(Ê/ides Aandeelhouders bepalen Solland WALCHEREN 31 DELTA DOOR DE JAREN HEEN waterbedrijf Onder de vlag van een klankbord groep, waarin ook de gemeentelij ke aandeelhouders zitting heb ben, wordt onderzoek gedaan naar de toekomst van Delta. Eind van de zomer moet dat onderzoek gereed zijn. Er worden verschillen de scenario's onderzocht. Op ba- sis daarvan zullen de provincie (die de helft van de Delta-aande len bezit) en de gemeenten een aandeelhoudersstrategie bepalen. Kortom, daarmee zeggen de aan deelhouders tegen de directie en Raad van Commissarissen welke koers ze moeten varen. Provinciale Staten hebben de klankbordgroep huiswerk meege geven. Het rendement van ener giebedrijf Delta moet omhoog en de bedrijfsrisico's in de commer ciële tak van de onderneming moeten omlaag. Tegelijkertijd dient het aantal banen gelijk te blijven. Dat laatste is inmiddels onhaalbaar gebleken. Mogelijk lukt het Delta in de huidge situatie niet meer rende ment te halen. Om die reden moet een alliantie of een fusie met bij voorkeur een Nederlands bedrijf worden onderzocht. De lo gische partner is dan Eneco, want anders dan Essent en Nuon is dat energiebedrijf nog niet in buiten landse handen gevallen. Verder wordt gekeken naar de vor ming van een stevig netwerkbe drijf, met het oog op verplichte splitsing van Delta's productie- en leveringsbedrijven. Delta en ook Eneco hebben een procedure tegen de Splitsingwet aangespan nen. Die zaak loopt nog bij het Eu ropese hof. Als Delta zijn leve- ringsbedrijf (Delta Netwerkbe drijf) kwijtraakt, wordt het een makkelijkere overnamêprooi. Zo is Delta er ook veel aan gelegen om waterbedrijf Evides zo lang mogelijk onder haar vleugels te houden. Het energietransport- en het waterbedrijf zijn financieel stabiele pijlers. Delta heeft steeds gezegd dat het in de problemen komt als de provincie de aandelen van Evides zelf in handen neemt. Met name Evides en DNWB ge ven Delta'voldoende body om te gen gunstige tarieven investerin gen te financieren. Een meerderheid in de Staten wil echter 'publieke' diensten als ener gietransport en waterlevering vei ligstellen. Als in het ergste geval Delta omvalt, zou het Evides en 2012 werkbedrijf). Dat brede aanbod heeft Delta als kleine speler op de energiemarkt tot nu toe op de been gehouden. Delta denkt dat juist die mix een goede basis is om zelfstandig te blijven, maar dat lukt alleen als het bedrijf fi nancieel gezonder wordt. Het schrappen van honderd arbeids plaatsen levert in combinatie met een stuk automatisering een be sparing van tien miljoen euro op. Vorig jaar is de schuldpositie al met 84 miljoen euro terugge bracht naar 538 miljoen euro. Zulke maatregelen zijn broodno dig, zegt Frohn, want de energie markt levert bar weinig op. Er is overcapaciteit, terwijl de vraag laag en de inkoopprijzen relatief hoog zijn. Er is weinig zicht op verbetering. Hoe ziet Frohn de toekomst? Frohn: „De scenario's voor de mid dellange termijn zijn niet gewel dig, al kunnen die wel verande ren. Het is een ingewikkeld speel veld, met de politiek die met sub sidies voor verduurzaming in grijpt op de markt. Natuurlijk zijn we voor duurzaamheid, maar het leidt op dit moment wel tot pijn bij Delta en andere zittende ener giebedrijven. Er komt te veel ver mogen bij doordat de overheid wind op land en zee en biomassa centrales stimuleert. De capaciteit is nu al te groot. We krijgen veel energie uit Duitsland. Daardoor staan alle gasinstallaties en warm tekrachtcentrales stil. Kolencentra les draaien wel, mede door de op- We moeten als bedrijf ergens zien te groeien. Overname van Attero is een kans. komst van schaliegas in de Vere nigde Staten, waardoor kolen nu een stuk goedkoper zijn, maar dat is wel slechter voor het milieu." De algemeen directeur van Delta verwacht dat alleen de gesubsidi eerde energieproductie nog zal groeien. „Dat is ook de reden waarom we de kolencentrale wil len ombouwen tot biomassacen trale. We lobbyen voor subsidie van de rijksoverheid. We vragen veel, honderd miljoen euro per jaar, maar we kunnen zo wel een flinke bijdrage leveren aan de am bities van de regering om de uit stoot van CO2 terug te dringen. Helaas wordt biomassa plotseling als minder duurzaam beschouwd. Dat betreuren we. Natuurlijk zijn houtpellets minder milieuvrien delijk dan wind en zon, maar bio massa is een overgangsbrandstof. Je koopt tijd om te kunnen over schakelen op duurzame energie. Met een geleidelijke overgang voorkom je dat je de burger opza delt met torenhoge energiereke- ningen. Ik weet dat onze kansen op subsidie niet groot zijn, maar we geven de moed niet op." Frohn denkt dat groei alleen bui ten de energiepoot mogelijk is. Bijvoorbeeld in de afvalverwer king. Delta heeft zijn zinnen ge zet op afvalverwerker Attero. Sa menvoeging met Indaver zou een afvalreus opleveren. Delta wil een deel van haar belang in Indaver verkopen om die overname te fi nancieren. Frohn: „We moeten als bedrijf ergens zien te groeien. Overname van Attero is een mooie kans. Indaver is gezond, maar heeft te weinig verwerkings capaciteit. Als je voor een goede prijs Attero en daarmee extra ca paciteit en markt kunt kopen, neem je een waardevermeerderen- de stap. Omdat wij in handen van de overheid zijn en Indaver veel werkt voor overheden, zouden we een streepje voor kunnen heb ben. Maar als er een kapitaalkrac- thige partij langskomt, zoals het Chinese bedrijf dat AVR heeft overgenomen, ben je weg. De bal ligt nu bij de aandeelhouders. Zij zullen een overname van Attero moetenjoedkeuren. De vraag is: kwillrFdjra*rufc*H»*wters or m 2009 1990 De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) en de Water Maatschappij Zeeland (WMZ) fuseren tot Delta Nutsbedrijven (DeltaN). 1995 DeltaN gaat voortaan als DELTA door het leven. 2004 Het waterbedrijf van Delta en het waterbedrijf Europoort gaan samen in Evides. Delta verzet zich tegen gedwongen afsplitsing van haar netwerkbedrijf. Grootaandeelhouder provincie Zeeland vindt dat Delta meer moet investe ren, liefst in duurzame energie en andere vernieu wende technologieën, in plaats van geld op te potten. Delta neemt een belang in een nieuwe biodieselfabriek in Delfzijl. Delta koopt zonnecellenfa- briek Solland in Heerlen. Delta versterkt haar afvalpoot met een belang - later een meerderheidsbe lang - in de multinationale afvalverwerker Indaver. Delta kondigt aan een tweede kerncentrale te willen bouwen. Delta stapt uit biodiesel. Delta stapt naar het Europees Hof in de afsplitsingszaak. Delta doet Solland van de hand. Delta schort plannen voor tweede kerncentrale op en besluit tot herbezinning op haar activiteiten. MIDDELBURG - Delta aast al een poosje op afvalwerker Attero. Sa men met Delta-dochter Indaver zou dan het op één na grootste af valverwerkingsbedrijf van Neder land ontstaan. Delta kan niet op ei gen houtje beslissen over zo'n over name. Het laatste woord is aan de aandeelhouders: de provincie en de Zeeuwse gemeenten. 2013 Grootaandeelhouder provincie bemoeit zich nadrukkelijker met het beleid van Delta. Delta schrapt 100 van de 1600 arbeidsplaatsen in Zeeland. infögraphic Donja Odijk VRIJDAG 5 JULI 2013 2004 2005 i Delta wil de kolencentrale in het Sloegebied ombouwen tot biomassacentrale. Waar door overschotten gascentrales stilstaan, is het door de opkomst van schaliegas in de Verenigde Staten lucratief om kolen te stoken. Die worden nu tegen lage prijzen op de Europese markt aangeboden, foto Ruben Oreel Rob Frohn, directeur Delta ta 2005 2007 2007 2010 2012 2012 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31