18 WONEN VRAAG ANTWOORD Acer palmatum Keizerskroon Duizenden trotse tuinenbezit- ters toonden hun tuinen in juni aan andere liefhebbers. De opentuinendagen gemist? Geen nood: er zijn nog genoeg andere mogelijkheden om eens lekker te gluren bij de buren. Bijvoorbeeld door je vakantie in een tuin te boeken. Het leuke van opentuinenda gen is dat je eens kunt kij ken in een tuin die anders de rest van het jaar gesloten is. Veel particulieren die dit voorjaar hard werkten in hun tuin, laten deze dan vol trots zien. In grote steden worden vaak aparte dagen georganiseerd, maar de mees te tuinliefhebbers doen mee aan de dagen die door de 146 afdelingen van de Vereni ging Groei en Bloei worden georganiseerd. Wie deze open dagen eind juni heeft ge mist, hoeft niet het hele jaar te wachten op de volgende kans. Het bezoeken van tui nen is inmiddels zó populair geworden, dat met name professionele tuinbezitters (denk aan tuinen rond grote landhuizen en andere monumenten) hun tuinen veel va ker openstellen. Zo kun je op www.bezoekmijntuin.nl pre cies zien welke tuinen deze week geopend zijn. Je kunt er zelfs online met een handig hulpmiddeltje je eigen route samenstellen om zo efficiënt mogelijk langs die tuinen te reizen. Geen zin zelf een route te plan nen? Met een druk op het tuinroute-menu verschijnt een overzicht in het scherm van vijf routes langs tuinen die op verschillen de momenten dit jaar voor het publiek toe gankelijk zijn. En de diversiteit is groot. Van kleine siertuinen tot waterprojecten ter grootte van een weiland. Het is wel handig vooraf goed te informe ren naar openingstijden en aanmeldingsre- gels. Tuinroutes blijken populair en raken soms al ver van tevoren uitverkocht. Mocht er deze zomer toevallig even geen tuin in de buurt open zijn om te bekijken, dan zijn er altijd nog de tientallen pluktuinen in Nederland. Die zijn vaak onderdeel van een kwekerij en de laatste jaren bijzonder populair geworden. Ze zijn niet alleen leuk als inspiratiebron; na het betalen van en tree is het ook toegestaan een eigen bos bloemen voor thuis uit de tuin te plukken. Bovendien organiseren deze tuinen voor kinderen én volwassenen vaak extra activi teiten. Denk aan het beschilderen van een bloempot of het maken van een hanging basket. Voor een overzicht en de locatie van deze tuinen is er de website www.pluk- tuinen.nl. Alleen even je postcode invoeren en op de kaart verschijnen alle pluktuinen binnen een straal van 50 kilometer. In navolging van de pluktuinen beginnen de eigenaren van semiprofessionele moes- In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kwe ker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. De recent gekochte Acer palmatum orange dream (40 centimeter hoog) van J. Meulendijks is wat 'uit vorm', om het maar zo te zeggen. „Bij de kweker of het tuincentrum is de stam boven afgeknipt, zodat er dunne zij takjes van zo'n 30 centimeter lang zijn aangegroeid. Het is mijn bedoe ling er een boompje met een stam van ongeveer 150 centimeter van te kweken. Is dit nog mogelijk en hoe en wanneer pak ik dat aan? Ik heb nog een exemplaar van dezelfde hoogte; die heeft een dubbele stam." Ja, dat kan nog gemakkelijk", ant woordt Romke van de Kaa. „Knip alle zijtakken af en laat alleen de linkertak staan. Op de foto is dat de scheut die Acer palmatum van Meulendijks. omhoog groeit. Doe het nu. Deze tak wordt de nieuwe top. Als de top de gewenste hoogte van 1,50 meter heeft bereikt, kan hij boven een paar zijtakken worden afgeknipt. Zo ont staat een stamboompje dat zich op de gewenste hoogte vertakt." W. Wulfsen maakt optimaal van onze mogelijkheid tot het stellen van tuin- vragen gebruik door meteen twee 'probleemgevallen' in zijn tuin aan te kaarten. De eerste gaat over een kei zerskroon. „Die loopt ieder jaar keu rig uit tot circa 20 centimeter hoogte. Direct daarna beginnen de bladeren geel te worden en verdort alles. Hij is nog niet één keer tot bloei gekomen. Ik zie geen ongedierte, dus daar kan het niet aan liggen." Wulfsens twee de vraag is concreter hij wil de grote, uitgebloeide seringenboom in zijn tuin graag inkorten. „Maar wat is daar voor het beste moment? Nu na de bloei of in de herfst?" „Keizerskronen houden van veel mest en van een zo warm mogelijke stand plaats", zegt Romke van de Kaa. „Het is aan de vraagsteller om te beoorde len waar het in zijn geval aan schort. Wat de sering betreft; eigenlijk is de herfst de beste tijd om seringen te snoeien. Wacht in ieder geval tot het blad eraf is. Maar met regels kun je natuurlijk ook de hand lichten. Ais het mijn sering was, deed ik het nu." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan ook: 024-3650509. door Cor-Peter Pasma en Renske Schriemer Geen plek voor een tuin op de grond, maar wel in de lucht? Doe net als in grote steden en begin een dak(moes)tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18