Kort intermezzo van de Moslimbroederschap GTST houdt met app spanning vast tijdens de zomerstop 'Kamer wist van risico's paardenvlees' TweedeJSF testtoestel klaar IN HET NIEUWS 3 Vanaf de staatsgreep in 1952 had het leger de macht in handen. Na de val van president Hosni Muba rak in februari 2011 brokkelde de invloed van de militairen snel af. Legerleider Mohammed Tantawi werd wel even de machtigste man van het land, maar nadat Mursi werd gekozen als president stuurde die de legerleider met pensioen. De presidenten Nasser, Sadat en Mubarak - alledrie af komstig uit het leger - hebben de Moslimbroederschap altijd onder drukt. Het aan de macht komen van de broederschap, twee jaar ge leden, lijkt nu een kort intermez zo te zijn geweest. De demonstranten juichen ingrij pen van de militairen toe. Maar de Moslimbroederschap uit felle kritiek, omdat Mursi democra tisch is gekozen. De president heeft zich echter niet een ware de mocraat getoond. Ondanks zijn zeer nipte overwinning met 51 procent van de stemmen, heeft Mursi geen samenwerking ge zocht met de oppositie maar kreeg hij juist dictatoriale trekjes. Dat werd duidelijk toen hij met een decreet kwam, waarmee hij de rechtbanken opzij kon zetten. Met dit decreet kreeg Mursi meer macht dan Mubarak had. Dat was voor het leger geen aan leiding om in te grijpen. Met de massale demonstraties vindt het leger dat nu wel gerechtvaardigd. In de huidige euforie lijken de de monstranten de periode waarin het leger na de val van Mubarak regeerde, vergeten. 'De straat' vond het vertrek van Mubarak niet genoeg, het leger moest de macht afstaan. In die tijd kwa men er berichten over folteringen door het leger en verplichte maag delijkheidstests voor vrouwelijke demonstranten. Het zal niet lang duren voordat de roep om een andere oplossing weer klinkt en de oppositie tegen Mursi uiteenvalt. Want die oppo sitie bestaat niet alleen uit de de monstranten die al tegen Muba rak ageerden, maar ook uit aan hangers van de ex-president. De harde kern van de Moslimbroeder schap zal zich ook niet gewonnen geven en daarmee dreigt een Alge rijnse situatie te ontstaan waar het leger een jarenlange, bloedige strijd tegen de moslimfundamen talisten voerde. DEN HAAG - Het tweede Neder landse JSF-testtoestel is gereed. Het gevechtsvliegtuig heeft eind juni zijn eerste fabrieksvlucht ge maakt, schrijft minister Hen- nis-Plasschaert van Defensie aan de Tweede Kamer. De tweede Joint Strike Tighter wordt in sep tember aan ons land overgedra gen. Het toestel wordt op de mili taire basis Eglin in Florida ge stald. Daar zal het eerste testtoe stel nog in juli heenvliegen. De vliegtuigen blijven in Eglin ge stald tot Hennis met haar toe komstvisie voor de krijgsmacht na de zomer naar buiten komt. Een parachutesprong in Goede Tij den, Slechte Tijden, dat kan niet goed aflopen. Maar de vraag wie er fataal terechtkomt, blijft mor gen na de laatste aflevering voor de zomerstop in het luchtledige hangen. Niet getreurd: fans kun nen de app 'Spring Levend' van RTL downloaden. De hele vakan tie kunnen ze daarmee op zoek naar het antwoord. Vorig jaar lanceerde RTL voor het eerst zo'n app ('Wie is Tim?') om de zomerstop te overbruggen. Elk jaar weer moet de zender er extra aan trekken om zoveel mogelijk kijkers voor de buis te krijgen. De app bleek een succes: hij werd 280.000 keer gedownload en de eerste aflevering van het nieuwe seizoen trok 14 procent meer kij kers dan die van het jaar ervoor. Om fans bij de les te houden, gaf RTL acht weken lang mondjes maat codes vrij, verstopt in spelle tjes, op televisie, billboards, zelfs in reclame achter een vliegtuigje. Aan het eind waren kijkers als vanzelf klaargestoomd voor een nieuw seizoen. RTL maakte er geen winst mee, vertelt topman Matthias Scholten. Daarvoor wa ren de investeringen te hoog. Be langrijker was de betrokkenheid van de kijkers, aldus RTL. Sociale media hebben ook een po sitief effect op kijkcijfers. Zo leidt 9 procent meer tweets tot 1 pro cent meer kijkers. In Amerika wordt de tv-serie Scandal (ABC) geroemd. Het politieke drama trok het eerste seizoen 7 miljoen kijkers, vertelt directeur Mark van de Crommert van Remotely.tv, dat in de gaten houdt wat men sen online zeggen over tv-pro- gramma's. „In de VS is 7 miljoen net genoeg om quite te draaien." Dankzij de app trok 'Goede Tijden, Slechte Tijden' aan het begin van het seizoen 14 procent meer kijkers In het tweede seizoen bedacht ABC opvallende hashtags. Door ttwhoshotFitz tijdens de uitzen ding in beeld te brengen, ontspon zich al snel een soort Cluedo op Twitter. Later haakte ABC in met de hashtag ttwhattheHuck. De hashtags werden al snel 'trending topic' en wekten de nieuwsgierig heid bij andere Twitteraars, tot Oprah Winfrey aan toe. Aan het eind van het seizoen kon Scandal rekenen op 9,1 miljoen kijkers. „Vroeger deelden we het met vrienden en collega's als we iets leuks gezien hadden op televisie. Dan baalde je dat je het gemist had, want dan kon je niet meepra ten", zegt Laurent Lenps van Re motely.tv het verband tussen so cial media en kijkcijfers. „Dat ef fect gaat door Twitter veel sneller. Als mensen zien dat er over ge praat wordt op Twitter, zetten mensen hun tv aan of zappen naar de bewuste zender. Of je kijkt het later terug via bijvoor beeld Uitzendinggemist.nl." In de toekomst worden sociale media steeds belangrijker voor te levisie, denkt Lenps. „Facebook en Twitter hebben mensen uit de tv-industrie aangenomen om de vertaalslag naar televisie te ma ken. Amerika loopt hierin onge veer een jaar voor op Nederland. Facebook en Twitter zijn Ameri kaanse bedrijven en testen in de VS hun productinnovaties. Daar is een grote markt waar een paar grote adverteerders mee experi- menteren. Europa wacht daar op." De Kamer vroeg woensdag om op heldering na berichten dat de be windsvrouwen advies van de Ne derlandse Voedsel- en Warenauto riteit (NVWA) zouden hebben ge negeerd om het publiek te waar schuwen voor de risico's van het eten van paardenvlees uit Roeme nië. Dijksma en Schippers geven aan dat zij adviezen van wetenschap pelijke adviseurs altijd zeer se rieus nemen. En ze tonen aan dat zij in februari en maart in brieven aan de Kamer al hebben aangege ven dat dit bewuste advies „in het algemeen al werd opgevolgd". Het volledige advies is als bijlage meegestuurd met de brief in maart en kwam aan de orde bij het debat over voedselfraude, al dus Schippers en Dijksma. Ze stel len ook dat het Voedingscentrum consumenten al geruime tijd wijst op de risico's van het berei den en eten van vlees dat niet of onvoldoende is verhit. RIVM, huisartsen en verloskundi gen geven dezelfde boodschap af. I BESCHOUWING STAATSGREEP door Joost Sijtsma NIJMEGEN - De acties van de militai re leiding van Egypte gisteravond betekenen dat het leger de kans heeft gegrepen weer een rol in de politiek te spelen. door Frekc Remmers HILVERSUM - GTST lanceert van daag een app om fans tijdens de zo merstop bij de les te houden. So cial media stuwen de kijkcijfers op. DEN HAAG - In brieven aan de Twee de Kamer is diverse keren gewezen op de risico's van paardenvlees en het eten ervan. Dat hebben staats secretaris Sharon Dijksma (Econo mische Zaken) en minister Edith Schippers (Volksgezondheid) woensdag laten weten. Het Tahrirplein in Cairo was ook gisteren een van de belangrijkste plaatsen van protest in Egypte. Om 21.00 uur Nederlandse tijd was daar grote vreugde, toen bekend werd dat het leger een einde maakt aan de regering van Mursi. foto Andre Pain/EPA EP DONDERDAG 4 JULI 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3