Albert wachtte tot rust was teruggekeerd VERDIEPING 9 Nooit heeft het Belgische volk zijn koning boos gezien, tot twee jaar geleden. Albert II balde zijn vuisten, sloeg met zijn hand op tafel. „Iedereen is verplicht zijn verantwoordelijkheid te ne men", zei hij woedend in de tv-camera, die 21ste juli, de nationale feestdag van België. „Het is dringend noodzakelijk een volwaar dige regering samen te stellen die de nodi ge structurele hervormingen zal moeten doorvoeren." Het was dertien maanden na de verkiezin gen en België had in de zomer van 2011 nog steeds geen federale regering. De schuld van de politici, vond Albert, van leiders die de deur van zijn paleis platliepen maar geen compromissen wilden sluiten. Hij had schoon genoeg van de urenlange on derhandelingen over staatshervormingen die steeds meer bevoegdheden gaven aan de 'deelstaten' Vlaanderen en Wallonië. Toch moest hij nog tot 6 december, 541 da- gen nadat de formatie was begonnen, ge duld hebben tot een nieuwe regering was gevormd. Een wereldrecord dat tot Alberts gêne in het Guinness Book of Records te rechtkwam. Naar verluidt is het moment van de troons afstand van de 79-jarige, broze Belgische vorst met zorg uitgekozen. Het is zomer, en de begrotingsbesprekingen zijn net voorbij. Maar belangrijker nog: volgend jaar zijn er weer verkiezingen en zo heeft Filip als nieuwe koning nog even de tijd om zich in te tverken. Want in België for meert de koning vrolijk mee. Barend Leyts, Filips biograaf, zei vorig jaar dat Albert een taak wilde volbrengen vóór hij het stokje zou doorgeven. „Hij is een moreel gezag aan het opbouwen dat hij wil aanwenden om een nieuwe samenlevings vorm tussen Vlamingen en Walen tot stand te brengen. Hij treedt niet af tot de rust in België is teruggekeerd." Die onrust ontstond in 2010 toen de Nieuw-Vlaamse Alliantie onder leiding van Bart De Wever de bepalende speler in de (Nederlandstalige) politiek werd. Albert werd gedreven door één grote angst: dat de macht van de Vlaamse seperatisten de mo narchie ondermijnt. De Wever, en de mees te van zijn volgers, zijn fervente republikei nen. Toch prees de N-VA gisteren Alberts 'aanvaarding van de institutionele realiteit van dit land'. In een verklaring zegt de par tij: „Hij rondde als vorst verdere stappen naar het federalisme af. We beseffen ook ten volle dat het koningschap van een de mocratisch verdeeld en geblokkeerd land alsmaar zwaarder weegt." Volgens veel Belgen zou België niet be staan zonder een koning. „Onze grondwet telijke en parlementaire monarchie verte genwoordigt de eenheid van de natie. Ze speelt een essentiële rol voor ons land, die van bijeenbrengster", zegt oud-minister van Buitenlandse Zaken en ex-eurocom missaris Louis Michel. Tijdens de recordformatie toonde de bejaar de koning zich daar heel creatiefin. Elke keer als de onderhandelingen mislukten, verzon hij een nieuwe functie om het for matieproces weer op gang te krijgen. Zo werd de huidige premier Elio Di Rupo pre- formateur, kwamen er twee bemiddelaars, werd Bart De Wever tot 'koninklijke ver- duidelijker' gebombardeerd en riep Albert een reanimator in het leven. Nu deze koning definitiefis uitgelijmd, laait de discussie weer op over de rol van de nieuwe. Sommigen willen een meer pro tocollaire monarchie. Maar volgens de krant De Standaard wordt de troonswisse ling niet aangegrepen voor grote verande ringen. Ook Filip mag straks helpen rege ringen te vormen en wetten tekenen. Van zijn vader hebben de Belgen, anders dan van Alberts broer Boudewijn, weinig last gehad. De katholieke vorst zette zon der morren in 2002 zijn handtekening on der de euthanasiewet en in 2003 onder die om het homohuwelijk te legaliseren. De zwaar religieuze koning Boudewijn liet zichzelf uit gewetensnood in 1990 voor 48 uur 'in de onmogelijkheid om te regeren' verklaren. Le roi triste, die zijn kinderwens opzijzette nadat koningin Fabiola vijf mis kramen had gehad, weigerde de abortus wetgeving te bekrachtigen. Dat deed de mi nisterraad toen maar in zijn plaats. Kroonprins Filip heet een trage denker, een lichtgewicht en sociaal onhandig te zijn De nachtmerrie van het hof is dat Vlaanderen Filip als de nieuwe koning van België afwijst DONDERDAG 4 JULI 2013 door onze correspondent Petra Janbroers ACHTER vinr Prinses Claire en prins Laurent, prinses Mathilde en kroonprins Filip, prinses Astrid en prins Lorenz, prins Joachim, prins Amedeo. MIDDEN vinr prinses Louise, prinses Aymeric, prins Nicolas, prins Gabriel, prinses Laetitia Maria. VOORAAN vinr: prinses Elisabeth, prinses Eleonore, koningin Paola, prins Emmanuel, koning Albert II en koningin Fabiola. Foto is gemaakt op 2 september 2012 in Brussel, foto Dirk Waem/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9