Innovatieve scheiding zoet en zout water in jachtsluizen Krammer NML: snel vloot beveiligen I I I I Genade 66 Checkpoint werd jarenlang gedoogd door gemeente met medeweten van het OM 18 ZEELAND COFFEESHOP Hoge Raad vindt dat Haagse gerechtshof beslissing om OM niet-ontvankelijk te verklaren onvoldoende heeft gemotiveerd. woensdag Excuus! Guido is even offline, dus u zult het de komende weken met mij moeten doen. Zomaar van de reservebank ge plukt, heb ik een paar regels no dig om in het goede ritme te ko men. Excuus daarvoor. Maar het duurt niet lang hoor. Als ik eenmaal aan het typen ben wor den de letters vanzelf woorden en kunt u er vast zin aan geven. Vanmorgen nog even excuus gemaakt bij de bakker. Ik had een halfje wit gevraagd, terwijl ik eigenlijk een heel bruin wil de. Kan gebeuren, als je in va kantiestemming en dus met je gedachten ergens anders bent. Ik dacht aan excuus, om precies te zijn. Want daar ging het de laatste dagen wel heel veel over. Zo'n woord blijft dan in je hoofd dwarrelen. Sorry, spijt, berouw, die begrip pen werden ook veel gebezigd. In mijn dorpse verleden ont stond er onder de schooljeugd een spelletje, dat 'genade' heet te. Het was vooral populair bij de te groot en te zwaar uitgeval len jongens. Het spelletje was namelijk dat de naar zeekoe nei gende jongeling op het meest fP scharminkelige mannetje van zijn klas ging liggen, en hem dwong 'genade' te zeggen voor hij hem vrijliet. Een rotspel, als u het mij vraagt. Ik ben zelf pas laat op lengte en gewicht geko men. Er was een vriendelijker va riant. Daar had mijn veel en veel grotere broer een handje van: je kietelen tot je je blauw van het lachen overgaf. 'Ik ben de heer, ik ben de keizer", riep- ie dan, 'en jij mijn onderdaan'. Als ik nog adem overhad riep ik maar wat graag 'genade'. Zo leerde je wat macht was. Ik zag de foto in de krant, die de Zeeuwse slavernijherden- king verbeeldde. Er zullen ge denkwaardige woorden gespro ken zijn. Op het cameramo ment zijn ze er allemaal even stil van, daar op de Balans in Middelburg. Luttele meters ver derop staat het kantoor van de ondernemers, die een deel van hun brood verdienden met mensenhandel. Kinderen, kran sen, ernstige gezichten. En zie ik het goed? Staan er op de achtergrond heren in pak met kettingen om hun nek? Als dat geen excuus betekent. BRUINISSE - Een van de twee Kram- merjachtensluizen krijgt een in novatief zoet-zout scheidingssys teem. Het gaat om een proef. De combinatie Cofely, Hillebrand en Dekker bouwt het systeem in opdracht van Rijkswaterstaat. Het nieuwe systeem vervangt het hui dige systeem waarbij het water in de sluiskolk bij elke schutting vol ledig moet worden gewisseld. In het nieuwe systeem is het uit wisselen van het water niet meer nodig. De verwachte voordelen hiervan zijn: sneller schutten en een besparing op beheer- en on derhoudskosten. De ombouw ge beurt in de komende wintermaan den. Voor het recreatieseizoen vol gend jaar moet het systeem zijn ingebouwd. De innovatie ten opzichte van be staande bellenschermen zit in een betere verdeling van de lucht die in het water wordt gepompt. Ook de combinatie met een water- scherm en een spoeldebiet is een nieuwigheid. De luchtbellenscher- men en het waterscherm schei den het zoete en het zoute water. Onder water vormen ze een bar rière, waar het zoute water be perkt doorheen kan dringen. Het spoeldebiet is een stroom van zoetwater die via openingen in de sluisdeur in de sluiskolk wordt ge bracht en ervoor zorgt dat het wa- ter in de sluiskolk zo zoet moge lijk wordt gehouden. Het innovatieve systeem is uitge breid onderzocht, zowel in het la boratorium van Deltares als in de praktijk, in de Stevinsluis (Afsluit dijk). Royal HaskoningDHV heeft het systeem vertaald in een inno vatief ontwerp. Bij deze testen bleek dat het systeem zó goed werkte dat Rijkswaterstaat er alle vertrouwen in heeft dat de proef in de Krammerjachtensluis zal sla gen en vervolgens kan worden in gebouwd in het gehele Krammer- sluizencomplex. De nieuwe techniek is ontwik keld door Rijkswaterstaat, Stich ting Deltares en Royal Haskoning DHV Nederland BV. Deze par tijen hebben afgesproken de tech niek door te ontwikkelen tot een robuuste en voor de markt interes sante oplossing die zoutindrin- ging via schutsluizen beperkt te gen zo laag mogelijke kosten. Ook onderzoeken ze of samenwer king met andere partners extra kansen biedt, zowel qua techni sche verfijning als op exportge- bied. den HAAG - Het kan nog lang du ren tot er een definitieve uit spraak is in de strafzaak tegen de Terneuzense coffeeshop Check point, eigenaar Meddie Willem- sen en zijn medewerkers. De Hoge Raad besliste dinsdag dat het gerechtshof in Amster dam de strafzaak opnieuw moet behandelen omdat het Haagse hof niet de juiste beslissing heeft genomen. Het heeft onvoldoende gemotiveerd waarom het vond dat het Openbaar Ministerie het recht om te vervolgen had ver speeld. Raadsman André Beckers wijst er nadrukkelijk op dat de Hoge Raad de uitspraak van het Haagse Hof niet compleet van tafel heeft ge veegd. „De Hoge Raad stelt dat de beslissing onvoldoende gemoti veerd is." Het wordt een zaak van de lange adem, die zich kenmerkt door het gezegde: 'twee stappen vooruit, een terug', vult de Middelburgse raadsman Martijn van der Want aan. „Dit is zo'n stap terug." Hij noemt het arrest van de Hoge Raad teleurstellend voor de mede werkers van Checkpoint, die na vijf jaar vervolging 'wel eens een streep onder dit hoofdstuk had den willen zetten'. „Let wel, de Hoge Raad heeft uitdrukkelijk al leen iets gezegd over de vervol gingsbeslissing van het OM. Het Haagse Hof vond dat de overheid, met haar verschillende petten, zich zodanig had opgesteld rich ting Checkpoint dat het de offi cier van justitie niet meer vrijstond om tot strafrechtelijke vervolging over te gaan. Van be lang is dat de officier onderdeel is van diezelfde overheid en dat hij zelfs deel heeft uitgemaakt van de 'driehoek' die het overheidsbeleid ten opzichte van Checkpoint be paalde." De Hoge Raad stelt nu, anders dan het Hof, dat dit geen beletsel vormt voor de officier van justitie om toch tot vervolging over te gaan. De raadsman vindt dat 'enigszins onbevredigend'. „De ul tieme bescherming van de burger tegen een belagende overheid in een strafproces is de niet-ontvan- kelijk verklaring van het OM. De Hoge Raad stelt echter dat de rech ter de beslissing om te vervolgen slechts zeer terughoudend mag toetsen", aldus Van der Want: „Kortom: het OM mag de zaak toch voor de rechter brengen. Hiermee is echter nog niets ge zegd over de vraag of ook bewe zen kan worden of de medewer kers van Checkpoint zich schul dig maakten aan strafbare feiten, een criminele organisatie vorm den en of het wel passend is hen een straf op te leggen." Checkpoint werd jarenlang ge doogd door de gemeente Terneu- zen met medeweten van het OM en kon uitgroeien tot de grootste coffeeshop van het land. Er waren duizenden bezoekers per dag, er waren negentig medewerkers in dienst en het bedrijf draaide een miljoenenomzet. De gedoogvoor- waarden werden daarbij stelselma tig overtreden. Zo was de aanwezi ge hoeveelheid softdrugs veel gro ter dan de toegestane hoeveelheid van 500 gram. Dat Checkpoint de gedoogregels stelselmatig overtrad, was bekend bij de gemeente en het Openbaar Ministerie, maar bestuursrechte lijk ingrijpen bleef uit. Dat bete- kent volgens de Hoge Raad echter niet dat Willemsen er op mocht vertrouwen dat hij niet zou wor den vervolgd. „Het OM heeft daar in een eigen verantwoordelijk heid." Thea Tjeerdema (OM) weet nog niet of het OM deze zaak met voorrang op de rol gaat zetten bij het gerechtshof in Amsterdam. Er zijn namelijk nogal wat rechtsza ken tegen coffeeshops die momen teel stil liggen in afwachting van een definitieve uitspraak in de Checkpointzaak. De raadslieden van Checkpoint verwachten dat die zaken nu alsnog worden be handeld en dat daarbij het arrest van de Hoge Raad bepalend wordt. Het Amsterdamse Hof kan, net als het Haagse, tot de slotsom ko men dat het OM toch niet-ontvan kelijk moet worden verklaard om dat het het recht op vervolging heeft verspeeld. Dat kan op dezelf de gronden. Maar Beckers en zijn collega-raadslieden hebben tij dens de behandeling in Den Haag ook andere argumenten naar vo ren gebracht waarom het dat recht heeft verspeeld. OM en verdediging kunnen straks ook tegen de uitspraak van het Amsterdamse hof in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Ook in dat geval kan de Raad bepalen dat een ander hof de strafzaak moet overdoen. In theorie kan deze strafzaak zelfs nog vele malen heen en weer gaan tussen gerechtshoven en de Hoge Raad en kan het ook nog vele jaren duren voor Willemsen en zijn medewerkers weten of ze zich schuldig hebben gemaakt aan een misdrijf. Burgemeester |an Lonink van Terneuzen wil niet inhoudelijk ingaan op de uit spraak van de Hoge Raad. „Het is in de eerste plaats een strafrechte lijke zaak tussen het OM en Checkpoint. Ik heb Checkpoint gesloten op het moment dat bewe zen was dat de gedoogcriteria wa ren overtreden en daarmee be stuursrechtelijk juist gehandeld." Volgens Lonink bevestigt de hele zaak dat de maatregelen, vorig jaar genomen om buitenlandse klanten te weren, werken. „Ze moeten dan ook worden gehand haafd", oordeelt hij. NML, waarbij onder meer Damen Shipyards en rederij Vroon in Breskens zijn aangesloten, heeft een brief naar de betrokken vaste kamercommissies gestuurd. In april gaf het kabinet toe dat de in zet van marineschepen koopvaar dijschepen onvoldoende bescher ming biedt. Het kabinet wil via een wetsvoorstel de inzet van pri vate beveiliging mogelijk maken. Nu is dat verboden. NML vreest dat de wet te lang op zich laat wachten. De vereniging verlangt spoedwetgeving, bijvoor- beeld door de bestaande wet aan te passen. Als het te lang gaat du ren, verliezen ze (nog meer) klan ten. Zo vaart rederij Vroon uit Breskens al een paar maanden met twee schepen onder de vlag van Gibraltar, om zo toch inge huurde beveiligers aan boord te kunnen laten. Ze bieden bescher ming tegen piraterij, vooral in de wateren bij Somalië. De Kamer praat morgen over dit onderwerp. Jan van Damme Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende 'Na vijf jaar nog geen zekerheid' door Emile Calon De verwachte voordelen zijn: sneller schutten en een besparing op beheer- en on derhoudskosten. Hoge Raad MIDDELBURG - Toonaangevende spelers uit de maritieme sector, verenigd in Nederland Maritiem Land (NML), doen een beroep op het kabinet en de Tweede Kamer om zo snel mogelijk private beveili ging aan boord van schepen onder Nederlandse vlag toe te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62