'Je wordt sterker door grote veranderingen' Waterschap wil depot voor bagger bij Acute vergiftiging hond na wandeling in bossen SMELTKROES Dow 20j:EEUWS-VLAANDEREN KINDERBOEK Rudy Buysrogge schreef onlangs zijn tweede kinderboek. De verhaaltjes duren niet langer dan vier minuten. Tina Halphen heeft iets bijzonders over zich zelf ontdekt. Bij het BP SC heeft ze nogal eens contact met Spaanstali- gen. „Ze zijn net als ik. Ik moet in mijn vorige leven Spaans zijn ge weest!" De gedachte is niet zo vreemd. Ti- na is een Amerikaanse met een zuidelijk temperament. „Waar ik vandaan kom in de Verenigde Sta ten, Louisiana, is het gebruikelijk dat mensen elkaar bij een ontmoe ting omhelzen, elkaar een hug ge ven. Niet zo routinematig als el kaar drie zoenen geven, maar écht omhelzen." 'Open en warm', noemt Tina haar 'homestate'. Lake Charles is haar 'hometown*. In hoofdstad Baton Rouge studeerde ze psychologie. „Na een halfjaar algemene cour ses wist ik het zeker: de professor die psychologie gaf, was amazin gly interesting. En ik wilde graag psychologie studeren om mezelf én andere mensen beter te leren kennen." Tina woont sinds 2006 in Neder land, in Terneuzen, bij haar man Michel Dieleman die ze in Baton Rouge leerde kennen. „Een vriend van hem was mijn buur man. Hij kwam een keer op be zoek. We hebben contact gehou den." Uit het warme Louisiana naar het 'kille' Nederland is een reuzensprong. „Ik was hier al eens, in 2004, maar vakantie is toch heel anders dan ergens wo nen." Wat de overstap minder groot ge maakt zal hebben, is een avon tuur dat Tina eerder in de Verenig de Staten aanging. Ze wilde zich na haar studie in Baton Rouge spe cialiseren in industrial organisa tional psychology (bedrijfspsycho logie). Dat lukte bijna tweedui zend kilometer noordelijker aan de Minnesota State University in Mankato. „Van het warme Louisiana beland de ik in het koude Minnesota. In de winter moet je oppassen dat je ogen niet bevriezen." Alles was wennen. „Het is de beste ervaring geweest die ik heb gehad. Ik bleek sterker dan ik had gedacht." Terug in Louisiana, in 2005, had den tropische stormen huisgehou den, ook in haar hometown Lake Charles. Tina werkte er enige tijd bij het Ministerie van Arbeid. Haar taak was het leven van men sen die praktisch alles verloren hadden, weer op de rails te krij gen, met name door werk. „Ik was jong, en ik vond het zwaar, heel zwaar." Het was wel weer een ervaring die Tina heeft gesterkt voor haar nieuwe leven in Nederland, waar ze eerst - ondanks haar opleiding - geen werk kon vinden. Bij che miebedrijf Sabic in Bergen op Zoom kon ze uiteindelijk aan de slag als marketing communicatie specialist. „Tot Sabic ging reorga niseren. Wereldwijd verdwenen drieduizend banen en die van mij was erbij." De oprichting van het BPSC Ter neuzen kwam voor Tina als geroe pen. Vanaf het begin, oktober 2009, is ze erbij betrokken. Eerst in de logistiek, later als trainings coördinator en sinds februari 2012 als teamleader bij de afdeling Pro cure to Pay. Ze geeft leiding aan een team van 23 mensen, gericht op automatisering, beheer en ver betering van processen. Twee collega's zijn ook de kantine van het Dow-hoofdkantoor bin nengekomen. Ze maken een grap je richting Tina. Het tekent de sfeer. SLUISKIL - Waterschap Scheldestro- men wil aan de Oostkade in Sluis kil-Oost, naast het bedrijfsterrein van recyclingbedrijf Heros, een grond- en baggerspeciedepot in richten van vijf hectare. Het depot, waarvoor onlangs een vergunning is aangevraagd bij de gemeente Terneuzen, is bestemd voor de tijdelijke opslag van bag gerspecie en grond die vrijkomt bij bijvoorbeeld het weer op diep te brengen van watergangen of HULST - Op het toneel, in de ton, vliegen de harde grappen de toe hoorders van de trouwe buutreed- ner om de oren. Thuis, in gezel schap van zijn kleinkinderen, voe ren lieve verhaaltjes de boven toon. Gepensioneerd leraar En gels Rudy Buysrogge uit Hulst switcht moeiteloos tussen de soms platte humor en de kleuter taal. Onlangs verscheen zijn twee de kinderboek Dromen op een witte wolk, een serie kinderverhaaltjes met al even lieve tekeningen van illustratrice Linda Schot uit Hei kant. De verhaaltjes over de merel, het kasteel, muggen of strepen in de lucht gaan over kleine, ogenschijn lijk niets betekenende gebeurte nissen die kinderen meemaken en - doordat Rudy ze opschrijft - ineens betekenis krijgen. Over twee kinderen die op zolder in de verkleeddoos duiken en verkleed als kok mogen helpen in een echt restaurant. Over het ontsnapte hamstertje Wang dat na dagen af wezigheid weer tevoorschijn piept. Of over spelen in het zwem badje in de tuin. Allemaal onder werpen die aansluiten bij de bele vingswereld van vier- tot pak 'm beet achtjarigen. Hoewel, klein zoon Tijmen van twee jaar laat het afgraven van wegbermen. De baggerspecie zal ter plekke wor den ontwaterd. Verontreinigd materiaal zal er niet worden opgeslagen. De be doeling is de grond en baggerspe cie - na ontwatering - te herge bruiken voor onder meer geluids wallen en dijkwerken. De Oostkade ligt vrij afgelegen, wat het mogelijk maakt te vol doen aan wettelijke eisen voor ge luid, geur, verkeer en stof. Vraag 95,- www.atelierclarijs.nl zich ook maar al te graag voorle zen door opa. Buysrogges ervaring als leraar én als buutreedner kwam hem goed van pas bij het schrijven. „Kinderen hebben tegenwoor dig niet zo'n lange concentratie- boog. Je moet vlot wisselen om hun aandacht vast te houden", weet hij van zijn periode op het Reynaert College. „Daarom du ren mijn verhaaltjes niet langer dan vier minuten. Even lang als een liedje van Nick en Simon!", grinnikt hij. Om te weten of een verhaaltje echt vier minuten duurt, ge bruikt hij soms een stopwatch. Dat doet hij ook om de duur van zijn buut te meten. In zo veel seconden komt hij op het toneel, zoveel seconden duurt die en die grap... De lengte van zijn vertellingen be paalt niet alleen of kinderen ge boeid blijven, maar vooral óf er wordt voorgelezen. „Ouders heb ben het vaak druk, ze werken, moeten hun kinderen van en naar school brengen, koken, spor ten of hun kind bij de sportclub ophalen. Als ze dan thuis zijn en de kinderen moeten naar bed, is er vaak weinig tijd om uitgebreid voor te lezen. Een kwartier is dan te lang." Het belang van voorlezen staat voor hem buiten kijf. „Goed voor gedaan, is goed nagedaan", ge looft hij heilig. Goed voorlezen is wel een kunst. Ongeïnspireerd een tekst voordragen? Dan haakt een kind meteen af en beleef je er zelf ook geen lol aan. „Belangrijk is dat je duidelijk articuleert, de goede intonatie gebruikt en mi- De eigenaren, Tom Van de Velde en Julie Engels uit De Klinge, heb ben in Het Nieuwsblad melding gemaakt van het incident om an dere hondenbezitters te waarschu wen. De vergiftiging heeft zich vo rige maand voorgedaan. Tom en Julie maakten met hun hond een wandeling aan de rand van de Klingse bossen. Ze lieten het dier zoals gebruikelijk loslo pen, gooiden af en toe een bal ver weg, die de herder dan trouw op pikte. Op de terugweg leek er al iets aan de hand te zijn. De hond liep langzamer. De situatie verergerde na thuis komst. Tom en Julie raadpleegden een dierenarts. Die kon weinig meer doen. Onderzoek wees later uit dat het om een acute vergifti ging ging. De eigenaren hebben aangifte gedaan bij de politie. Bij eerdere vergiftigingen in de Kling- se bossen was sprake van legaal gestrooid rattengif. Volgens Tom en Julie moet het in hun geval om straffer gif gaan, omdat hun hond behoorlijk groot (4, kilo) was. Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er ruim 400 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: Tina Halphen (32) uit Louisiana, nu wonend in Terneuzen. door Harmen van der Werf Tina Halphen foto Peter Nicolai Lieve én stoute door Pascalle Capetti Rudy Buysrogge leest uit Dromen op een witte wolk voor aan zijn kleinkinderen Tijmen en Mijke. foto Peter Nicolai webshop: kerklaan 1 heinkenszand telefoon 0113563535 DE KLINCE (B) - In de bossen bij het Belgische De Klinge, net over de Nederlandse grens, heeft zich weer een geval van vergiftiging voorge daan. Een Duitse herder is het slachtoffer geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64