H KNV naar rechter om contract met Kiwa wellicht nieuwe regels Minister Timmermans: niet naïef zijn over afluisterpraktijken VS 'Screening bij Defensie te laat' BINNENLAND 5 Eén reizende ouder met kind is bij voorbaat verdacht effeweg nl zo9.yer Aanleiding voor het debat was een publicatie zaterdag in De Volkskrant, waarin gesteld werd dat Schultz bij haar aantreden be langrijke informatie heeft achter gehouden door het niet melden van het aandelenbezit. Schultz en minister-president Mark Rutte (destijds formateur) benadrukten de juiste handelwij ze. Schultz: „Ik ben opener ge weest dan ik had moeten zijn." Rutte: „Hier is 100 procent cor rect gehandeld." De oppositiepartijen namen hier mee genoegen maar verschillende partijen willen later toch graag spreken over aanpassingen van het handboek. GroenLinks-Ka- merlid Liesbeth van Tongeren: „Om alle discussies te voorkomen zou het goed zijn alle financiële en zakelijke belangen van kandi daat-bewindspersonen openbaar te maken." Eerder op de dag ging de Kamer al akkoord met een D66-plan om toekomstige bewindslieden in de Tweede Kamer te kunnen horen voordat zij aantreden. Er komt nu .een onderzoek naar de voors en te- gens van dit voorstel. Volgens Timmermans spreekt het voor zich dat buitenlandse dien sten - en dus ook de Amerikaanse - zoveel mogelijk te weten willen komen. Daarom is het goed om 'waakzaam' te blijven. Hij steunt de oproep in EU-verband aan de Verenigde Staten om helderheid te geven. Timmermans' reactie staat in schril contrast met de waarschu wing van de Franse president Francois Hollande, die eist dat de spionage-activiteiten onmiddel lijk stoppen. Ook Duitsland kwali ficeert de vermeende Amerikaan se praktijken als 'onacceptabel'. Timmermans zegt begrip te heb ben voor de gevoelens, vooral van Duitsland, waar de afluisterprak tijken van de Oost-Duitse veilig heidsdienst Stasi nog vers in het geheugen liggen. Frankrijk zou er echter een ande re agenda op nahouden. „Frank rijk wil af van het vrijhandelsver drag tussen Europa en de VS", al dus Timmermans. De onderhan delingen over dit pact staan voor volgende week gepland, maar vol- gens Hollande kunnen die niet doorgaan zolang de VS niet garanderen dat de spionage op houdt. Gisteren werd overigens duidelijk dat die gesprekken ge woon doorgaan. In de Tweede Kamer hebben de onthullingen over de spionage voor onrust gezorgd. D66 eist dat Timmermans de Amerikaanse am bassadeur op het matje roept. Timmermans is dat niet van plan. Hij benadrukt dat er geen hard be wijs is dat de Amerikaanse NSA daadwerkelijk afluistert. Morgen spreekt de Tweede Ka mer over de kwestie met minister Ronald Plasterk (Binnenlandse Za ken). Daarbij staat de vraag cen traal hoe Nederland omgaat met informatie van buitenlandse dien sten en welke gegevens Neder landse diensten aan bondgenoten verstrekken. KNV heeft bedenkingen bij de manier waarop de aanbesteding in 2009 verliep. „Er was slechts één aanbieder en die heeft een contract gekregen voor een perio de van twintig jaar, volgens inge wijden zelfs veertig. Dat is absurd lang", zegt directeur Ab Toet. De vervoerders willen weten waarop de tarieven die Kiwa re kent, zijn gebaseerd. „Wij krijgen voortdurend klachten van leden over de veel te hoge tarieven van Kiwa en de rompslomp die met de aanvraag van vergunningen ge paard gaat", zegt Toet. Als voor beeld noemt hij de digitale tacho graaf. Daarvoor rekent Kiwa 120 euro, terwijl die in Groot-Brittan- nië maar 45 euro kost. Minister Melanie Schultz van Hae- gen wees eerder een Wet Open baarheid Bestuur-verzoek van de KNV af. Ook de Tweede Kamer ving bot, onder meer omdat de overeenkomst volgens haar 'ver trouwelijke bedrijfsgegevens van Kiwa bevat'. De rechtszaak staat los van de op hef die in de Tweede Kamer is ontstaan over de rol die de echtge noot van Schultz speelde bij Ki wa. Het bedrijf kreeg in 2009 het exclusieve recht om vervoersver- gunningen uit te geven. Tot dan toe nam de overheid deze taak op zich. Uit oogpunt van efficiëntie en kostenbesparing wilde de Tweede Kamer dat een externe partij die taken op zich nam. „Vooral in het verleden was de Mi litaire Inlichtingen en Veiligheids dienst erg traag met persoonlijke veiligheidsonderzoeken. Er zou den personeelstekorten zijn ont staan als brigadecommandanten bij aanstellingen altijd hadden ge wacht tot de MIVD de security- checks had afgerond", aldus de woordvoerder van de minister van Defensie gisteren tijdens een rechtszaak bij de Raad van State. Daar ging Defensie in beroep te gen een uitspraak van de recht bank Zwolle-Lelystad. Die stelde een man uit Steenwijk in het ge lijk, die al anderhalfjaar als onder houdsmonteur werkte toen hij na een veiligheidsonderzoek alsnog ontslagen werd. De 37-jarige werd in 2008 veroordeeld voor mishan deling. In augustus 2009 kreeg hij een baan als monteur en pas een jaar erna begon de MIVD met het onderzoek dat in april 2011 uit mondde in een weigering van een Vooral in verleden was MIVD traag met onderzoek naar personeel verklaring van geen bezwaar én ontslag. „Ik was heel open over mijn ver oordeling en heb dat bij de sollici tatie gezegd. De brigadecomman dant zei dat er op de kazerne wel meer rondliepen zoals ik", zei de 37-jarige man gisteren tijdens de zitting. Staatsraad Vlasblom kon de opstelling van Defensie niet goed plaatsen. „Is het niet heel vreemd dat de minister van De fensie personeel in vertrouwens functies aanstelt zonder dat het veiligheidsonderzoek is afgerond, of zelfs begonnen? En heeft de mi nister niet in deze zaak meegewo gen dat mijnheer al anderhalfjaar als monteur werkzaam was", vroeg de staatsraad. De Defensiewoordvoerder ontken de met klem dat de minister 'per soonlijk' op de hoogte was van het personeel dat zonder veilig heidstoestemming op gevoelige functies werkt en werkte. „De MIVD had vooral in het verle den last van vertragingen, nu be gint de dienst sneller met onder zoeken." De Steenwijker begrijpt niet waar om hij als onderhoudsmonteur de hoogste veiligheidskwalificatie kreeg, terwijl het volgens hem om een niet zo gevoelige functie gaat. Mocht ook de Raad van State de man in het gelijk stellen, dan moet Defensie hem mogelijk weer in dienst nemen. Wellicht zal Defensie ook haar security- check-beleid moeten herzien. Uitspraak binnen twaalf weken. schiphol - Kinderen die met één ouder reizen, zijn op voorhand verdacht voor de marechaussee. „We zullen dan even controleren of die ouder wel het minderjarige kind mee mag nemen. Het voor komen van kindontvoeringen is een van onze speerpunten", ver klaart een woordvoerder. Enkele tientallen keren per jaar worden op luchthavens ontvoerin gen voorkomen. De afgelopen we ken nog drie keer op Schiphol. Twee vaders en een moeder wer den aangehouden omdat ze pro beerden hun kind naar het buiten land te smokkelen. De extra controle is noodzakelijk nu kinderen sinds een jaar niet meer kunnen worden bijgeschre ven in het paspoort van hun ouders, maar een eigen paspoort moeten hebben. „Zeker wanneer de vader of moeder een andere achternaam heeft dan het kind, stellen wij een onderzoek in." INCLUSIEFTOURINGCAR WOENSDAG 3 JULI 2013 door Niek Opten foto Martijn Beekman/ANP door Laurens Kok DEN HAAC - Minister Frans Timmer mans (Buitenlandse Zaken, PvdA) kijkt er niet van op als Amerikaan se inlichtingendiensten spioneren bij de Europese Unie. Hier ver baasd over doen, getuigt van 'naïvi teit', zegt hij. De milde reactie van Nederland staat in schril contrast met de woede in Duitsland en Frankrijk DEN HAAC - Branchevereniging Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) stapt naar de rechter om in zage te krijgen in het contract dat het ministerie van Infrastructuur en Milieu heeft gesloten met Kiwa, dat vergunningen en passen in de transportsector Verstrekt. DEN HAAC - Het ministerie van Defensie stelt personeel aan op ge voelige functies zonder dat het vei ligheidsonderzoek van de inlichtin gendienst MIVD is afgerond, of zelfs begonnen. Dat bleek gisteren bij de Raad van State. Woordvoerder minister Defensie Vertrek: 25, 31 juli, 3, 6, 9, 12, 15, 21, 25, 27 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Geniet van romantisch Parijs! Bekijk de Sacré-Coeur, de Eiffeltoren en de Champs Elysées. Breng een bezoek aan de gezellige wijk Montmartre en het kunstenaarspleintje Place du Terte. Maak een lichttour door Parijs en een boottocht over de Seine! Ook supervoordelige stedentrips mogetijk naar; Berlijn Londen P&aag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking ven 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18.- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5