Winkelen en smikkelen op de historische markt thdu, pienda en fltfiuua 2 ZOMERKRANT ZOMERGASTEN Wie: Wenda (42), Shanna (12) en Indy (10) Woonplaats: Gelderland Waar Veere Moeder Wenda struint met dochter Shanna over de historisch markt van Veere. Ze bekijken alle winkel tjes en spulletjes aandachtig. Vorig jaar war^n ze ook al op de historische markt. „We vonden het toen zo gezellig dat we dit jaar weer wilden gaan", zegt Shanna enthou siast. Vooral de klederdracht en alle oude am bachten spreken hen erg aan. „De markt heeft een erg fijne sfeer en Veere zeifis natuurlijk ook gewoon een erg mooi stadje", vindt Wenda. Moeder en dochter zijn samen met de rest van het gezin, zoon en vader, en nog een andere familie op vakantie in Zeeland. Ze verblijven in Oostkapelle en zullen twee weken in Zeeland vertoeven. Wenda legt uit dat de keuze om dit jaar naar Zee land te gaan erg gemakkelijk was. „Vorig jaar waren we hier ook, maar toen hebben we niet echt van de vakantie kunnen genieten door het slechte weer en privéomstandigheden. Daarom wilden we het dit jaar overdoen." En gelukkig bevalt de vakantie tot nu toe goed. „We houden erg veel van de zee, wan delen en fietsen, dus dan zitten we hier op de goede plek!" Zoon Indy, die nog smikkelend van zijn olie bol erbij komt staan, is het hier ook mee eens. De fa milie is er dus wel uit: „Volgend jaar weer Zeeland!" Meer weten? Kijk op: www.pzc.nl/zomerkrant Tips? U kunt ons mailen: zomer(i>pzc.nl Deze zomer zijn weer veel tuinen te bezichtigen in Zeeland. Eén ervan is 't Rammekenshof in Ritthem, in 2011 uitgeroepen tot mooiste tuin van Neder land. Verscholen achter een boerderij ligt een para dijs voor elke tuinliefhebber. Vanwege het natte weer bloeien de planten laat dit jaar. Willeke is druk bezig om haar tuin zomerklaar te maken. Een tuin is om aan te ra ken", zegt Willeke Verschuur als ze de ha rige bloemetjes aait in haar Prairietuin. Wille ke, trotse eigenaresse van 't Rammekeshof, werkt al sinds 1998 aan haar droomtuin. „Mijn vader was een rozenkweker en ik had vroeger een groentetuintje." Ze was er dus al vanaf jongs af aan bij. „Maar toen ik ging pube ren vond ik anderen dingen be langrijker", geeft Willeke lachend toe. „Toen ik samen met Ruud in Nieuwkoop ging wonen, ben ik al snel weer aangestoken met het tuinvirus." Nu, in Ritthem, heeft ze het iets groter aangepakt. De bijna 13.000 vierkante meter aan tuin is wel iets anders dan haar vorige, in Zuid Holland. „Toen ik dit 'spulle tje' zag, wist ik het gelijk. Hier wilden we wonen." Haar man werkte al in Zeeland, dus de keuze was snel gemaakt. Er was alleen één schrikmoment. „Toen ik voor het eerst mijn 'Zuid-Hollandse' schop in de grond stak, kwam ik er niet door heen. En dat met een meterslange windsingel vol met bundels bo men voor de boeg." Na een speur tocht door de schuur kwam ze een schop tegen van de vorige be woner. „De dunne en scherpe schop gleed als een mes door de boter." Kleigrond moet heel an ders bewerkt worden dan veen grond maar deze tuinierster leer de er al snel mee om te gaan. 't Rammekenshof is in delen aan gelegd. „Toen wij hier kwamen wonen, was het helemaal leeg. Door de tuin in etappes aan te leg gen hebben we groot onderhoud kunnen vermijden. Als alles er eenmaal staat, is het een kwestie van bijhouden. Daarbij leer je van je fouten uit andere tuinen. Zo is het pad breder aangelegd dan in de vorige tuin. Er is zo genoeg ruimte voor hangende planten zonder dat de passage wordt ver spert." Naast een boomgaard, een winter tuin en een groentetuin hebben Willeke en Ruud ook minder gangbare varianten aangelegd. Een bronzenborder bijvoorbeeld, waarin brons getinte grassoorten het uitgangspunt waren. „Vaak zijn de delen van de tuin geba seerd op kleur en daarbij laat ik me leiden door mijn gevoel. Ik probeer altijd een contrasterende soort te zetten om zo de kleur of stijl te benadrukken." Willeke is een eigenwijze tuinier ster. „Toen ik bijvoorbeeld begon met de bronzen border was dat to taal niet gangbaar. Het was de tijd van pasteltinten. Ik vond dat maar saai." Net als in de mode heersen er ook trends in de tuinwereld. „Trends in tuinen houden lang stand maar met accessoires zie je elk jaar weer verschil." Zo zijn, net als in de mode, de felle kleu ren helemaal in. Vooral de polyes ter potten met een betonnen af werking. Willeke houdt van ver nieuwing, maar probeert haar ei gen stijl te behouden. „Een tuin weerspiegelt iemands identiteit. Ik houd wel van een beetje non chalance, dat maakt het juist zo gezellig", glimlacht ze. Deze gezel ligheid zit wel een beetje in haar aard. „Een tuin vormt eigenlijk het verlengde van iemand. Zet er een psychiater op en hij weet ge lijk met wat voor persoon hij te maken heeft." Haar kat is altijd Willeke's com pagnon als ze aan het werk is. „Mijn man doet de iets zwaardere klusjes zoals het gras maaien, ik ben veel meer met de aanleg en de planten bezig." De prairieborder is de grote trots van Willeke. „Een aantal jaar gele den kwam er op Garden's world een seaside garden voorbij. Een stuk zand met verschillende soor ten grassen." Met een tuin in Zee land was het voor haar meer dan logisch dat zij ook zoiets zou gaan aanleggen, zegt zij. „Vooral de grassen en het schrale karakter van de planten spreken mij daar in aan." Net als in andere delen wordt in de bronzenborder het hoofdtema afgewisseld met een tegenpool. „De luchtige grassen en scherpe rozen zorgen voor een balans die ik in al mijn borders probeer aan te brengen." In 2011 hebben Willeke en Ruud de prijs voor de beste tuin in Ne derland ontvangen. En het is dui delijk waarom: hun passie en ei genwijsheid zorgen voor een af wisselende tuin waarin elk stukje een eigen identiteit heeft. „Dat is ook het leuke aan andere tuinen. Ze zijn niet te vergelijken. In elk stuk land ligt een eigen persoon lijkheid verborgen." door Kristy Evers Planten moet je zien en vooral ook aaien door Adriënne van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42