Frank Schleck geloosd door RadioShack Heel België huilt om Jurgen Van den Broeck Daryl Impey gaat vandaag genieten van elke minuut die hij in de gele trui rijdt. 34 SPORT Koolbladeren als wondermiddel TOUR DE FRANCE Arts: geen doping maar placebo's Waar zou Daan de Groot allemaal aan hebben gedacht als hij van daag naar de zevende Touretappe had kunnen kijken? Montpellier-Albi is een overgangs rit, ofwel stilte voor de storm voordat de Pyreneeën de Tour ko mend weekeinde vermoedelijk op stelten zullen zetten. Voor Daan de Groot zou de 205 kilome ter lange rit veel meer hebben be tekend dan een tussendoortje. De Amsterdammer schrijft in 1955 geschiedenis door in finish- plaats Albi een Tourrit te winnen met 20.31 minuten- voorsprong op het peloton. Niets doet aanvankelijk vermoe den dat De Groot zijn Tourdebuut zal opluisteren met een onwaar schijnlijke solo. Na vijftig kilome ter heeft hij zoveel last van de ver zengende hitte dat hij wordt ge lost uit het peloton. De Groot zoekt naar verkoeling door zijn hoofd te bedekken met koolblade ren die hij in een veld heeft ge plukt. Een wondermiddel blijk baar, want niet lang na zijn terug keer in het peloton plaatst de Ne derlander een demarrage. Omdat het slenterende peloton hem laat begaan, heeft De Groot binnen de kortste keren een veilige marge. De mededeling van de speaker dat zijn voorsprong 'treize mi nutes' bedraagt, is bedoeld als een geruststelling. De Groot, die geen woord Frans verstaat, vat het volledig anders op. Om dat hij juist denkt dat de achter volgers hem op de hielen zit ten, perst hij in de laatste der tig kilometer het laatste grein tje energie uit zijn lijf. Het le vert hem een bijzondere ver melding op in de Tourstatistie ken. In de honderdjarige Tour geschiedenis wonnen slechts twee renners (Pierino Bafïi in 1957 en José Luis Viejo in 1976) met een nog grotere voor sprong. Het mirakel van Albi is één van de weinige uitschieters in de carrière van De Groot. De fleg matieke Amsterdammer bulkt van het talent, maar heeft een broertje dood aan trainen. In dat opzicht is hij een tegenpool van leeftijd- en plaatsgenoot Peter Post. Zelfs ploegleider Pellenaars krijgt geen vat op de kruide- nierszoon. Als 'de Pel' ermee dreigt hem niet mee te nemen naar de Tour reageert De Groot laconiek: „Dan blijf ik toch lek ker thuis." In 1961 zet De Groot op 28-jarige leeftijd een punt achter zijn wielerloopbaan. Zijn nieuwe leven als taxi chauffeur staat in 1971 op zijn kop als zijn vrouw Ans plots overlijdt. De Groot komt de klap nooit meer te boven en wordt depressief. In januari 1982 wordt hij dood aangetrof fen in zijn huis. Daantje de Groot, de held van Albi, pleeg de op 49-jarige leeftijd zelf moord. RIJSWIJK - Wielrenner Frank Schleck moet op zoek naar een nieuwe ploeg. Hij zal na het aflo pen van zijn schorsing op 14 juli niet meer koersen in het shirt van RadioShack-Leopard. De Luxem burgse ploeg heeft besloten dat er geen plaats meer is voor de 33-jari- ge Luxemburger. Schleck, de oude re broer van Andy, werd in de Ronde van Frankrijk in 2012 be trapt op het gebruik van het vochtafdrijvende middel xipami- de. Dat medicijn staat op de zwarte lijst, omdat het dopinggebruik kan maskeren. Hij werd voor een jaar geschorst. MONTPELLIER - De Tour kan een poel van verderf en ellende zijn, maar de Grande Bouclé laat ook dromen uitkomen. Donderdag was Daryl Impey aan de beurt. Nog voor Chris Froome zijn greep naar de macht heeft kunnen uit voeren, mocht de 28-jarige man uit Johannesburg zich op het po dium als eerste Afrikaan ooit in het geel laten hijsen. „Natuurlijk ben ik niet naar de Tour gekomen met de gedachte om als eerste van mijn continent deze gele trui te pakken. Maar toen ik er na de ploegentijdrit zo dicht bij stond, ben ik er uiteraard van gaan dromen", zei de stralen- de sprinter van Orica GreenEdge in het snikhete Montpellier, waar André Greipel de massaspurt had gewonnen. Impey eindigde als dertiende. Normaal zou hij daar mee één plekje te kort zijn geko men om zijn ploeggenoot Simon Gerrans uit de leiderstrui te rij den, maar omdat de Australiër achter de breuk in het peloton zat, verloor hij vijf tellen en mocht Impey alsnog het podium op. „Ik weet dat Simon me dit gunt", jubelde de nieuwe man in het geel. „Eindelijk heb ik een ploeg gevonden die helemaal bij me past." Het verhaal van Daryl Impey is er immers één van een jongen die zich vanuit het onont gonnen werelddeel van de wieler sport heeft moeten opwerken naar de top. Zijn vader Tony was ook profwielrenner, maar dat be tekent niet dat in Zuid-Afrika alle deuren voor je opengaan. „Wiel rennen is daar zo'n kleine sport. Daar hoef je geen enkele onder steuning te verwachten als je cou reur wilt worden." Hij verhuisde daarom naar Zuid-Frankrijk. Ging daar fietsen voor Marseille La Pomme en voel- de zich er een vreemdeling. „Het stelde weinig voor, maar het klei ne beetje ondersteuning hielp het me wel in mijn ontwikkeling." Dromen durfde hij simpelweg niet. „In Johannesburg trainde ik vaak met Chris Froome. De korte, snel- STUTTGART - Achim Spechter, oud-ploegdokter van de Gerolstei- ner-formatie, heeft beweerd nooit doping te hebben toegediend aan renners van die voormalige wie lerploeg. Dat zei hij donderdag in Stuttgart tijdens de rechtszaak te gen de Duitse renner Stefan Schu macher. Spechter stelt de renners placebo's te hebben gegeven en ze „in de waan" te hebben gelaten dat het om het verboden middel Synacthen ging. „Ik kan met een gerust geweten zeggen dat ik dat risico nooit heb genomen." Oud-renner David Kopp beweer de eerder nog dat hij bij de ploeg een 'turbomiddel' kreeg en dat er openlijk over doping werd ge praat. Inzet van de zaak is een be drag van 150.000 euro dat oud-teambaas Hans-Michael Holc- zer van Schumacher terugvordert wegens sportieve fraude. Hij werd in de Tour van 2008 betrapt op doping. Het verdriet van België kreeg een gezicht bij de start van de zesde Touretappe in Aix-en-Provence. Hordes cameraploegen en journa listen uit Vlaanderen dromden sa men bij de teambus van Lotto-Be- lisol, luisterend naar de onheilstij ding van ploegmanager Mare Ser geant. De opgave van Van den Broeck raakte het land zo moge lijk nog meer dan de bekendma king van de abdicatie van koning Albert een dag eerder. Van den Broeck, in zijn vaderland regelmatig op de hak genomen door cabaretiers vanwege zijn lijzi ge manier van spreken, lijkt steeds meer de Robert Gesink van België te worden. In de even jaren een held (vierde in de Tou- ren van 2010 en 2012), in de one ven jaren de schlemiel (dertiende na een val in 2009 en gedwongen opgaves na valpartijen in 2011 en 2013). Voor de Vlamingen lijkt de Tour van dit jaar nu al mislukt. Tom Boonen deed al niet mee, Thomas de Gendt rijdt op grote achter stand rond en Van den Broeck is naar huis. Philippe Gilbert is er nog wel, maar dat is een Waal. De ritwinst en de twee dagen gele trui van Jan Bakelants zijn een pleister op een hele grote wond. André Greipel was donderdag een klasse apart in de sprint. door Patrick Delait Eerste Afrikaan in het geel door Ad Pertijs „Tof, Daryl Impey glimt van trots in de gele trui. De Zuid-Afrikaan nam het tricot over van zijn ploegge noot. foto's Bas Czerwinski/ANP door Jan Martens AIX-EN-PROVENCE - België krijgt ook dit jaar geen opvolger voor Luciën van Impe, in 1976 de laat ste Tourwinnaar uit het wielergek- ke land. Donderdag werd de natie geschokt door de opgave van Tour- hoop Jurgen Van den Broeck, die woensdag zo hard op zijn knie ge vallen was dat verder fietsen een dag later onmogelijk bleek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34