GESLOTEN Zorgen over Portugal ZATERDAG 6 JULI A.S. Altijd goedkoop zakelijk mobiel, óók buiten uw bundel. ECONOMIE 11 MKBBOUW Kleinere bouwers willen personeel graag aan boord houden. Dat gaat ten koste van andere zaken. MINDERHOUD Bestel nu op hollandsnieuwe.nl/pzczakelijk hollands nieuwe. Voor maar per maand Vast laag tarief van 2,8 cent JUWELIER NIEUWEGEIN - Negen op de tien mkb-bedrijven in de bouw zijn dit jaar niet van plan personeel te ontslaan. Acht op de tien nog ac tieve bedrijven deden dat vorig jaar ook niet. Sterker nog: 15 pro cent nam zelfs personeel aan. Cij fers die niet rijmen met de gelui den over massa-ontslagen in de wereld van stenen en cement. Je zou er uit kunnen concluderen dat de bodem van de malaise in de bouw langzaam in zicht komt. De getallen staan in de Monitor MKB Bouw&lnfra, die de Aanne mersfederatie gisteren voor het eerst presenteerde. Die federatie zal de monitor vanaf nu elk half jaar publiceren. Nog een paar getallen: 65 procent van de mkb-bedrijven in de bouw maakte vorig jaar winst, nog eens 25 procent draaide in ie der geval quitte. Slechts 9 procent was verliesgevend. Ongeveer 65 procent toont zich al met al tevre den over het resultaat. Waar is die diepe crisis? Verkijk je vooral niet op deze getallen, stelt Henk Klein Poelhuis, voorzitter van de Aannemersfederatie. Een eerste nuancering: „Veel van de bedrijven die winst maken, zijn eenmanszaken. Bij die bedrijven zit de ondernemersbeloning in het bedrijfsresultaat besloten." Met andere woorden: ze moeten van het bedrag dat overblijft kun nen eten en hun hypotheek beta len. Dat gaat niet wanneer er on der aan de streep pakweg 10.000 of 20.000 euro overblijft. Toch toont bijna tweederde van de ondernemers zich tevreden. „Dat is vooral gegeven de omstan digheden. Ondernemers zijn blij dat ze het hoofd boven water ge houden hebben." Maar de bodem is nog niet in zicht, stelt Klein Poelhuis. Hij ba seert dat op andere cijfers uit het onderzoek. De prijzen in de bouw staan nog steeds onder druk, en de omzet ten dus ook. Bijna de helft van de bouwers verwacht in 2013 minder omzet te draaien dan in 2012, een vergelijkbaar percentage verwacht ook minder winst. Opvallend in dat licht is de relatie ve stabiliteit van het personeelsbe stand van de bouwbedrijven. Dat is aan de ene kant te verklaren door de werkvoorraad van de be drijven, die in tegenstelling tot de prijzen inmiddels redelijk con stant is. Dat werk moet natuurlijk gewoon gedaan worden. Aan de andere kant speelt het ka rakter van mkb-bedrijven een rol, stelt Klein Poelhuis. „Kleinere be drijven wachten zo lang mogelijk met het ontslaan van personeel. Juist dat personeel is hun grote kracht. Grote bedrijven hebben veel sneller afscheid genomen van hun vaste krachten, en zijn overgegaan tot het inhuren van zzp'ers. Maatschappelijk gezien is de opstelling van kleine bedrijven misschien beter, maar econo misch gezien is het minder ver antwoord." Het hele spectrum overziend, stelt Klein Poelhuis dat veel mkb-bedrijven geen nieuwe klap meer kunnen hebben. Komt die klap er wel, dan zullen ze wel in het personeelsbestand moeten gaan snijden. De federatiebestuurder stipt de in vesteringen van de bouwbedrij ven aan. Die zijn zo goed als stilge vallen. Twee op de drie bouwers steken amper geld meer in nieuw materiaal. Simpelweg omdat er geen geld is, zegt Klein Poelhuis. „De rek is er uit." Toch is het niet alleen maar nega tivisme dat de klok luidt in Nieu- wegein. De Aannemersfederatie ziet met goedkeuring aan dat de discussie over de crisis in de bouw verandert. „Aanvankelijk waren alle noodkre ten om iets te doen aan de crisis in de bouw aan dovemansoren ge richt. Nu zie je dat de neuzen steeds meer dezelfde kant op staan. Het is een goed teken dat de pensioenfondsen en het kabi net om tafel zitten om te praten over meer investeringen." voor ondernemers zijn onze beide zaken BRUSSEL - De Europese Commis sie is bezorgd over de ontwikke lingen in Portugal, zo zei voorzit ter José Manuel Barroso woens dag. Portugal is in een politieke crisis geraakt nadat begin deze week twee ministers hun ontslag hadden ingediend wegens het eco nomische beleid van de regering. „De crisis is schadelijk voor het Portugese volk, net nu er tekenen van economisch herstel waren", aldus Barroso. De Portugese mi nister van Financiën Vitor Gaspar is opgestapt omdat hij meent dat er onvoldoende steun bij de bevol king is voor de bezuinigingen die de regering moet doorvoeren in ruil voor financiële ondersteu ning van de EU en het IMF. De centrumrechtse premier Passos Coelho - een partijgenoot van Bar roso - zei dat hij vasthoudt aan de bezuinigingskoers in zijn land, dat kampt met een werkloosheid van bijna 18 procent. De president van Cyprus, Nicos Anastiades, zoekt woensdag bij de Europese Centrale Bank in Frankfurt een verzachting van de eisen die gesteld zijn aan de ban- kensector, in ruil voor de 9,5 mil jard euro die het land aan nood- steun krijgt. AMSTERDAM - Na een stroeve start van het jaar lijkt de markt voor nieuwe motorfietsen herstel te to nen. In mei en juni werden res pectievelijk 9 en 16 procent meer motoren verkocht dan in dezelfde maanden vorig jaar. Dat blijkt uit woensdag gepubliceerde cijfers van brancheorganisaties Bovag en RAI Vereniging. DONDERDAG 4 JULI 2013 Ontslag als laatste optie door Sander van Mersbergen NEGEN OP DE TIEN BOUWBEDRIJVEN VERWACHTEN GEEN ONTSLAGEN Veel mkb-bedrijven in de bouw proberen hun personeel zoveel moge lijk bij zich te houden, ondanks dalende omzetten. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van de Aannemersfederatie. Personeel ontslagen tussen januari 2012 en januari 2013? Ja: 19% Nee: 81% Hoe ontwikkelde omzet zich in 2012? Ontwikkeling aantal personeelsleden januari 2013 - januari 2014? Toename: 3% 1 Stabiel: 88% 1 Afname: 8% 1 Geen antwoord: 1% Hoe zal omzet zich in 2013 ontwikkelen? Verbeterd: 20% Stabiel: 34% Verslechterd: 46% Toename: 11% Stabiel: 44% Afname: 45% Bedrijfsresultaat over 2012? Tevreden over het bedrijfsresultaat? Winst: 65% Quitte: 25% Verlies: 7% Geen antwoord: 3% infogriphic O* Pwidrénst I bron Monitor MKB BouwStlnfr» I foto la van l*ihout/ANP Ja: 65% Nee: 33% Geen antwoord: 2% O belminuten, tra 500 MB www.juwelierminderhoud.nl Zuidstraat 66 Westdijkstraat 27 WESTKAPELLE ARNEMUIDEN Samsung Galaxy Sill

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11