i WONEN 17 18 19 tuïnreizen Gluren bij de buren j- Het is een trend: ontwerpers die met ambachtslieden werken en een thema in alle vezels van het project vervlechten. Zoals Acqua Alta, dat het fenomeen 'hoog water' vangt in Venetië én technieken, materialen en ateliers verbindt. Het is sterk werk van Italiaanse designers Ciorgia Zanellato en Daniele Bortotto. Als iemand weet hoe Venetië ruikt op een winterse dag, dan is het Giorgia Zanellato. Zij werd eind jaren tachtig geboren op een van de ei landjes van Venetië en groei de dus op met de geur van het water in de lagune waarin de stad op palen is gebouwd. De historie van haar ge boortegrond is roemrijk. Vooral tijdens de middeleeuwen floreerden de macht en de handel in het Italiaanse rijkje: veel funda menten van de bijzondere bouwkunst stammen uit die tijd. Later bracht Venetië grote namen voort als ontdekkingsreiziger Marco Polo en componist- Vivaldi. En nog altijd trekt de romantiek van het waterland schap met al zijn schitteringen en bruggen tal van kunstenaars en schilders. Voor Zanellato is het een tweede natuur: al die tinten waarin de lucht en het water in elkaar overvloeien: grijze, blauwe, roze en zachtgeel. Met daartussen de natuurlijke kleuren van kalksteen en het marmer van de gebouwen. Minstens even treffend is de geur van Venetië, gedomineerd door de aanwezigheid van het water. Zeker bij hoog water (acqua alta) dringt het zich op, vol frisse en dan weer aardse tonen. De kracht van het (bij overstromingen ver woestende) water maakt deel uit van het Venetiaanse leven én haar bewoners. Niet gek dat een van Zanellato's eerste projec ten als ontwerper Acqua Alta heet. Giorgia Zanellato en de Italiaanse ontwer per Daniele Bortotto studeerden tegelijk aan de Venetiaanse kunstacademie. Daar ontstonden plannen voor een project óver en mét Venetië en het water. Dit voorjaar gooiden ze hoge ogen met de presentatie van hun project op de jonge designersafde ling van de meubelbeurs Salone in Milaan. „Het water van Venetië is zo vertrouwd, dat je het bijna vanzelfsprekend vindt. In Venetië gaat het meestal over paleizen en kunst, niet over het water", stelt Zanellato. Bovendien heeft Venetië een schat aan am bachten en kennis daarover. Het textiel uit de regio is wereldberoemd, net als het glas werk van het eiland Murano, het mar- mer(werk) en de handel in mediterrane kruiden en essences. Zanellato en Bortotto voelden de behoefte dat culturele erfgoed voor het voetlicht te brengen in een al lesomvattend project met als link: water. „Water betekent hier transport, energie: bron van dynamiek in het dagelijks leven. Het vormt en omringt de stad met zijn con tinu veranderende kleuren en texturen." De twee wilden juist die eigenschappen van het water vangen met de technieken en materialen waar Venètië al eeuwen be roemd om is. Zo maakten zij samen met het Venetiaanse stoffenhuis Rubelli een ta pijt en stoffencollectie die het subtiele kleu renschema en -patroon van Venetië vangt. En ze ontwierpen een Murano-glas als hou der van drie keramieken staven, die in wig- warmvorm in de beker staan. Die vorm re fereert aan de boeien die overal in de Vene tiaanse lagune staan. De staven absorberen, een speciaal parfum, waaraan de Venetiaan se 'neus' Lorenzo Dante Ferro te pas kwam. Hij ving op meesterlijke wijze die typische watergeur in een reproduceerbare atmosfeer. Een ander ontwerp is een tafel lamp van ragfijn uitgehold marmer. Die verspreidt het licht net zo gedempt als het ook in Venetië te zien is. Het project kent een sterke koppeling van het puur praktische aan het poëtische. Met het project zetten de ontwerpers veel loka le, hoogwaardige expertises in, maar op zo'n manier, dat ze makkelijk te produce ren en bruikbaar zijn. Daarmee vallen Za nellato en Bortotto op. Niet alleen vanwege de enorme detaillering van Acqua Alta, ook om het belang van de inhoud: de waar de van de lokale omgeving en de aanwezi ge ambachten. De eerste producten zijn in middels te koop, via stoffenhuis Rubelli. De bedoeling is dat de hele collectie bin nenkort verkrijgbaar is. De twee Italianen staan niet op zichzelf, maar in een beweging. In Nederland deed het duo Atelier NL iets soortgelijks door servies te bakken van klei uit verschillende regio's. Elke regio verkreeg zo een eigen (kleur)servies. Dat leidde in 2009 tot pro ductie van het Clay Service met Royal Ti chelaar Makkum. Designuitgever Thomas Eyck koppelt wel vaker ontwerpers aan am bachtelijk werkende bedrijven, zoals Chris- tien Meindertsma die onder Eycks vlag sa menwerkte met vlasbewerkers en de meu belmakers van RQosje Hindeloopen. VRIJDAG 5 JULI 2013 designtalent door Renske Schriemer Foto's, met de klok mee: ontwerpers Giorgia Zanella to en Daniele Bortotto; tex tiel uit collectie Acqua Alta plus inspiratiebron Venetië; geurverspreider van kera miek en Murano-glas; de houten boeien die dienden als inspiratiebron van geur verspreider; tafellamp van flinterdun Venetiaans mar mer. foto's DesignPress www.acquaalta-collection.com www.rubelli.com reageren? wonènOdepersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17