Zorgen in Kamer over straathandel in drugs Verlof voor strekdammen 11 II 'Zet je netwerk in, durf I II II Bijverdienste Het aantal vacatures in zorg en welzijn is sinds vorig jaar met een kwart gedaald. Damen Schelde mag fregatten leveren aan Indonesië 22 ZEELAND ZORG EN WELZIJN EP donderdag Ooit was ik jong en on bedorven. Nou ja, on- •bedorven. Ik heb bij De Gruyter wel eens een rolletje snoep gejat. Bij de HEMA liet ik een keer een zon nebril (goedkoop modelletje) in mijn zak glijden, en ja, ik pik te soms een dubbeltje uit mijn moeders portemonnee. Vrij on schuldige vergrijpen, vind ik zelf. Wat later, ik was een jaar of zes tien, greep ik naar malicieuzere methoden. Dat kwam zo. Ik wenste me een Puch-brom- mer, zo eentje met hoog stuur en (het summum) voetversnel ling. Om het benodigde kapi taal te vergaren, solliciteerde ik bij een advertentieblad als kran tenbezorger en nog diezelfde dag laadde ik mijn krantentas- sen vol en reed de stad in. Nee, niet naar de adressen die op mijn bezorglijst stonden, ik trapte regelrecht naar de hande laar in oud papier en kieperde er mijn tassen leeg. Zo sneed het mes aan twee kanten; ik kreeg én bezorgersloon én beur de een bedragje van de oud-pa- pierboer. Lang duurde mijn lu cratieve handel niet Al na twee weken werd ik wegens wange drag op staande voet ontslagen. De Puch is er dus nooit geko men. Waarom ik deze jeugdzonden opbiecht? Om duidelijk te ma ken, dat ik altijd graag een beet je heb bijverdiend. Van de week maakte ik een vreugde- hupsje, toen ik een paar e-mails ontving, ondertekend door een zekere dokter Bullock. Die deed mij een aanlokkelijk aanbod: hij bood me de gelegen heid om als 'ver verwijderd as sistent" te gaan werken. Hon derd euro per uur kan ik ermee verdienen. De aard van de werkzaamheden wordt niet duidelijk, maar ingewikkeld kan het niet zijn. Lees mee: 'Dit werk is niet moeilijker dan het betalen voor gemeentelijke voorzieningen'. Ik hoef slechts een paar persoonlijke gegevens in te stu ren en alles komt in orde, verze kert dokter Bullock. Na lang aarzelen heb ik beslo ten er toch maar niet op in te gaan. Ik weet hoe verdorven een mens kan zijn; ik hoef slechts in de spiegel te kijken. DEN HAAG - SP, D66 en WD in de Tweede Kamer zijn bezorgd over de toenemende straathandel in drugs in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Sinds mei 2012 controleren cof feeshops in de drie zuidelijke pro vincies of klanten inwoners zijn van Nederland. Ook is toen de wietpas ingevoerd. Maar die is sinds november afgeschaft. Door het strengere beleid bleven de drugstoeristen grotendeels uit Zeeland weg. Het aantal bezoeken aan coffeeshops daalde fors. Maar gebruikers schaften hun cannabis aanzienlijk vaker aan via 06-, straat- en thuisdealers en bij of via vrienden. SP en D66 wijten dat aan het nieuwe beleid. „De parkeeroverlast is vervangen door straatdealers", zei Nine Kooiman (SP) woensdag tijdens een Kamer debat. „Die voorzien jongeren ook in harddrugs." Magda Berndsen (D66): „Laten we die jongeren niet afschrijven, maar zorgen dat de straathandel afneemt." SP en D66 willen dat softdrugs gecon troleerd worden toegestaan. Daar door neemt de criminaliteit af, stellen ze. De VVD ziet daar niets in en vertrouwt in de hardere aan pak van minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie). Volgens Opstelten wordt de straathandel in Zeeland al stevig aangepakt. „De tijdelijke stijging hebben we voorzien. Het aangescherpte be leid werpt zijn vruchten af." MIDDELBURG - De sector zorg en welzijn is niet langer de aanjager van de Zeeuwse economie. Bij jeugdzorg is de situatie het meest zorgelijk: ten opzichte van vorig jaar daalde het aantal vacatu res met maar liefst 69 procent (zie kader). Bij Bureau Jeugdzorg Zee land worden al twee jaar lang va catures met tijdelijke contracten ingevuld (tot maximaal 1 januari 2015). Of ze worden niet ingevuld en de overgebleven personeelsle den op een afdeling krijgen er ta ken bij (vooral op ondersteunen de afdelingen). Elders zijn of worden vergelijkba re maatregelen genomen. In de gehandicaptenzorg gaat het om een afname van 52 procent. Gors, dat op diverse locaties in Zeeland mensen met een beper king ondersteunt, laat weten naar stig op zoek te zijn naar mogelijk heden om gedwongen ontslagen te voorkomen. Daarbij wordt ge dacht aan natuurlijk verloop, ver vroegde pensionering, efficiënte re manieren van werken en een reorganisatie. Gors is, net als Bu reau Jeugdzorg Zeeland, in ge sprek met de vakbonden. Het aantal vacatures bij ziekenhui zen is met 43 procent gedaald. Het Admiraal De Ruyter Zieken huis laat weten tot nader order een vacaturestop te handhaven. Ook binnen de GGZ is de situatie precair, met 45 procent minder va catures ten opzichte van vorig jaar. Bij Emergis worden tijdelijke contracten niet verlengd en slechts bij hoge uitzondering in een vast contract omgezet. Ook Ju- vent heeft besloten dat slechts in uitzonderingsgevallen een vast contract wordt aangeboden aan medewerkers die drie achtereen volgende jaren een tijdelijk con tract hebben gekregen (flexwet). Verder wordt geprobeerd gedwon gen ontslagen te voorkomen door een schil van flexibele werkne mers. GGD-directeur Ronald de Meij, meldt dat de situatie bij zijn orga nisatie stabiel is. Ook daar geen re den tot juichen: „We hebben de afgelopen jaren met bezuinigin gen te maken gehad, maar de groei in markttaken zorgde er voor dat per saldo het aantal me dewerkers gelijk kon blijven. De financiële kaders voor de komen de jaren zijn echter onduidelijk. Het enige wat zeker is, is dat er hoe dan ook bezuinigingen ko men. Wij spelen daarop in door ons personeelsbestand zo flexibel mogelijk te maken via payroll-con- structies (soort uitzendbureau). Het aantal medewerkers met flex- contracten is zo'n tien procent van het totaal. Vroeger had bijna iedereen een vast contract." De oorzaken van de penibele si tuatie zijn duidelijk: opeenvolgen de bezuinigingen, zwalkend kabi netsbeleid, maar bovenal de ver lammende onzekerheid over de si tuatie na 1 januari 2015, als de ge meenten allerlei jeugdzorgtaken en AWBZ-regelingen overnemen. Directeur Joost Naafs van Via- Zorg, het Zeeuwse platform voor de arbeidsmarkt van Zorg en Wel zijn, vindt het logisch dat momen teel een pas op de plaats gemaakt wordt. Maar, zegt hij: „De zorg blijft hoe dan ook de grootste werkgever in Zeeland. Het blijft een aantrekkelijke sector." DEN HAAG - Er staat Damen Schel de Naval Shipbuilding in Vlissin- gen niets meer in de weg om fre gatten te leveren aan Indonesië. Het kabinet gaf vorige maand toe stemming voor de wapenleveran tie. De Tweede Kamer sprak er woensdag over. Minister Frans Timmermans (Buitenlandse Za ken) zei dat Indonesië sinds 1998 geen maritieme wapens tegen de eigen bevolking gebruikt. SP, D66, CDA en PVV vroegen waarom de PvdA vorig jaar tegen de verkoop van tanks aan Indone sië was, maar nu wel levering van fregatten steunt. Jasper van Dijk (SP): „Tanks mochten niet vanwe ge schendingen van mensenrech ten. Wat is er veranderd?" Timmermans: „Er staan kanon nen op-de fregatten, maar die zijn niet bedoeld om te schieten op doelen op land. En een tank is iets anders dan een fregat." Van Dijk: „In de oppositie had u een helder standpunt. Nu tellen andere dingen. Dollartekens?" MIDDELBURG - De provincie Zee land heeft vergunning verleend voor vijf strekdammen bij Knui- tershoek en Baalhoek in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Die moeten bijdragen aan het natuurherstel in de Westerschelde. Door nieuwe strekdammen aan te leggen en bestaande te verhogen, ontstaat aanslibbing in de omge ving ervan, met een grotere opper vlakte slik als resultaat. Daar kun nen vogels hun kostje bij elkaar scharrelen. Op de locatie Knuiters- hoek komen drie van die dam men. Twee ervan worden inge richt als hoogwatervluchtplaats voor vogels. De strekdammen zijn een onderdeel van de maatrege len om 600 hectare getijdenatuur in de Westerschelde aan te leg gen. Voor twee projecten (Hedwi- gepolder en Zwin, samen goed voor 300 ha) is het Rijk verant woordelijk. Afgesproken is dat de provincie het voortouw neemt bij de invulling van de andere helft. De dammen bij Knuitersdijk en Baalhoek moeten samen 62 hecta re getijdenatuur opleveren. Ook bij Bath zijn strekdammen voor zien. Verder tellen ook de natuur- en recreatieplannen Waterdunen en Perkpolder in Zeeuws-Vlaan- deren mee om aan de afgesproken 300 ha te komen. Vorig jaar zijn de plannen «voor Knuitershoek en Baalhoek in de inspraak geweest. Er zijn daarbij tien zienswijzen binnengekomen. De indieners ervan kunnen vanaf volgende week een bezwaar schrift naar de Raad van State stu ren. „We hebben heel goed onder bouwd wat we gaan doen", zegt gedeputeerde Carla Schönknecht (WD, Westerschelde). „Ik hoop dat dit voldoende is om af te zien van het indienen van bezwaren." Een van de organisaties die de plannen afwijzen, is Vogelbescher ming Nederland. Deze organisa tie vindt buitendijkse maatrege len geen natuurherstel. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Sector wacht op zekerheid door Ondine van der Vleuten I Anne Quaars, woordvoerder Bureau Jeugdzorg Zeeland. foto's Lex de Meester V II door Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22