it I w. Machtige leger Egypte moet voorzichtig zijn rifinnliiil"'u4luilM ~ti ,.:*i Stip kleedt de prijzen uit. f stipreizen.nl/stiptease v._.v Meer niet-Noren in de cel BUITENLAND 7 Eerste deadline Mursi verlopen [stip) 1 V Het Noorse ministerie van Justi tie besloot vorig jaar tot een eigen buitenlander-bajes omdat het aan tal niet-Noorse gedetineerden de afgelopen tien jaar drastisch is ge stegen. Inmiddels heeft 30 pro cent, zo'n 680 mensen, van de ver oordeelden een ander paspoort. De meesten zijn uitgewezen en moeten dus meteen na het uitzit ten van hun straf het land uit. De gevangenis in het Noorse Kongsvinger heeft plaats voor 117 gedetineerden, verdeeld over high security en low sccun'ri/-afdelingen. Het complex ligt een dikke 100 ki lometer noordoostelijk van de hoofdstad Oslo, pal tegen de grens met Zweden. Vanuit de cel kijk je zo over de muur naar boomtoppen en het dorp bene den. Sinds dit jaar huizen in 'Kongsvinger" alleen nog maar bui tenlandse gevangenen. De laatste Noren zijn vrijgelaten of overge bracht naar een andere gevange nis. Daarna zijn de 97 plaatsen op de gesloten en halfopen-afdeling gevuld door mensen uit dertig verschillende landen. De officiële voertaal is Engels, soms met han den, voeten en met behulp van een prentenboek met plaatjes over het dagelijks leven. Porno bij vergissing Voorbijgangers konden tien mi nuten lang een pornofilm bekij ken op een groot scherm in de Chinese stad Jilin. Een repara teur keek op zijn laptop naar de pornofilm zonder dat hij door had dat het scherm er op was aangesloten. Water 'kost' 2 miljard De overstromingen die in juni voor grote overlast in Duits land zorgden, kosten verzeke ringsmaatschappijen zeker twee miljard euro. De schade is groter dan in 2002 toen Duits land ook te kampen had met zware overstromingen. Assange kandidaat WikiLeaks-oprichter Julian As sange heeft zich kandidaat ge steld voor de parlementsverkie zingen in Australië. Hij treedt aan voor de politieke vleugel van de onthullingssite. Assan ge zou in de staat Victoria wil len meedoen voor de senaat. Rapper Tunesië vrij De Tunesische rapper Weid El 15 is gisteren in hoger beroep vrijgesproken. De artiest kreeg vorige maand ttoee jaar cel om dat hij in een videoclip op You- Tube de politie honden noem de waarvan de keel moest wor den doorgesneden. CAIRO - Met het ultimatum aan de politiek dat vandaag afloopt, bewijst de legerleiding dat het nog altijd de bepalende machtsfac tor is in het Egyptische politieke leven - een positie die het al de cennia inneemt. Het moderne Egypte is een pro duct van de militaire coup van de zogenaamde Vrije Officieren in 1952. Zij maakten met hun gedurf de actie een abrupt einde aan het koloniale bewind van Engeland en plaatsten het leger, een van de grootste van Afrika, in het cen trum van de macht. Sindsdien was elke president af komstig uit het leger. Zo was Hosni Mubarak, die twee jaar gele den werd afgezet na een spectacu laire opstand, een gevierd lucht machtcommandant die volgens de officiële geschiedschrijving een heldenrol vervülde tijdens de Jom Kipoeroorlog van 1973. Het leger opereerde echter op de achtergrond. Officieel maakte de president de dienst uit, onder steund door een kabinet van ja-knikkers. Egypte stond te boek als 'republiek', maar was in feite een militaire dictatuur. Sinds de vrede met Israël, die volgde op de Jom Kipoeroorlog, ontvangt het Egyptische leger jaarlijks anderhalf miljard dollar steun van de VS. Het groeide uit tot een obscuur instituut waar niet over gesproken mocht wor den en werkte achter de scher men aan een economisch impe rium. Volgens schattingen is 15 tot 40 procent van de economie in handen van het militaire insti tuut. Het bezit fabrieken, havens, vliegvelden, winkels en zelfs we gen en wil dat graag zo houden. CAIRO - Tegenstanders en aanhan gers van de Egyptische president zijn gisteren opnieuw massaal de straat opgegaan. Tamarod, die ach ter de massale betogingen tegen Mursi zit, had de president tot het einde van de middag gegeven om op te stappen. Dat deed hij niet. Bronnen binnen het leger meld den gisteren dat de militairen mo gelijk de grondwet opschorten, het parlement ontbinden en een raad instellen als tijdelijke rege ring als Mursi en de oppositie van daag niet tot een vergelijk komen. Toen Egyptenaren begin 2011 mas saal de straat opgingen uit protest tegen Mubarak, greep het leger in. Een Hoge Militaire Raad (HMR) zou de transitieperiode naar ver kiezingen overzien. Hoewel de interventie van de HMR toentertijd tot euforische reacties leidde in Egypte, verliep de transitie allesbehalve vlekke loos. De militaire elite wilde de (economische) privileges van het leger veiligstellen, stabiliteit her stellen en vervolgens de macht af dragen aan een burgerlijk bewind met een breed mandaat. Maar deze intenties botsten meer en meer met de eisen van een be volking die vroeg om brood, vrij heid en sociale rechtvaardigheid. Het leger was dan ook blij toen het een jaar geleden de macht kon overdragen aan president Mursi. Het leger bestaat uit dienstplichti gen die niet immuun zijn voor het rebelse spook dat nu al meer dan twee jaar rondwaart. Elke man moet in principe één tot drie jaar het leger in. Een te politieke rol zal het leger dus proberen te vermijden. Helemaal een die door een deel van de bevolking geïnter preteerd zal worden als het om zeep helpen van een zwaar be vochten democratie. Dat de militairen voorzichtig te werk moeten gaan, is duidelijk. Kijk voor alle 15 aanbiedingen op stipreizen.nl/stiptease! O.a. Stedentrip Istanbul, Cruise van Zuid Afrika naar Italië en Autovakantie Saksen WOENSDAG 3 JULI 2013 de bajes JUIN BERLIJN LONDEN TUNIS ACHTERGROND EGYPTE door onze correspondent Dirk Wanrooij StiDtease! Unieke actie: Stip 'kleedt' gedurende de komende weken de prijzen uit en u profiteert daarvan! Iedere dag maken wij weer een nieuwe selectie van 15 aanbiedingen met éxtra voordeel. Let op: zolang de voorraad strekt en VOL VOLI De aanbiedingen in deze advertentie zijn alléén geldig van 3 juli 9:00 tot 9 juli 9:00 uur en alleen voor nieuwe boekingen. Kijk dagelijks voor nieuwe aanbiedingen op stipreizen.nl/stlptease Pm/eri p.p. o.b.v per*, kamer/hu! exit. CalamiteileufondvrevervemiKvkosUw. .ri.. Ui: '>"I .m;."! a 'I in d>: piiji. Drufcf'JUkn e" p"|vv,l<f|S'"5f'- vuuiOelmudei'. Of Oil WCl 020 O O 2 2 ??2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7