Terrorist bedreigt winterspelen in Sotsji Snowden had procedure Oostenrijk in gekund Supersnel 4G, supersnel voor iedereen %kpn Iedere dag zijn er zo'n 100 technici bezig om 4G beschikbaar te maken. In totaal worden er 20'ri 4,000 zendmasten klaar gemaakt voor 4G. r~^j. KPN legt het 4G netwerk supersnel aan, daarom werkt 4G nu al in een groot deel van Nederland en elke week komen er plaatsen bij. Begin volgend jaar is 4G al beschikbaar in heel Nederland. Met 4G heb je tot wel lOx sneller mobiel internet. Kijk voor meer informatie op kpn.com/4g. MOSKOU - De Tsjetsjeense extre mist Doku Umarov (49) heeft zijn aanhang opgeroepen de olym pische winterspelen in het Zuid-Russische Sotsji „te voorko men". De 49-jarige terroristenlei der zei in een via internet ver spreide toespraak dat alle krach ten moeten worden ingezet om 'Poetins' winterspelen in 2014 te verhinderen. Daarom trekt hij zijn bevel om geen Russische doe len buiten de noordelijke Kauka- sus aan te vallen, in. Sotsji ligt aan de voet van de wes telijke Kaukasus, ongeveer 400 ki lometer ten westen van Tsjetsjenië. Aan de Russische noordzijde van de Kaukasus, voor al in het zwaarbeproefde Tsje tsjenië, vechten islamitische extre misten tegen Russische overheer sing. „De Russen willen de Spe len houden op de beenderen van onze voorouders en de botten van de vele moslims die in ons land begraven liggen. Als jihadisten kunnen we dat niet laten gebeu ren", aldus Umarov, die zichzelf ziet als leider van een emiraat in de Kaukasus. Hij wordt verant woordelijk gehouden voor bloedi ge. bomaanslagen, in 2010 op de metro in Moskou en in 2011 op het vliegveld Domodedovo. De aanslagen eisten bijna 80 doden. net losgebarsten. „Ik kon in Span je geen baan vinden, veel vrien den hadden het moeilijk en ieder een zat te klagen; ik snakte ge woon naar frisse lucht", zegt de 28-jarige Spaanse. Het Verenigd Koninkrijk was een logische keu ze. „Ik wilde mijn Engels verbete ren en vrienden zeiden dat je in Engeland altijd wel een baantje kunt vinden." In het begin 'was het niet makkelijk', maar zonder werk heeft Elixabete nooit geze- ten. Twee jaar en een reeks baan tjes later verruilde ze de Engelse zuidkust voor Londen. Daar voel de ze zich snel thuis door de aan wezigheid van een Spaanse ge meenschap die meer dan 60.000 zielen telt. Elixabete hoopte op een carrière in de reclame, omdat ze een universitaire graad in pu blieke communicatie heeft. Het werd een baantje in een van de Snappy Snaps-winkels, een keten van fotozaken. Toch klaagt ze niet. „Ik heb het goed naar mijn zin, mijn Engels is beter dan ooit en ik verdien mijn eigen geld", zegt Elixabete. Zuchtend voegt ze toe: „Als ik naar huis bel, is het niets dan kommer en kwel, dus ik zit voorlopig wel goed hier." Dat heeft de Oostenrijkse minis ter van Binnenlandse Zaken, Jo hanna Mikl-Leitner, gisteren ge zegd. De bewindsvrouw voegde eraan toe dat Oostenrijk niet bang is voor de VS, die jacht maken op Snowden. De luchthavenpolitie in Wenen heeft gisterochtend met toestem ming van de bemanning het rege ringstoestel van Morales door zocht. De voortvluchtige Snow den was niet aan boord, zo werd daarna bekend. In Bolivia is met grote woede ge reageerd op de ongeplande tussen landing die Morales in zijn rege ringsvliegtuig moest maken in Oostenrijk. Onder andere Frank rijk, Spanje en Italië zouden het toestel - zo zeggen de Bolivianen - geen toestemming hebben gege ven om door hun luchtruim te vliegen. Spanje en Frankrijk heb ben dat ontkend. Portugal, dat ook werd genoemd door de Boliviaanse autoriteiten, verklaarde gisteren dat het lucht ruim open was voor Morales, maar dat hij vanwege 'technische redenen' niet mocht bijtanken. Vicepresident Alvaro Garcia zei dat Morales was 'gegijzeld door SNOWDENS ASIELAANVRAGEN het westerse imperialisme'. De president was onderweg vanuit Moskou naar Bolivia. Snowden zit al enige tijd op een luchthaven in de Russische hoofdstad en heeft een reeks landen om asiel ge vraagd. De leiders van landen in Zuid-Amerika zouden gisteren voor spoedberaad bijeenkomen om te overleggen over het vlieg tuigincident rond Morales. Dat liet de ambassadeur van Bolivia bij de VN in Genève weten. Morales verbleef in totaal dertien uur op het vliegveld van Wenen. Volgens de VN-ambassadeur zou den de landen van de Unie van Zuid-Amerikaanse landen (Una- sur) met spoed bijeenkomen om over de 'waardigheid van Bolivia en de waardigheid van Zuid-Ame rika' te praten. De Colombiaanse president Santos liet evenwel we ten geen uitnodiging te hebben ontvangen. 21 verzoeken. Sinds 2 juli al Nu 4G beschikbaar 50% Nederlandse bevolking. Sep. 2013 Dec. 2013 Voor 80% beschikbaar. Feb. 2014 Mrt. 2014 4G in hee! Nederland, V doet t gewoon Verzoek ingetrokken: nadat president Vladimir Poetin zei dat hij moet stoppen 'onze Amerikaanse partners te beschadigen'. Geen beslissing geen antwoord: Bolivia, China, Cuba, Frankrijk, Italië, Nederland, Nicaragua. DONDERDAG 4 JULI 2013 BUITENLAND 7 Salamanca Silvia Martinez woont nu nog in Salamanca, maar gaat naar Lon den. „Als ik maar niet hier hoef te zitten." door onze redactie buitenland WENEN - Het lijkt een gemiste kans voor Edward Snowden dat hij niet aan boord was van het toestel van de Boliviaanse president Evo Mora les: in Wenen had de Amerikaanse klokkenluider wél politiek asiel kunnen aanvragen en een procedu re in kunnen gaan over erkenning als politiek vluchteling. Verzoek alleen geldig als ingediend in eigen land: Oostenrijk, Ecuador, IJsland, Ierland, Noorwegen, Spanje, Zwitserland. In principe bereid: Venezuela heeft geen officiële beslissing genomen, maar president Nicolas Maduro heeft steun uitgesproken. Verworpen: Brazilië, Finland, Duitsland, India, Polen. Een groeiend aantal landen wijst de asielverzoeken van de Amerikaanse klokkenluider Edward Snowden af. REACTIES OP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7