|e Wat drijft Oost-Europeanen naar Nederland? Deze zomer volgen we vijf weken lang arbeidsmigranten. w 236.620 De Rotterdamse PvdA-wethouder Ha- mit Karakus zou de Europese grenzen liever nog even dicht houden. VERDIEPING 9 REGISTRATIE EN WOONREGIO 2012 2011 dere EU-landen trok, verdubbelde in vijf jaar. In Nederland steeg het aantal Grie ken, Spanjaarden, Italianen en Portuge zen tussen 2007 en 2012 met 21 procent naar 73 300. De vrees dat al die werkzoe kenden een onevenredig beroep doen op de publieke portemonnee van hun gast land, is volgens de OESO ongegrond. De organisatie onderzocht welke bijdrage mi granten op de lange termijn leveren aan de economie van hun nieuwe land. Wat blijkt? In de regel kosten immigranten de staat niet meer dan de gemiddelde bur ger van een land zelf. In Nederland is hun bijdrage zelfs positief. In vergelij king met Uirkse en Marokkaanse gastar beiders die in de jaren '60 naar Neder land kwamen, zijn de arbeidsmigranten van nu beter opgeleid en flexibeler. Zo zouden ze zich makkelijker aanpassen aan ander werk of veranderende omstan digheden. Bovendien zijn ze relatief jong, waardoor ze - als ze blijven - lang belas ting betalen. „De meeste immigranten komen niet om te profiteren van sociale voorzieningen. Ze komen om hun levens te verbeteren", concludeert de OESO. „Werken is een betere manier om dat te bereiken dan bijstand trekken." Tien boze Bulgaarse lassers stonden er pasgeleden bij het spreekuur van de gemeente Rotterdam. Ze werkten via een uitzendbureau en kregen geen loon uitbetaald, maar steeds een voor schot. Toen het uitzendbureau failliet ging, konden ze naar hun geld fluiten. De dag daarna had de eigenaar een nieuw uitzendbureau, onder een ande re naam. Hij huurde de Bulgaren weer in. Voor werk bij hetzelfde bedrijf. Het eerder verdiende geld kregen ze niet meer. „Voor de gemeente is het heel lastig dat soort uitzendbureaus aan te pakken. Het kost veel tijd en geld en het lukt niet altijd", zegt Hamit Kara kus, wethouder Wonen en Ruimtelij ke Ordening in Rotterdam. Zijn stad heeft sinds enkele jaren te maken met een nieuwe golf arbeidsmigranten: Roemenen en Bulgaren. Het levert pro blemen op met overbewoning, over last en uitbuiting. Er wonen (offi cieus) 18.000 Roemenen en Bulgaren in de stad. Na 1 januari, als inwoners van die twee landen vrij in Nederland mogen werken, worden het er nog meer, denkt Karakus (PvdA). In het stadhuis aan de Coolsingel schetst hij een zorgwekkende toekomst voor de achterstandswijken in de stad. „De grenzen gaan open, maar ons huis is nog niet op orde." Waarom komen er na 1 januari nog veel meer Roemenen en Bulgaren naar Neder land? Ook hier is het crisis. „In maart ben ik met burgemeester Aboutaleb naar Roemenië geweest. In district 5 in Boekarest slapen honder den mensen op straat, ze betalen voor een plekje het dichtst bij de verwar mingsbuizen. Als je tegen die mensen zegt dat ze hier in Nederland mogelijk uitgebuit worden, 4 euro per uur ver dienen en met tien man in een wo ning slapen, vragen ze gelijk waar ze kunnen tekenen. De kansarmen heb ben daar nog minder kansen dan hier, dus ja: ik verwacht dat er nog veel mensen hierheen komen." Is het probleem in Rotterdam anders dan in agrarische gebieden van Nederland? „Kansarme migranten zoeken goedko pe huisvesting en vinden die eerder in de achterstandswijken van de grote stad dan op het Brabantse platteland. Ze komen soms terecht in straten waar al 40 procent van de mensen werkloos is. Het is nu dweilen met de kraan open. De woningen zijn niet be rekend op zo veel mensen. De straten en wijken ook niet. Er is overlast. Als we niets doen, kan dat leiden tot socia le onrust in de stad. Ik ben voor open grenzen, maar als ik zou mogen kie zen, zou ik ze nu nog dicht laten zodat we meer tijd hebben om de zaken in Rotterdam goed te regelen." De grenzen gaan open, dat is niet meer te gen te houden. Wat doet Rotterdam? „We nemen het die mensen niet kwa lijk dat ze hierheen komen. We willen wel de huisjesmelkers en de malafide uitzendbureaus aanpakken. Die men sen daarachter zijn maar in één ding geïnteresseerd: grof geld verdienen. Als er irveen pand overbewoning werd geconstateerd en we optraden, dan ver plaatsten ze de boel gewoon. Werden er letterlijk matrassen over straat ge sleept. Nu komt er wetgeving waar door wij het beheer van al die panden kunnen overnemen. Er zijn in de stad tussen de zeven- en achthonderd mala fide uitzendbureaus: vaak niet meer dan een man met een mobiele tele foon. Er is nu een proef gestart om in een jaar tijd honderd van die bureaus aan te pakken. Als dat niet lukt, heeft minister Asscher toegezegd dat er een vergunningstelsel voor de uitzend- branche komt. We kunnen de proble men die er zijn nooit helemaal oplos sen. Maar ik wil die mensen in be scherming nemen. En ik wil dat mala fide bedrijven worden aangepakt." U maakt zich boos over de houding van Europa. Wat moet Brussel veranderen? „De overheid in Roemenië is corrupt. Er gaat Europees geld naar projecten voor het weghalen van vuilnis, maar dat gebeurt een keer per maand in plaats van elke dag, zoals beloofd. Euro pa zou ervoor moeten zorgen dat de subsidies daar terechtkomen waar het nodig is: bij projecten van het maat schappelijk middenveld. En Europa zou de subsidies anders moeten toe kennen. Niet aan het land waar de kansarmen vandaan komen, maar aan het gebied waar ze wonen. Dan heeft een stad als Rotterdam recht op die subsidies en kunnen wij die mensen hier beter begeleiden, zoals bij het le ren van de taal. Als er in Nederland 100.000 Bulgaren wonen die hulp no dig hebben, geef ons dat geld dan." WOENSDAG 3 JULI 201 3 In de vier genoemde gebieden wonen de meeste Oost-Europeanen van Nederland. De cirkels verwijzen naar de percentages van het totaal aantal in Nederland aanwezige MOE-landers. Roemeens Bulgaars Overig MOE 28% 113% Haaglanden Brabant Zuid-Oost Midden-en West-Brabant Bron: Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid voelt crisis De komende vijf weken onderzoeken ver slaggevers Annemieke van Dongen en Cy ril Rosman wat Oost-Europese arbeidsmi granten drijft om, ondanks of juist vanwe ge de crisis, naar Nederland te komen. Ver halen vanuit Nederland: worden ze uitge buit of voelen ze zich welkom? Maar ook verhalen vanuit Polen en Roemenië: welke impact heeft hun vertrek thuis? Hoe profi teren families van het geld dat de arbeids migranten retour zenden? /plukkers Vijf weken lang beelden en blogs 'Ons huis is nog niet op orde' door Annemieke van Dongen en Cyril Rosman infographic Anke Arts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9