WONEN 19 HEBBEN tuinen en kleine boederijen zich nu ook te verenigen. Zo werd dit jaar voor de tweede keer in Rotterdam de Dag van de Stadsland- bouw georganiseerd. Doel is het fenomeen stadslandbouw onder de aandacht te breng en en nadrukkelijker op de kaart te zetten. Voor het eerst dit jaar werd daar ook een landelijke publieksdag aan gekoppeld. Het fenomeen is nog relatief onbekend, maar in Gelderland en Zuid-Holland kreeg de or ganisatie wel tientallen meldingen binnen van deelnemers aan deze dag. Het is de moeite waard nog eens door deze deelne merslijsten heen te grasduinen. Behalve professionele deelnemers zijn op www.dag- vandestadslandbouw.nl ook particulieren te vinden, die vanuit hobby midden in het stedelijk gebied voedsel produceren. Voor inwoners van Den Haag, maar natuur lijk ook voor anderen, is inmiddels een mooi overzicht op www.eetbaardenhaag.nl te vinden. De gezamenlijke open dag is pas weer op 17 april 2014, maar veel van deze organisaties en deelnemers zijn het hele zo merseizoen toegankelijk voor publiek. Hoe populair het bezoeken van andermans tuin is, blijkt uit de laatste trend: kampe ren bij iemand in de tuin. Het idee werd in 2011 in Engeland gelanceerd door Victoria Webben. Zij vond dat het mogelijk moest zijn langer te genieten van een mooie tuin dan een regulier bezoekje duurt en lanceer de de website campinmygarden.com. Het gaat hier om een echte community-site, wat betekent dat je je eerst moet aanmel den bij de site en een profiel moet aanma ken, voordat je een plek in een tuin kunt re serveren. Eigenlijk hetzelfde als het popu laire AirBnB. Op die site kunnen mensen een bed and breakfast-plek vinden bij parti culieren thuis. In dit geval gaat het om een plek in de tuin: tent wel zelf meebrengen! Na een trage start zijn er op de site tiental len mini-campings of kampeertuinen te" vinden. Verreweg de meeste in Engeland, maar de eerste Nederlanders hebben zich ook al aangemeld. Verder zijn er ook in Duitsland, België, Frankrijk en Oostenrijk deelnemende campings te vinden. Het leuke van deze site is dat vrijwel elke deelnemer apetrots is op zijn tuin en deze niet als camping opzette, maar in eerste in stantie als tuin. Inspiratie opdoen kan zo dus ook een paar dagen duren, waarbij het tuinplan op allerlei momenten van de dag en in alle rust bestudeerd kan worden. Bo vendien blijkt het één van de goedkoopste manieren om te overnachten. Sommige aanbieders bieden deze minicampingplaat- sen al aan voor nog geen 5 euro per nacht. TUINREIZEN Het is nog even afwachten of na het kampe ren bij de boer en andere minicampings dit nieuwe fenomeen ook aan zal slaan. Weliswaar is de site al in 2012 getipt als reistrend van de toekomst door een Engel se reisorganisatie, het aantal boekingen lijkt vooralsnog wat tegen te vallen. Maar dat kan veranderen, het aantal deelnemers groeit nog steeds. En zeg nu zelf: het is de beste manier om van een tuin te genieten en inspiratie op te doen voor de eigen tuin. VRIJDAG 5 JULI 2013 Airlounge XL Je kent het misschien wel: het zo in tiem voorgestelde tuinfeestje blijkt ook in de smaak te vallen bij neefjes, nichtjes, buren en alles wat daar in middels aangetrouwd is. Gevolg: der tig man laat weten graag te willen ko men. Leuk hoor, daar niet van van. Maar waar laat je al die gasten? Aan afzonderlijke tafeltjes her en der in de tuin is niet gezellig; de ene helft naar binnen en de andere naar bui ten dirigeren al helemaal geen oplos sing. Voor dit soort gelegenheden is de opblaasbare Airlounge XL een uit komst. Tot dertig mensen kunnen er gezellig naast elkaar op zitten, zodat niemand zich buitengesloten hoeft te voelen. En wat het feest in ieder geval voor de gastheer en -vrouw compleet maakt, is dat zij na afloop niet urenlang met tuinstoelen rich ting schuur hoeven te slepen. Het ventieltje van de reuzenlounger los draaien en de bank vervolgens op vouwen tot een handzaam pakket, volstaat. In slechts 10 minuten staat-ie, met dank aan de meegele verde pomp van 1000 Watt. Leeg laten lopen, zal niet (veel) meer tijd in beslag nemen. Bang dat een enorme windvlaag de Airlounge XL richting boomtop doet vliegen, hoefje niet te zijn. Met een gewicht van 108 kilo (inclusief tafel) is het meubel zwaar genoeg om ook bij winderige omstandigheden aan de grond te blijven. Ook over de sterkte van het materiaal - met po lyester versterkt pvc - hoef je je geen zorgen te maken: de fabrikant, het Zwitserse Pro Idee, garandeert dat de Airlounge XL bestand is tegen 'normaal tot zwaar gebruik', tegen re gen en vlekken en tegen temperatu ren tussen -30 en +70 graden Cel sius. Als springkussen is-ie echter on geschikt. De Airlounge XL (8500 euro) heeft een doorsnede van 5,62 meter; op gevouwen is het pakket niet groter dan 1,30 bij 1,10 bij 0,6 meter. Dat past nog in- de schuur of kelder. En wie genoeg heeft aan een kleinere maat, kan kiezen voor de Airlounge L (6560 euro). Die heeft een door snede van 4 meter en weegt 66 kilo. www.proidee.ch Airlounge XL: opblaasbare lounger voor dertig mensen, foto PR Het bezoeken van andermans tuinen blijft enorm populair. Na de opentuinendagen voor siertui- nen blijken de open dagen voor moestuinen al net zo populair, zoals hier in Den Haag. Op de website van Camp in my garden kunnen particulieren hun tuin als kampeerplaats aanbie den aan vakantiegangers, foto's DesignPress Tuintje gluren bij de buren Alles uit handen geven aan een reisorganisatie kan ook. De stichting Tuinreizen organiseert al voor het 26e jaar tuinreizen, naar Engeland of Normandië. Vaak duren deze reizen een mid week en staan per dag meerdere particuliere- of landgoedtuinen op de rol. Die worden per bus bezocht. Verder hoeven 'tuingluurders' bij deze reizen nergens aan te denken; ontbijt en diner zijn inbegrepen. Ook in juli, en soms nog augustus, staan reizen op het programma. Maar let op: het seizoen is kort en start in juni. Eer der of later zijn de tuinen niet op hun mooist www.stichtingtuinreizen.nl www.dalstra.nl/tuinreizen www.gardentours.nl www.campinmygarden.com www.pluktuinen.nl www.bezoekmijntuin.nl www.dagvandestadslandbouw.nl www.eetbaardenhaag.nl reageren? v wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19