Het aftreden van koning Albert kan het imago van het Belgische koninklijk huis oppoetsen. Dat mag ook wel na alle incidenten en affaires. 8 VERDIEPING AFTREDEN KONING ALBERT Albert alleen als prins in Zeeland Danneels: 'Albert was moreel gezag kwijt' De Belgen hebben sinds jaar en dag heel wat te stellen met hun ko ningshuis, de familie Saksen-Coburg. Legen darisch is de belabber de spreekvaardigheid in het Nederlands van vrijwel alle leden van de koninklijke familie. Koning Albert komt nog enigszins uit zijn woorden, maar uit alles blijkt dat Frans toch echt de huistaal is van het paleis in Laken, de te genhanger van Huis ten Bosch. Dat valt el ke keer weer op als kroonprins Filip, zijn broer Laurent, maar ook andere leden van de familie in het Nederlands het woord proberen te voeren. In de jaren '90 kwam prins Laurent, lief hebber van snelle auto's, in een bolide voorrijden bij het Brusselse stripmuseum. Het museum grenst aan de tuinen van het koninklijk paleis in Brussel, vandaar dat de royals altijd worden uitgenodigd voor officiële openingen. Hij kwam voor de opening van een expositie over strip held Lucky Luke en zijn trouwe hond Ra taplan. Voor de Vlaamse tv mocht de prins vertellen wie zijn favoriete persona ge uit de serie was. 'Diejn ond', zei hij, wat 's avonds ook werd uitgezonden, onderti teld met 'Die hond'. In Vlaanderen kon weer voor de zoveelste keer het hoofd worden geschud. Regelma tig wordt met afgunst naar Nederland ge keken, waar koningin Maxima vlekkeloos Nederlands spreekt. De echtgenote van de Belgische kroonprins, prinses Mathilde, haalt dat niveau niet. MIDDELBURG - Als Koning der Belgen is Al- bert nooit officieel op bezoek geweest in Zeeland. Ook als prins was hij hier maar een enkele keer. In september 1953 kwam Albert - hij was toen adelborst (officier in opleiding) bij de Belgische marine - een kijkje nemen bij een Belgisch-Nederland se marineoefening in de Zeeuwse wateren. Hij bezocht daarbij enkele posten van de marine op Walcheren. De eigenaar van het toen jubilerende café De Graanbeurs herinnerde zich in 1999 een verhaal van zijn vader. Albert lag met een schip in de haven van Terneuzen en gebruikte de maaltijd in De Graanbeurs. Toen hij werd herkend, vertrok hij met een. De Belgische prinses wordt overigens ge roemd omdat.ze aan de zijde van Filip het stijve Belgische hof meer charme en sou plesse gaf Een koninginnedag zoals de Oranjes die jaren gestalte gaven, is in Bel gië ondenkbaar. Een koekhappende Al- bert of een Filip die bij een fietsende Lau rent achterop door de menigte rijdt, het zou in België ongekend zijn. Voor de'Sak- sen-Coburgs bestaat de nationale feestdag uit het bijwonen van een katholieke hoog mis en een militaire parade voor de deur van het paleis. Het is zeer de vraag of Filip, prins van Luik en troonopvolger, in eigen land straks bij zijn inhuldiging op 21 juli op veel enthousiasme mag rekenen bij zijn landgenoten. Een paar maanden geleden kon hij in Nederland meemaken hoe het Willem-Alexander verging bij diens troonsbestijging. Jarenlang is de Belgische kroonprins ge zien als lichtgewicht, een trage denker en sociaal onhandig. Niet lang geleden ver scheen een boek waarin gesuggereerd werd dat Filip homoseksueel zou zijn en het huwelijk met Mathilde slechts een schijnbeweging. Nog steeds vindt 43 pro cent van de Belgen hem niet geschikt als koning. De steun in Vlaanderen is minder dan in het Franstalige landsgedeelte. De nachtmerrie van het hof is dat Vlaande ren Filip afwijst. Het tweede kind van Al- bert en Paola, prinses Astrid, steekt gun stig af bij haar broers. Zij wordt gezien als de intelligentste van de drie, onkreukbaar en integer. Astrid is getrouwd met aarts hertog Lorentz van Oostenrijk. Filip kan de hulp van Laurent, de jongste van de drie, missen als kiespijn. Broerlief is het zwarte schaap van de familie, een rokkenjager (evenals zijn vader in zijn jon gere jaren) en een profiteur eerste klas. Hij reist graag af op uitnodiging van ande ren, zoals vorige maand naar Israël en in 2011 nog naar Congo. Beide bezoeken vie len niet goed bij de regering. Ieder inci dent versterkt de discussie over zijn over heidstoelage: 312.000 euro, belastingvrij. In 2005 schonk zijn vrouw Claire het le ven aan een tweeling. Maandenlang moest de pers wachten op de eerste foto. Men speculeerde openlijk of de baby's misschien te lelijk waren om getoond te worden. Uiteindelijk bood Laurent de fo to's voor 15,000 euro aan aan een persbu reau, waar vervolgens grote ophef over ontstond. Premier Verhofstadt tikte hem op de vingers. Prominent lid van het hof is verder de de vote koningin Fabiola (85), vrouw van de voorganger van koning Albert, koning Boudewijn. De Belgen hebben weinig met haar op. Zij draagt de weinig flatteu ze bijnaam 'de Spaanse heks' en kwam in opspraak vanwege belastingontwijking. Het viel slecht dat zij in tijden van econo mische crisis 2,5 miljoen euro onder bracht in een stichting om te voorkomen dat haar vele neven en nichten successie rechten zouden moeten betalen. De Belgische regering kortte daarop een miljoen euro op haar jaarlijkse inkomen. De van oorsprong Spaanse Fabiola trouw de in i960 in Brussel met koning Boude wijn. De Spaanse dictator Franco schonk het paar een diadeem, wat voor een rel zorgde. In 2009 werd Fabiola bedreigd. Ze zou worden neergeschoten met een kruisboog op 21 juli, de Belgische nationale feestdag. Dat gebeurde niet. Fabiola sloot die dag af met een vrolijke zwaai met een appel, ver wijzend naar het verhaal van Willem Teil. Albert, 'de lachende koning' genoemd, treedt af nu er weer veel te doen is over een oude, gênante affaire: een buitenech telijke dochter. De 45-jarige Delphine Boël spant een rechtszaak aan om te be wijzen dat Albert haar biologische vader is. De weinig succesvolle kunstenares wordt hierin bijgestaan door haar moeder, de 71-jarige barones Sybille de Selys Long- champs. De affaire ligt in België gevoelig. Een vader die zijn dochter niet erkent, maar wel als vader van de natie door het leven moet gaan. Het hof hoopt vurig dat de wisseling van staatshoofd de interesse van Belgen voor koninklijk nieuws aanwakkert. En eerlijk is eerlijk: positief nieuws kan het paleis in Laken goed gebruiken. BRUSSEL - Het aftreden van Albert komt als een verrassing, zegt journalist en schrijver Mario Danneels. Hij werd in 1999 in één klap een bekende Belg toen hij het bestaan van een buitenechtelijk kind van de ko ning onthulde. „De rechtszaak die Alberts buitenechtelijke dochter Delphine heeft aangespannen om erkenning te krijgen, heeft alles veranderd", aldus Danneels. „De koning stond voor een dilemma. Op de nationale feestdag 21 juli moest hij een toespraak houden, maar er was niks dat hij nog kon zeggen zonder voor een controver se te zorgen." In de publieke opinie werd de koning veroordeeld voor zijn weigering Delphine (45) te erkennen. „Hij was zijn moreel gezag kwijt", zegt Danneels. De leden van het Belgische konings huis staan er om bekend dat ze slecht Nederlands spreken Koninklijke soap bij zuiderburen door Wilma de Cort, Freke Remmers en Patrick Wiercx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8