Vrouwen grijpen hun kans in corrupt en arm Noord-Korea 'Vrienden zeiden dat je in Engeland wel kon werken' 'Ik geef mezelf twee maanden om een baantje te vinden' JEUGDWERKLOOSHEID 6 BUITENLAND Door de hoge werkloosheid in Spanje betekent afstuderen vaak emigratie. Executie vrouw om melkschandaal Een Chinese vrouw is dins dag ter dood gebracht, van wege het vergiftigen van melk waardoor drie kinde ren zijn omgekomen. De vrouw werd ervan beschul digd nitriet te hebben toege voegd aan de melk van een boer met wie ze ruzie had. Een baby van 1 maand en twee kinderen onder de 2 jaar stierven. Nederlandse geen EU-ombudsman De Nederlandse europarle mentariër Ria Oomen-Ruij- ten (CDA) wordt niet de nieuwe Europees Ombuds man. Dat wordt de Ierse Emily O'Reilly. Dat bleek gis teren na een definitieve der de stemronde in Straats- burg. O'Reilly kreeg in de eindstemming 359 europarle mentariërs achter zich. Oomen moest genoegen ne men met 276 stemmen. SALAMANCA - In haar favoriete tapasbar in het oude centrum van Salamanca vertelt Silvia Martinez dat ze in september naar Londen vertrekt. „Ik houd gewoon enorm van de Britse cultuur", zegt ze in het Engels met slechts een licht Spaans accent. Maar haar liefde vopr Groot-Brittannië is niet de enige reden. „Er is nu ook de cri sis. Die maakt het wel wat enger om te emigreren. Want terugko men is geen optie." Silvia (22) is bachelor in de socio logie. Voordat ze haar master wil gaan halen, gaat ze een jaar naar Londen. Misschien wel voorgoed. Want de wereld is te groot om al leen maar in Spanje te wonen, meent ze. Haar grootouders, die haar opvoedden, begrijpen dat ze weg wil, omdat zij zelf ook emi greerden voor een baan toen ze twintigers waren. Naar Oosten rijk. „Ik wil mezelf twee maanden geven om een baantje in Londen te vinden, liefst in een platenzaak of café. Maar eigenlijk maakt het me niet heel veel uit, als ik maar niet hier hoef te zitten." Als ze na twee maanden niets gevonden heeft, wil ze haar geluk in een an dere Britse stad beproeven. Ze is de prachtige universiteits stad Salamanca beu. „Ik heb hier nu vier jaar gewoond en iedereen vertrekt." Van haar directe vriendengroep van zo'n twintig man, blijft er welgeteld één in Spanje. De rest gaat naar Noord-Europa of een Spaanstalig land in Zuid-Ameri- ka. Ze snapt het wel. „Als je hier een parttime baan vindt, word je tegenwoordig gedwongen om full time te werken, maar dan zwart." LONDEN - Nog voor Spanje het zwarte schaap van Europa werd, verhuisde Elixabete Lopez van San Sebastian, in Baskenland, naar Groot-Brittannië. In 2008 kwam ze in Bournemouth te recht. De economische crisis was SEOUL - Vrouwen in Noord-Korea zijn steeds vaker de kostwinner van het gezin. Dat blijkt uit onder zoek van de onafhankelijke men senrechtenorganisatie Citizen's Al liance for North Korean Human Rights. De verdere opmars van de zwarte markten in het land zorgt voor de versterking van de positie van de vrouw in het verarmde land. Ironisch is dat juist de traditio neel patriarchale rolverdeling de omslag in de verhoudingen bin nen het gezin veroorzaakt. Het strikte regime houdt nog altijd vast aan zijn communistische staatsmodel. De mannen 'werken' verplicht in de staatsbedrijven die echter wegens gebrek aan grond stoffen stilstaan. De staat kan we gens gebrek aan middelen de werknemers amper loon of voed selbonnen uitbetalen. De man nen zijn daardoor aangewezen op hun illegaal handelende vrouwen. Omdat zij de zorg dragen voor het huishouden, is de markt tradi tioneel exclusief gebied voor de vrouwen. Op de florerende mark ten handelen ze er in thuis ge maakte en gekweekte waren en uit China gesmokkelde goederen. Bezoekers aan het Noord-Koreaan- se platteland deden eerder al ver slag van slecht onderhouden ak kers, maar rijkelijk bloeiende pri- vé-groentetuinen. Voor het onderzoek werden zes tig vrouwen geïnterviewd die in de afgelopen twee jaar van Noord- naar Zuid-Korea zijn ge vlucht. Zij bevestigen de gevolgen van de emancipatie zoals de toena me van scheidingen. Veel vrou wen hebben nu de middelen om met hun kinderen te vertrekken bij hun mannen, die vaak agres sief reageren op de steeds mondi gere vrouwen. Heropvoedings kampen tellen daardoor tevens steeds meer mannen. Voorheen De opmars van de zwarte markten in Noord-Korea zorgt voor versterking van de positie van de vrouw werden de kampen nog gedomi neerd door vrouwen. Behalve een groeiende spaarpot wordt de smokkel van Zuid-Kore- aanse tv-series op dvd genoemd bij de inspiratie voor de vrouw het heft in eigen hand te nemen. De televisieseries laten vaak zelf standige, heetgebakerde vrouwen zien die zelfs een klap in het ge zicht van hun vriend of man niet schuwen. Het kapitalistische effect in het corrupte land zorgt er ook voor dat vrouwen mondjesmaat op klimmen naar de middenklasse en soms zelfs toegang krijgen tot de partij. Voorheen maakte het kastensysteem het onmogelijk voor de lagere klasse die elite bin nen te stappen. Vrouwen die goed gehandeld hebben, hebben nu een sterkere positie om ambte naren om te kopen en kunnen zo de klim maken. De van hun loon beroofde ambte naren zijn afhankelijk van steek penningen en treden daarom zel den op tegen de illegale handel. Deze buitenspel gezette mannen proberen verder mee te profiteren door belastingen op de markt op te voeren, steekpenningen af te dwingen of huishoudens simpel weg te beroven van hun waren. Aanvankelijk werd het onderzoek gedaan naar aanleiding van de in voering in 2010 van een nieuwe wet die de rechten van vrouwen en kinderen beschermt. Bijna nie mand van de ondervraagden wist van de wet. Kinderen Mandela naar oude graf De kleinzoon van Nelson Mandela moet de stoffelijke resten van drie kinderen van Mandela terugleggen in hun eerste graf. Dat heeft een rechter in het Zuid-Afri kaanse Mthatha gisteren be paald. Kleinzoon Mandia had de overblijfselen twee jaar geleden uit hun graven in Qunu gehaald en ver plaatst naar het 20 kilometer verderop gelegen Mvezo. N-Korea soepeler over industriepark Noord-Korea staat zakenlie den uit Zuid-Korea toe naar het industriepark Kaesong te komen, zodat ze maatrege len kunnen nemen tegen mogelijke schade tijdens het regenseizoen. Het bedrijven terrein net over de grens in Noord-Korea is het belang rijkste industriële samen werkingsproject van de aartsrivalen en werd in april door Noord-Korea gesloten. MTHATHA STRAATSBURG door Koen Verhelst zie onze website/koenskrisis Volg de reis van buitenland redacteur Koen Verhelst van Porto naar Athene Elixabete Lopez: 'In het begin niet makkelijk'. door Michiel Willems door onze correspondent Bas Verbeek SEOUL PINGLIANG Iedereen vertrekt uit t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6