—0 I I I Ontwikkelingsorgani satie Hivos helpt het Indonesische eiland Sumba in tien jaar aan 100 procent duurzame energie. 12 VERDIEPING ONTWIKKELINGSHULP Een straatarm eiland dat een kwart van Nederland beslaat en 685.000 inwoners heeft, in tien jaar tijd voor 100 pro cent op duurzame energie la ten draaien. Dat is wat ont wikkelingsorganisatie Hivos beoogt op het Indonesische eiland Sumba. En dat gaat ook lukken, zegt Eco Matser van Hivos stellig: „Want iedereen wil mee doen." 'Iedereen', dat zijn nationale en lokale over heden in Indonesië, energiebedrijven, boe- renorganisaties, kleine en grote onderne mers en financiers als de Indonesische en de Aziatische Ontwikkelingsbank. Ze heb ben het twee jaar geleden begonnen Hi- vos-project al min of meer overgenomen. „Ons is gevraagd alleen nog het secreta riaat te doen. Dat is fantastisch, al kost het soms moeite je even niet met iets te be moeien", zegt Matser. „Dit is ontwikke lingswerk nieuwe stijl; met alle stakehol ders samenwerken en als het kan als Hivos zelf op tijd terugtreden." In augustus vertrekt er, net als vorig jaar, een expeditie uit Nederland die verslag gaat doen van de stand van zaken; niet met BN'ers maar met 'gewone' Nederlanders. Sumbanezen zijn erg arm. Het gemiddelde inkomen op het eiland bedraagt 153 euro per jaar. Een kwart van wat de gemiddelde Indonesiër verdient. Mensen koken er vooral op hout - ontbos sing is een groot probleem. De weinige stroom die er is, komt meestal uit smerige en dure dieselgeneratoren, waarvoor sche pen de brandstof aanleveren. „Energie, duurzaamheid en economische ontwikkeling hangen nauw samen", stelt Matser. „Dus waarom zou je niet proberen een eiland te ontwikkelen door meteen in te zetten op 100 procent duurzaamheid? Er is immers volop zon en wind beschikbaar. Als het lukt - en het gaat lukken - wordt Sumba een voorbeeld voor die duizenden andere eilanden van Indonesië en in de Pa cific. Ze kunnen er dan zelfs een voor sprong krijgen op de rest." Dit jaar is vooral ingezet op een irrigatie project. Een lokale niet-gouvernementele organisatie (ngo) heeft Hivos om assisten tie gevraagd bij het helpen van boeren met hun moestuinen in het kurkdroge halfjaar, waarmee ze telkens opnieuw kampen. De boeren hebben zelf een put en irrigatie kanalen gegraven. Met hulp van Hivos pom pen ze nu met stroom uit zonnepanelen water op voor hun tomaten en andere groenten.'Die vormen een welkome aanvul ling op hun karige dieet van vooral maïs en rijst. „Vooral dorpen die verder van de wegen af liggen, zijn straatarm", weet Eco Matser, die inmiddels vaak op het eiland Sumba ge weest is. „Ze eten daar vaak één maaltijd per dag. Door die mensen van duurzame energie te voorzien, gaat er écht wat veran deren." Het irrigatieproject is klein, met een groep van dertig boeren. Maar er gebeuren ook 'grote' zaken. „De 'BAM' van Indonesië, een groot bedrijf dat werkt in de mijn bouw en energiesector, verhuurt nu gigan tische dieselgeneratoren en wordt daar stin kend rijk mee. De Indonesische overheid wil graag van die dure en vieze diesel af, maar dat lukt nog niet. Ook dat bedrijf doet nu mee op Sumba, kijkt blijkbaar ver der dan de dag van morgen en wil ervaring opdoen met duurzame energie. Indonesië kent nu nog hoge subsidies op olie voor de consument, maar dat gaan ze afbouwen. Het land moet daarom verder kijken rich- Sumba, iconic island SUMBA ting duurzame energie." Dankzij het Hivos-project zijn er al-30.000 zonnepanelen verhuurd die huishoudens in staat stellen 's avonds de lamp aan te doen, zodat kinderen bijvoorbeeld kunnen studeren. Er is een waterkrachtcentrale ge bouwd en ongeveer honderd eenvoudig te onderhouden biogasinstallaties die mest omzetten in gas om op te koken. Vrouwen hoeven daardoor minder hout te sprokke len, de bossen blijven gespaard. Niet alles gaat meteen van een leien dakje. Op papier stond het project snel in de start blokken. Matser: „De uitvoering is moeilij ker. We hebben ook geen draaiboek voor tien jaar geschreven. Als je wilt dat zoveel mogelijk partijen mee gaan doen, moet je niet alles vastleggen en deelnemers juist de rtfimte geven voor een eigen inbreng. Nu het balletjes echt is gaan rollen, zal het steeds sneller gaan." Hivos stuit soms op onverwachte obsta kels. „Als je in Indonesië iets aan iemand - leent, ben je meteen een vriend. Het ge volg is dat niemand zijn schulden hele maal wil terugbetalen, want als alles afge lost is, ben je geen vrienden meer", geeft Matser als voorbeeld. „Banken lenen daar door minder snel. Voor sommige projecten zoals het biogas moeten we toch naar een leenconstructie toe. Aan de andere kant: als je ziet hoeveel vernieuwingsdrift daar is, dan kunnen we daar in Nederland nog wat van leren." m Op de foto links zorgt Wilhelmina Leu uit het dorp Wellonda dat varkenspoep uit de eigen stal in een vergister in biogas verandert. Met dat gas kan ze vervolgens koken. Voorheen gebeurde dat op houtvuur. Dat leidde tot grootschalige ontbossing op het eiland Sumba. Koken op biogas scheelt ook veel tijd die vroeger verloren ging aan hout sprokkelen, foto Josh Estey Duurzaam Sumba kan voor tropische revolutie zorgen door Joep Trommelen Als gevolg van droogte en on vruchtbare grond staat Sumba vierde op de lijst van de armste gebieden van Indonesië. In 2011 is door Hivos het initia tief 'Sumba, iconic island' gestart. De bedoeling is dat het eiland in 2021 geheel voorzien is van 100% duurzame energie. De eerste waterkrachtcentrale is klaar en de eerste biogasinstal laties zijn inmiddels af. Oppervlakte: 11.052 km2 Inwoners: ca. 685.000 Waingapu Waterval Windlocatie Waterkrachtcentrale 210 km SUMATRA Jakarta BORNEO EVENAAR SULAWES/E INDISCHE OCEAAN INDONESIË SUMBA TIMOR flMORZEE NW. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12