TO©S PZC Seniorenkeuring voor rijbewijs moet simpeler M «S 1 I I - I PZC 2 IN HET NIEUWS COLOFON WONINGINBRAKEN Honderden extra speurders ten spijt, gaan inbrekers nog steeds makkelijk vrijuit. 'Bescherm school met bijzonder karakter' Maak iemand abonnee! TIPS VOOR PE ZOMERVAKANTIE EP PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O® V^> T: 088-0139995 DEN HAAG - Niet ingeloste beloftes zijn gevaarlijk. Althans, zolang de houdbaarheidsdatum van een po liticus nog niet verstreken is. Justi- tie-minister Ernst Hirsch Ballin beloofde in 2007 dat het toen al dramatisch lage oplossingspercen tage voor relatief eenvoudige delic ten door de komst van honderden extra forensisch assistenten met 15 procent opgeschroefd zou wor den. Maar inmiddels zijn we twee kabinetten-Rutte verder. De inbraakcijfers zijn er in al die jaren niet florissanter op gewor den. Het ophelderingspercentage ook niet. Toch heeft huidig minis ter Ivo Opstelten van Veiligheid en justitie de beloftes van zijn voorganger bijna geruisloos kun nen inwisselen voor iets dat meer als een mooie ambitie klinkt: de 91.153 woninginbraken die in 2012 gepleegd werden in 2017 terug brengen tot 65.000. Daarmee zegt hij niets over wat de jarenlange inzet van honder den extra forensisch assistenten bij de politie eigenlijk heeft opge leverd. In opdracht van het We tenschappelijk Onderzoek en Do cumentatie Centrum (WODC) van het ministerie van Veiligheid en Justitie is dat dit jaar voor het eerst in kaart gebracht aan de hand van onderzoek onder tal van betrokken politiemensen. Daaruit blijkt dat - zoals ook in de lijn der verwachting lag - het aantal veilig gestelde sporen sinds de komst van de extra speurders is toegenomen. Niet zozeer heb ben de assistenten meer vingeraf drukken of DNA-materiaal na een inbraak weten te verzamelen. Het is vooral zo dat door de komst van de sporenverzamelaars - soms gepensioneerde recher cheurs, soms zij-instromers - de echte technisch rechercheurs zich meer hebben kunnen concentre ren op complexe plaatsen delict. Daardoor is vooral het aantal vei liggestelde sporen op dat soort lo caties - waar bijvoorbeeld een ver krachting of moord heeft plaatsge vonden - toegenomen. In dat opzicht geldt de aanstelling van de forensisch assistenten als een succes, zeggen de onderzoe kers. Ze wijzen erop dat het be zoek van een sporenverzamelaar na een relatief eenvoudige in braak ook een andere functie kan hebben, namelijk die van de op vang van een slachtoffers van een dergelijk delict. Maar niet ieder slachtoffer krijgt zo'n bezoekje. Het doel om alle plaatsen delict te bezoeken, blijkt in al die jaren niet te zijn gehaald. Niet omdat er te weinig capaciteit was - in 2011 bijvoorbeeld had de politie zelfs genoeg mensen in huis om meer inbraaklocaties te bezoeken dan er daadwerkelijk waren - maar omdat volgens de politie 'sommige plaatsen delict niet geschikt zijn voor een succes volle verdere vervolging'. Ook ge ven agenten op het bureau niet al tijd goed de inbraakmeldingen aan de forensisch assistenten door. Daarnaast zeggen de korp sen soms simpelweg andere prio riteiten te moeten stellen. Omdat er een inbraakgolf is en de druk op de forensische opsporing dus extra hoog is. Of omdat woningin braken nu eenmaal meer voor rang hebben dan pakweg een dief stal van een mobiele telefoon uit een auto. Toch werd een substantieel deel van de inbraken onderzocht. Meer dan vroeger, zeggen de on derzoekers, die dat een positieve ontwikkeling noemen. Hoe het dan toch kan dat het oplossings percentage daar zo bij achter blijft? Een breuk in de keten, luidt de conclusie. Weliswaar is er veel DEN HAAG - De seniorenkeuring voor het rijbewijs moet eenvoudi ger worden. Maar hoe, dat weet minister Melanie Schultz van Hae- gen (Infrastructuur) niet precies. Daarom heeft ze donderdag de Gezondheidsraad om advies ge vraagd. „Een seniorenkeuring die duidelijk, efficiënt en toeganke lijk is, zorgt voor minder admini stratieve rompslomp voor oude ren", stelt Schultz. Uit onderzoek bleek eerder dat senioren de vra gen die voor de keuring moeten worden beantwoord, soms ondui delijk vinden. De minister wil de seniorenkeuring niet helemaal af schaffen. Het RIVM stelde dat de keuring een positief effect heeft op de verkeersveiligheid. De se niorenkeuring zorgt ervoor dat mensen langer veilig de weg op kunnen, bijvoorbeeld omdat wordt vastgesteld dat er een ande re bril nodig is of beter met een automaat gereden kan worden. Schultz gaat mensen verder beter uitleggen hoe automobilisten met een aandoening of met bepaalde medicijnen toch veilig aan het ver keer kunnen deelnemen. Dat moet gaan gebeuren via brochu res en websites. De minister vindt dat automobilisten met gezond heidsklachten ook zelf verant woordelijkheid moeten nemen. meer informatie over mogelijke verdachten beschikbaar, maar de toename van sporen is niet ge paard gegaan met een uitbreiding van het aantal mensen bij de re cherche en het Openbaar Ministe rie (OM) dat al die sporen moet verwerken om tot een verdachte en mogelijke aanhouding te ko men. Sterker nog, een deel van de ondervraagde politiemensen ver moedt, zelfs dat DNA-matches blij ven liggen, zo staat in het WODC-rapport. Dat het OM en de nationale poli tie inbraken sinds kort eindelijk ook tot prioriteit hebben gebom bardeerd, biedt volgens de onder zoekers in elk geval perspectief. den HAAG - Scholen die maar wei nig leerlingen hebben omdat ze kleine stromingen in de samenle ving vertegenwoordigen mogen geen slachtoffer worden van het afschaffen van de toelage voor kleine scholen. De Kamer besloot donderdag dat staatssecretaris Dekker (Onderwijs) de gevolgen van zijn beleid in kaart moet brengen. Hij moet dan kijken naar de situatie van vrije scholen, Montessorischolen, Daltononder wijs en gereformeerd en reforma torisch onderwijs. Volgens CDA en CU werken deze scholen al veel samen en hebben ze daarom een specifieke positie. De acl vai ter inj ho ter uit we Ier lee tea no de Kl< on me vai jar on EF VR STA OPEN VOOR HUMOR— Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 1 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, S680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright®wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Meer sporen, te door Niki van der Naald DO t ai H» www.pzc.nl/abonneewerftaborinee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Voorwaarde is dat u en de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2