Steeds m< clubs stort zich op vreemde! i die terug v Er ontstaat e terugkei 'Illegaal verblijf wordt minder getolereerd. Die verandering maakt het voor een illegaal moeilijker in Nederland overeind te blijven.' 10 VERDIEPING UITGEPROCEDEERDEN hmed Abdulwahab heeft de voicemail op het nummer van de stich ting Dalmar maar even niet beantwoord. Ook e-mails met vragen over het vrijwilli- ge-terugkeerproject van de Somalische stichting parkeert hij in de wachtrij. Maar als de verslaggever opduikt tijdens het in loopspreekuur in het hoofdkwartier van Dalmar in de Haagse Moerwijk, serveert Abdulwahab koffie en geeft hij uitleg. De radiostilte is veroorzaakt door staatssecreta ris Fred Teeven van Veiligheid en Justitie, zo verklaart de coördinator van Dalmar. De WD-bewindsman riep in een Kamerdebat dat vrijwillige terugkeer naar Somalië wel degelijk tot de mogelijkheden behoorde en liet daarbij de naam van Dalmar als tussen persoon vallen. Als gevolg daarvan werd de stichting overspoeld door een golf van ver ontwaardiging uit de Somalische gemeen schap in Nederland. Terugkeer is nogal een taboe in die ge meenschap. In de Vluchtkerk (inmiddels Vluchtflat) proberen uitgeprocedeerde So- maliërs juist duidelijk te maken dat een te rugkeer naar het Afrikaanse land helemaal geen optie is, gezien de onveilige situatie. En dan gaat uitgerekend een belangenbe hartiger die 'de participatie van de Afri kaanse gemeenschap en in het bijzonder de Somalische, in de Nederlandse samenle ving' als doelstelling hanteert, aan de slag met een terugkeerproject voor uitgeproce deerde asielzoekers; mét overheidssubsi- die, ook dat nog. „Een deel van de Somali sche gemeenschap ziet ons nu als verleng stuk van die overheid", verzucht Abdulwa hab. Hij benadrukt nog maar eens dat hij en zijn stichting van mening blijven dat ge dwongen uitzettingen naar Somalië uit den boze zijn. Als landgenoten er echter zelf voor kiezen terug te keren, biedt Dal mar een helpende hand. Het Somalische project wordt gefinancierd uit het Europese Terugkeerfonds en door de Nederlandse overheid, die er dit jaar een ton in steekt. Op de website van het (pilot)project laat Dalmar weten er voorlo pig naar te streven jaarlijks zeven landgeno ten terug naar Somalië te begeleiden. In het huidige politieke klimaat is elke uit geprocedeerde asielzoeker of andere vreem deling zonder verblijfsrecht die vertrekt, er een. De overheid is er daarbij veel aan gele gen dat het vertrek vrijwillig van aard is. Dat is een humaner alternatief voor ge dwongen uitzetting. Dalmar is een van de ukkies onder de door 'Moeder Staat' mede gefinancierde 'terugkeerkinderen'. De grootste broer is de Internationale Organi satie voor Migratie (IOM), die in 2012 meer dan 2.900 vrijwillige vertrekkers noteerde. De terugkeerfamilie is de afgelopen jaren fiks uitgedijd en de verwachting is dat nog meer gezinsuitbreiding op komst is. „Ille gaal verblijf wordt minder dan tevoren ge tolereerd. Die verandering van het klimaat maakt het voor een illegaal moeilijker in Nederland overeind te blijven. Hier zitten ze klem, terugkeer kan dan nog enig per spectief bieden", verklaart de aan de Er- asmusuniversiteit verbonden migratiespe cialist Arjen Leerkes. De vreemdeling die Nederland uit moet, heeft de terugkeeropties voor het uitkie zen. Van overheidsdienst tot internationale organisatie, van grote club tot kleine. De ene organisatie gaat prat op een wereld wijd netwerk van eigen filialen (IOM) of non-gouvernementele organisaties (Maat werk bij Terugkeer), die ook in het land van herkomst ondersteuning en begelei- De terugkeerindustrie door Hans Goossen en Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10