Ploeg Belkin ontloopt bewust de valpartijen Brits sprintkanon snelt in Marseille naar zijn 24e etappezege in Tour de France. TOUR OE FRANCE 28 SPORT Armstrong terug in etappekoers Hassenforder: clown van de Elzas Bjarne Riis alweer weg uit Tour AUSTIN - Voor het eerst sinds zijn dopingbekentenis bij Oprah Winf rey gaat Lance Armstrong weer meedoen aan een wielerwed strijd. De 41-jarige Texaan start op 21 juli in een meerdaagse koers voor amateurs door Iowa. Armst rong werd vorig jaar ontmaskerd als dopingzondaar en moest on der meer zijn zeven eindzeges in de Tour de France inleveren. De Amerikaan deed in 2006 voor het eerst mee aan 'The Register's Annual Great Bicycle Ride Across Iowa', zoals de wedstrijd officieel heet. Kankerpatiënten uit Iowa haalden de gevallen wielerheld onlangs over om opnieuw aan de start te verschijnen. „Om eerlijk te zijn is het geen statement of ex periment. Ik wil gewoon graag fietsen met mensen die altijd vriendelijk zijn geweest en die de zelfde interesses hebben", zei Armstrong in een verklaring op de website van het evenement. Routinier Bram Tankink had het voor de start van deze Tour al te gen zijn ploeggenoten gezegd: „Zorg in etappes die uitdraaien op een massasprint dat je in de fi nale niet bij de eerste zestig, ze ventig man rijdt. Want de sprin- tersploegen zijn nerveus en veel klassementsrenners zijn bang om tijd te verliezen en willen daarom ook voorin zitten." Verhoeven: „In de eerste etappe op Corsica bleek dat Bauke Mollema niet naar Bram geluisterd had. Hij zat toch bij de eerste dertig en ging mee onderuit, maar gelukkig zon der ernstige gevolgen. Vandaag heeft iedereen het advies van Bram opgevolgd en zijn we de dag heel doorgekomen." Dat Belkin de eerste grote valpar tij van woensdag ontliep had vol gens Verhoeven niets met de Tan kink-tactiek te maken. „Nee, die was zo ver van de finish, toen za ten wij ook gewoon nog voorin. Dan is het een kwestie van maz zel dat je er niet bij ligt. De laatste valpartij was helemaal op het eind. Toen hadden wij het al lang laten lopen." Montpellier is vandaag voor de dertigste keer finishplaats in de Tour de France en daar zullen vooral de sprinters niet rouwig om zijn. Onder anderen Mark Ca vendish (2011), Robert Hunter (2007), Robbie McEwen (2005) en Olaf Ludwig (1993) waren succes vol in de Zuid-Franse universi teitsstad. Rini Wagtmans zorgde er in 1970 voor de enige Neder landse ritzege. Eén van de mar kantste winnaars in Montpellier is ongetwijfeld Roger Hassenfor der. We schrijven de Tour van 1956. Een kopgroep van vijf ren ners begint met een uur voor sprong op het snelste tijdschema aan de finale van de veertiende etappe Toulouse-Montpellier. De uit de Elzas afkomstige Hassenfor der wordt vergezeld door de Ne derlanders Daan de Groot en Wout Wagtmans, klimgeit Federi- co Bahamontes en landgenoot Claude le Ber. Amsterdammer Daan de Groot nestelt zich tijdens de sprint in het wiel van Hassen forder, maar strandt op de tweede plaats. Wout Wagtmans wordt derde, maar Montpellier heeft lou ter oog voor Roger Hassenforder, dié in 1956 de Tour van zijn leven rijdt. Met vier ritzeges laat de El- zasser zien dat hij veel meer is dan een renner die bekend staat om zijn grappen en grol len. Tot hilariteit van het pelo ton neemt Hassenforder op de fiets geregeld interviews af van zichzelf. Ook vermaakt hij het publiek met acrobatiek op de fiets. Jacques Anquetil refereer de ooit aan de dag dat Hassen forder in de foyer van een ho tel naar een aquarium vol vis sen zat te staren. Omdat hij vond dat deze een doodse in druk maakten, gooide Hassen forder amfetaminepoeder in het water. Binnen de kortste ke ren schoten de vissen als speed boten heen en weer. Het is slechts één kant van 'dol le Hassen'. In de naoorlogse ja ren is hij in de Tour ook spor tief één van de smaakmakers. Draagt hij bij zijn debuut in 1953 vier dagen de gele trui, in 1956 werpt Hassenforder zich op als rittenkaper en kwelgeest van Oranje. In de vier etappes die hij wint, verslaat hij drie keer een Nederlandse renner. In Caen sprint Hassenforder sneller dan Gerrit Voorting. In Bordeaux verschalkt hij Braban der Leo van der Pluym en in Montpellier is Daan de Groot de klos. Gedurende zijn profcar rière, die in 1963 eindigt, zal Hassenforder in totaal acht Touretappes winnen. Na zijn loopbaan begint hij in Kaysers- berg een naar hemzelf ver noemd hotel-restaurant. Hoe wel hij de scepter in 1999 door geeft aan een nieuwe uitbater, is het met opgezette dieren aan geklede etablissement van de inmiddels 83-jarige ex-prof tot op heden een begrip. MARSEILLE - Teambaas Bjarne Riis van de wielerploeg Saxo-Tinkoff is alweer weg uit de Tour de Fran ce. Hij komt volgens Deense me dia steeds meer onder druk te staan na nieuwe beschuldigingen over doping. De Deen, die zelf de Tour won in 1996 en jaren later bekende dat hij verboden middelen had gebruikt, was ook al bij de start van de Ron de van Frankrijk op Corsica afwe zig. Pas maandag liet hij zijn ge zicht zien, maar dinsdag vertrok hij alweer. Oud-renner Michael Rasmussen zou bij een verhoor door het Deense antidopingbureau hebben beweerd dat Riis als ploegleider volledig op de hoogte was van de dopingpraktijken in zijn team. Rasmussen reed in 2001 en 2002 onder Riis bij CSC. Andere oud-renners als Tyler Hamilton en Jörg Jaksche kwamen eerder met vergelijkbare aantijgingen. MARSEILLE - Adel verplicht. Sir Mark Cavendish wist daarom wat hem te doen stond toen zijn ploegmaats van Omega Pharma- Quick Step een sneltrein opzet ten, die pas stopte bij de eindbe stemming in Marseille. De oud-wereldkampioen spurtte aan de boorden van de Middel landse Zee naar zijn 24e ritzege ooit in de Tour. „Om eerlijk te zijn was het vandaag niet zo moei lijk om de sprint te winnen", gaf de- Britse kampioen enigszins be schroomd toe. „Als ik dit verloren zou hebben, had ik mijn ploeg maats wel heel erg laten zakken. Ik hoefde alleen de laatste 150 me- ter zelf vol te gaan." Het team poetste met de eerste ritzege het verdriet weg van de met één tel verloren ploegentijdrit. „Na giste ren wisten we in ieder geval dat we ïnet zijn allen heel hard kun nen rijden. Het gaf ons het ver trouwen om deze trein op te zet ten", zei Niki Terpstra, die na de laatste bocht al wist dat zijn kop man ging winnen. „Het kon niet meer fout gaan." Cavendish werd in het zicht van de haven keurig afgezet door Gert Steegmans. Edvald Boasson Ha gen, Peter Sagan en André Greipel reageerden nog wel, maar voor de befaamde turboboost-versnelling van de man uit Man was weer eens geen kruid gewassen. Marcel Kittel van het Nederlandse Ar- gos-Shimano spurtte niet mee op de Avenue Pierre Mendès France. De Duitser kon op zestien kilome ter van de meet een voor hem ge vallen renner niet meer ontwij ken en ging op de slotklim onder uit. „Lag ik daar in de drek", wees hij op zijn ontvelde billen. „Ik zat snel weer op de fiets, maar merk te toen dat mijn ketting vastzat. P Moest ik van fiets wisselen en di toen was het over." Zijn balende w gezicht sprak boekdelen. „Ik had b: hier gewoon weer een kans gehad ri om een rit te winnen.", zei de hi winnaar van de openingsetappe. rr Dat Kittel de mondiale sprintelite gi kan kloppen liet hij dit seizoen re- d: door Jan Martens MARSEILLE - In een etappe waarin klassementsrenners als Ryder Hes jedal (gebroken rib), Haimar Zubel- dia (gebroken hand) en Jurgen Van den Broeck (pijnlijke knie) hard te gen de grond gingen, bleven de coureurs van Belkin woensdag op vallend genoeg overeind. Toeval? „Natuurlijk is het enerzijds een kwestie van geluk dat je er niet bij betrokken bent. Maar aan de ande re kant koersen wij wel bewust om valpartijen te ontwijken", zei ploeg leider Nico Verhoeven. door Patrick Delait Eitje voor Cavendish in spurt door Ad Pertijs TO''*, ■flV' Mark Cavendish (rechts) wint met gi overmacht de massasprint van de d; vijfde Touretappe naar Marseille. V foto Bas Czerwinski al Thomas de Gendt (rechts) voert de kopgroep aan. foto Bas Czerwinski/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28