden. „Ervaring van de politie leert dat het niet in alle ge vallen effectief is om sporen te verzamelen op alle plaatsen de lict", aldus de woordvoerder. Hij wijst erop dat er een indicatie moet zijn dat er kansrijke sporen achter zijn gebleven, die ook echt gebruikt kunnen worden voor een succesvol vervolgonderzoek. „Woninginbraken krijgen hierbij" altijd de eerste prioriteit, gevolgd door bedrijfsinbraken." Een commissie onder leiding van oud-minister Pieter Winsemius onderzoekt momenteel forensi sche opsporing in het algemeen. Na de zomer zal hij daarover ver slag doen aan het kabinet. Terugbrengen van sporen- verzamelaars heeft volgens ministerie geen gevolgen voor bezoek na inbraak DEN HAAG - KPN, T-Mobile, Tele2 en Vodafone hebben tot op indivi dueel niveau gegevens verzameld over welke websites hun klanten bezochten en welke apps zij ge bruikten met hun mobiele tele foon. De vier grootste telecombedrij- ven van Nederland hebben hun klanten hierover niet geïnfor meerd. Dat is in strijd met de wet, zegt het College Bescherming Per soonsgegevens (CBP). De provi ders hebben inmiddels hun leven gebeterd, op een paar punten na. KPN is het braafste jongetje van de klas en heeft alle privacypro blemen aangepakt. Het bedrijf heeft geleerd van de ophef die in 2011 ontstond rondom zijn ge bruik van de zogenaamde DPI- technologie Deep Packet Inspec tion). Daarmee kan het dataver keer van klanten op het mobiele netwerk worden geanalyseerd. KPN ontkende destijds dat het meekeek bij de inhoud van de da ta, maar erkende dat het soorten dataverkeer kan onderscheiden. Het onderzoek van het CBP beves tigt dat de providers niet inhoude lijk meekijken. Het verzamelen van informatie over bezochte web sites en gebruikte apps zegt ech ter te veel over iemands gedrag of voorkeur. Daarmee kunnen de be drijven, als ze dat zouden willen, specifieke aanbiedingen aan hun klanten sturen. „Je mag het bij houden, want sommige diensten zijn inderdaad een enorme belas ting op het netwerk, maar niet tot op individueel niveau", aldus een CBP-woordvoerder. Tele2 anonimiseert de gegevens nog steeds onvoldoende, al ont kent het dat zelf. „We versleute len de data op een manier die wij goed genoeg vinden. We willen hierover nog met het CBP in ge sprek." De zegsman ontkent dat Tele2 ooit specifieke aanbiedingen heeft verstuurd. „Maar abonne menten moeten aansluiten bij de wensen van onze klanten en daar om meten we de hoeveelheid da ta." DONGEN - De totale supermarkt- omzet in Nederland nam in juni met 3,7 procent toe ten opzichte van een jaar eerder, tot 2,63 mil jard euro. Dat blijkt uit cijfers van onderzoeksbureau Gfk. Engelhart deed zijn uitvinding toen hij werkte bij het Stanford Research Institute. Hij noemde het bij de demonstratie in 1968 een 'X-Y positie-indicator voor een beeldschermsysteem'. Zijn collega's doopten het al snel om tot 'muis' omdat het ding aan de achterkant met een draadje naar de computer gaat. De cursor op het scherm werd 'bug' (kever) ge noemd, maar die naam is nooit in geburgerd geraakt. Engelhart stond aan de wieg van nog veel meer technologische ont dekkingen. Sommige van die com putertechnieken zijn nu niet meer weg te denken. Zo bedacht hij tekstverwerkers, hyperlinks (verwijzing in de tekst naar een website of filmpje), videovergade ren en het gebruik van meerdere computervensters tegelijk. Ook was hij betrokken bij de ontwik keling van Arpanet, de voorloper van het internet. Engelhart had meer dan twintig patenten op zijn naam staan, maar is nooit rijk geworden van zijn vele vindingen. Hij bedacht de computermuis in de jaren zes tig, maar pas in de jaren tachtig werd het een commercieel succes, vooral door de gelikte marketing van de Apple Macintosh. De toekomst van de computer muis hangt nu, 45 jaar later, aan een dun draadje. De touchpad ver dringt de muis. De meeste lap- tops hebben tegenwoordig een aanraakscherm, al dan niet met een wieltje in het toetsenbord om te scrollen. Het succes van tabiets en smartphones maakt de muis steeds meer overbodig; en doet de laptop en computer zelf ook geen goed. De aanschaf van pc's neemt al jaren drastisch af. Analisten van Forrester Research voorspelden onlangs dat consu menten in 2016 tabiets verkiezen boven pc en laptop. Nu is de ta- bletmarkt vooral gericht op de jeugd. Steeds meer ouderen ha ken aan, zeker als het gebruik wordt versimpeld door inzet van spraak en oog- en handgebaren. tp VRIJDAG 5 JULI 2013 weinig daders 12,1% 11,3% 10,1% 9,4% g QO/ door Freke Remmers door Niki van der Naald Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl door Mo Prins MOUNTAIN VIEW - Een houten blok met twee wieltjes en een rode knop. De eerste computermuis was een onooglijk ding. De uitvinder van de muis, Douglas Engelhart, is op 88-jarige leeftijd overleden. En met de muis zelf gaat het ook niet goed. De eerste computermuis, met twee wieltjes en rode knop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3