Streep door nieuw onderzoek Fyratrein 'Nederland laat grote wietbazen lopen' I AAG Tweede Kamer worstelt 4 ai m 66 De samenwerking met de Nederlandse justitie loopt zeer stroef I 4 BINNENLAND DRUGSCRIMINALITEIT Nederlandse wietcriminelen verleggen hun grenzen. Justitie in België zit nu met de handen in het haar en kijkt boos naar Nederland. 66 Een middel wordt botter als je het voortdurend inzet UTRECHT - De bouwers van de ge plaagde Fyratreinen hebben hun eerste slag verloren. Het Italiaanse AnsaldoBreda wilde dat er een nieuw onderzoek komt naar de deugdelijkheid van de treinen en eiste inzage in drie technische rap porten. Maar de rechter in Utrecht wees die eisen gisteren af. De treinen gingen in december rij den. Na iets meer dan een maand werden ze uit de dienstregeling gehaald. Er kwam een nauwgezet onderzoek, en op basis daarvan besloten NS en de Belgische NMBS te stoppen met de Fyra. De trein functioneerde slecht. AnsaldoBreda eiste een onafhan kelijk onderzoek naar de treinen en inzage in de technische rapporten waarop België en Nederland hun besluit hadden gebaseerd. De Italianen wachten nog op de onderbouwing van de gerechtelijke afwijzing, die uiterlijk maandag komt, en gaan mogelijk in hoger beroep. AnsaldoBreda wil uiteindelijk be reiken dat de NS en de NMBS alle negentien treinen die besteld zijn, kopen. Woede over plan werklozen in zorg Mogelijke plannen van Deventer om werklozen in te zenen voor de zorg van ouderen en hulpbehoeven den hebben gisteren tot woede geleid. Alle partijen in de Kamer keurden de ideeën af. Henk Krol (50 PLUS) was 'van zijn stoel gegleden'. Wethouder De Jager wekte in Nieuwsuur de indruk dat uitkeringsge rechtigden gedwongen wor den om onder meer kathe ters te vervangen. Ook loka le Deventer partijen zijn woedend. Beatrix terug naar Drakensteyn Prinses Beatrix verhuist eind dit jaar of begin vol gend jaar naar kasteel Dra kensteyn bij Lage Vuursche. Het kasteel is eigendom van de prinses. Volgens de RVD zal Beatrix nog regelmatig in Den Haag werken. Bea trix woonde eerder van 1963 tot 1981 op Drakensteyn. Ruim 1.200 foute boetes gecorrigeerd De politie heeft in anderhalf jaar 1.245 boetes gecorri geerd die onterecht waren opgelegd bij trajectcontro les. In die periode - januari 2012 tot juni 2013 - kregen 2,5 miljoen automobilisten een snelheidsbekeuring. HASSELT/DEN HAAG - Nederland doet te weinig om doorgewinter de drugscriminelen aan te pak ken. Dat stellen politie en justitie in België, die steeds vaker in ei gen land stuiten op wietplantages van Nederlandse bendes. „De grote mannen in Nederland worden met rust gelaten", zegt Ann Durwael, substituut-procu reur in Belgisch Limburg. „De wietproductie kunnen ze zonder problemen naar het buitenland verplaatsen. Daar zijn wij nu de dupe van." Alleen al in Belgisch Limburg is het aantal ontdekte wietplantages de laatste jaren spectaculair geste gen. Werden er in 2010 nog veer tig opgerold, vorig jaar liep dit aantal op tot zo'n tweehonderd. „In bijna alle onderzoeken blijken Nederlandse criminelen betrok ken", zegt hoofdcommissaris Luc Valkenborg van de Federale Poli tie. „Ze opereren vanuit Neder land, waar ze vrij spel hebben." Volgens Durwael pakt Nederland de hennepteelt verkeerd aan. „Als de Nederlandse politie informatie heeft over een plantage, sturen ze er een ploeg op af die het hele pand opruimt. De mensen die worden opgepakt, krijgen een ho ge boete en daarmee is het dos sier van de baan. Ze investeren zel den in een compleet onderzoek." De georganiseerde hennepcrimi- naliteit wordt op deze manier niet met wortel en tak uitgeroeid, stelt de Belgische procureur. Het Openbaar Ministerie in Ne derland laat weten 'de Belgische kritiek niet te kennen'. „Wij wer ken al jaren goed samen met het federaal parket in België", aldus een woordvoerder. HASSELT/EINDHOVEN - De Bel gische grensprovincie Limburg is met haar uitgestrekte akkers, leeg staande stallen en beperkte socia le controle een gedroomde locatie voor Nederlandse wietcrimine len. „De drugsbaronnen uit Ne derland verleggen massaal hun werkgebied", zegt de Belgische substituut-procureur Ann Dur wael. In eigen land wordt het voor de Nederlandse telers steeds lastiger om geschikte locaties voor planta ges te vinden. Dat komt volgens Durwael mede door de strengere huurwetgeving. Wie in Neder land betrapt wordt met een plan tage in zijn huis, kan door zijn slechte naam geen nieuwe sociale huurwoning betrekken. „Steeds vaker ronselen Nederlan ders mensen in België die finan cieel aan de grond zitten", zegt Durwael. „In het café of via-via komen ze met elkaar in contact. Een kweker hoort dat iemand van een uitkering leeft en een zolder, kelder of loods vrij heeft. Ze wor den verleid met de betaling van de huur, 1.000 tot 2.000 euro per oogst en de belofte dat ze niets hoeven doen met de plantage, be halve het water in het oog hou den en de producenten nu en dan eens binnenlaten." De uitbreiding van de Nederland se hennepteelt beperkt zich niet tot Belgisch Limburg. Ook in Ant werpen, Vlaams-Brabant en Wal lonië krijgt de Nederlandse 'con nectie' voet aan de grond. Nederlandse drugsbaronnen dui ken ook in de rest van Europa va ker op. „Vaak bezetten Nederlan ders leidinggevende posities in landen als Spanje, Frankrijk, Italië inclusief touringcar zoover en Portugal", meldt een woord voerder van politie-organisatie Eu ropol. „Dat komt door hun grote expertise. Daarmee zijn Neder landse groepen belangrijk in het faciliteren van de productie van cannabis in de Europese Unie." Hoeveel geld de Nederlandse wiettelers in het buitenland ver dienen, is onduidelijk. Het blijkt lastig om de kwekers aan te pak ken. „De samenwerking met de Nederlandse justitie loopt zeer stroef', zegt de Belgische procu reur Durwael. „Als wij vermoe den dat een Nederlandse crimi neel betrokken is bij een plantage in ons gebied, nemen we direct contact op met Nederland. We vragen of zij ook meteen een on derzoek willen opstarten, maar het antwoord daarop is bijna al tijd 'nee'. Dat is geen onwil, maar zo'n verzoek belandt in eindeloze overlegstructuren. Nederlanders vergaderen zich dood, zeg ik wel eens. Die overleggen kunnen wel een halfjaar duren. Daar kunnen wij echt niet op wachten." Alleen in Noord-Brabaht wordt de georganiseerde misdaad sinds 2010 enigszins gestructureerd aan gepakt. Een teamleider spreekt van 'speldenprikjes' die worden uitgedeeld aan topcriminelen. „Een middel wordt botter als je het voortdurend inzet. Niemand die er dan nog van schrikt", zegt Carla van Baaien, hoogleraar parle mentaire geschiedenis. Gisteren was het WD-fractie- voorzitter Halbe Zijlstra die in lijn met zijn voorgangers Hans Dijkstal en Stef Blok zijn beklag deed over de onmacht van het par lement, met laatst een week met vijfhonderd moties, en nog altijd een lange wachtlijst aan spoedei sende debatten. Vandaag staan er op de laatste dag voor de vakantie opnieuw urenlang stemmingen gepland. De oproep van Zijlstra tot mati ging - en om van 'klapperpistool tjes' weer 'parlementaire wapens' te maken - leidde tot net zoveel bijval als cynisme. Cynisme bij de oppositie, omdat het lekker mak kelijk is voor de leider van de grootste fractie die niets te klagen heeft over invloed en aandacht. DEVENTER DEN HAAG DEN HAAG door Peter Winterman Het aantal opgerolde wietplantages in Bel gisch Limburg is sinds 2010 gestegen van 40 per jaar naar 200. Wietwalhalla's door Peter Winterman illustratie Jos Diender 4 dagen v Vertrek: 19, 25, 31 juli, 6, 12 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotei, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak twee geweldige stadswandelingen door Praag. Bekijk de wisseling van de wacht bij De Burcht, het astronomische uurwerk, de Karelsbrug de St. Nicolaasdom en de prachtige St. Vituskathedraal. Maak een lichttour door Praag en een rondvaart over de Moldau! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www. of bel 05294696 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reservedngskosten per boeking. effeweg.n! effeweg„l Ann Durwael, procureur door Niels Klaassen en Michel Reijns DEN HAAG - Een klacht van al zo'n honderd jaar oud: de diarree aan spoeddebatten, moties en Kamer vragen maakt de machtsmiddelen van de Tweede Kamer bot. Carla van Baaien, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4