Meisje dood door steekwond Het A-team en de wens voor nieuwe antibiotica Merkel dreigt regie door 'Big Brother Obama' te verspelen IN HET NIEUWS 3 Beer doodt wolf voor honderden kijkers CLEEBRONN - Terwijl honderden mensen toekeken, heeft een brui ne beer in een Duits wildpark een poolwolf doodgebeten. Dat ge beurde terwijl de dieren in het park Tripsdrill bij Heilbronn wer den gevoerd. Volgens een dierenverzorger van het park streden de twee dieren om een stuk vlees. Ze rolden voor de ogen van 400 tot 500 mensen van een helling af, waarna de beer op de wolf bleef liggen. Toen de wolf zich verweerde, beet de beer hem dood. „Een heel norma le reflex, die alle roofdieren heb ben", aldus de verzorger. De steekpartij vond dinsdagmid dag rond kwart voor vier plaats in een woning aan de Ceintuurbaan in Roden. Het slachtoffer werd zwaargewond naar het Universi tair Medisch Centrum Groningen gebracht waar ze korte tijd later aan haar verwondingen is bezwe ken. De verdachte was er vandoor ge gaan op het moment dat de agen ten aankwamen. Hij werd na een zoektocht met speurhonden en dankzij tips van getuigen opge pakt bij een sportpark. In de om geving is ook een mes gevonden. De politie vermoedt dat proble men in de relatiesfeer de aanlei ding waren voor de steekpartij. Het slachtoffer was net als de ver dachte lid van de plaatselijke voet balclub W Roden. De vereniging spreekt van „een verschrikkelijke gebeurtenis" en heeft de kantine dinsdagavond geopend „voor ee nieder die daar behoefte aan heeft". DEN HAAG - Ieder ziekenhuis moet vanaf 2014 een antibiotica-team (A-team) hebben, zo heeft minis ter Edith Schippers (Volksgezond heid) gisteren aan de Tweede Ka mer laten weten. Ze geeft daar mee gehoor aan de wens van de Stichting Werkgroep Antibiotica- beleid (SWAB). Zo'n team ex perts houdt dan toezicht op het gebruik van antibiotica in het zie kenhuis. Een aantal ziekenhuizen werkt al met zo'n team. Ook wil de SWAB bekijken of A-teams van toegevoegde waarde kunnen zijn voor verpleeghuizen. Infectieziekte-expert Roel Coutin- ho (RIVM) is vóór: „Dat lijkt me heel zinvol." Schippers wil nu ook geld uittrek ken om beter zicht te krijgen op antibiotica-resistentie in zieken huizen, verpleeg- en verzorging stehuizen. Steeds meer ziektever wekkers worden immers resistent voor antibiotica. Tijd voor een nieuw antibioti cum, zou je dan denken. Maar zo simpel is het niet, stelt Coutinho. „Het probleem is dat er steeds minder nieuwe antibiotica op de markt komen. Technisch is het moeilijk om te maken. Een anti bioticum is van oorsprong een na tuurlijk product. Het wordt uit schimmels gehaald." Maar door deze natuurlijke pro ducten, althans de mogelijkheden die zij bieden voor een antibioti cum, zijn we inmiddels wel heen, zo geeft hij aan. De industrie staat ook niet echt te trappelen om een nieuw antibioticum te ontwikke len. „Logisch, het is duur om te maken en het product wordt straks niet op grote schaal inge zet. Wanneer je een medicijn ont wikkelt tegen een hoog choleste rolgehalte of een hoge bloeddruk zullen mensen dat een leven lang moeten slikken. Een antibioticum daarentegen gebruik je twee we ken en dan ben je er vanaf." Daarbij zullen artsen heel terug houdend zijn als er een nieuw an tibioticum komt. „Ze zullen het gebruiken als laatste redmiddel, wanneer de rest niet meer helpt. Want ze zijn terecht veel te bang dat ook tegen dit middel weer bac teriën resistent zullen worden." Om al die redenen zitten er maar 'heel weinig nieuwe antibiotica in de pijplijn', geeft Coutinho aan. BERLIJN - Angela Merkel (CDU) schoffeerde Kroatië met haar af wezigheid, zondag, bij de festivi teiten rond de EU-toetreding van dat land. Duitsland is geïrriteerd omdat de Kroaten weigeren een voormalige Kroatische spion, ver dacht van een moord in 1983 in Beieren, aan Berlijn uit te leveren. Eerder hekelde de kanselier het 'veel te harde' optreden van de Türkse politie tegen anti-rege ringsdemonstranten. Prompt blok keerde Duitsland de hervatting van de toetredingsonderhandelin gen tussen Turkije en de EU. Tot woede van de Türken. Ook met de Russische president Vladimir Poetin kreeg ze ruzie. Toen Poetin dreigde om niet te verschijnen bij de opening van een expositie in Sint Petersburg van 'roofkunst' - omdat Merkel wilde pleiten voor teruggave van het werk - liet de kanselier weten dat zij in dat geval helemaal niet zou komen. Poetin bond in. En Merkel herinnerde er nog maar eens aan dat onder internationaal recht kunst, die in oorlogstijd wordt buitgemaakt, moet worden geretourneerd. Het is een ongewoon schouwspel, dat assertieve optreden van de an ders zo voorzichtige bondskanse lier. Commentatoren vermoeden dat Merkel de internationale büh ne gebruikt in haar campagne voor de Bondsdagverkiezingen in september. In eigen land is de christen-democratische leidster zo populair, dat van een werkelij ke krachtmeting met haar voor naamste tegenstander, de so ciaal-democraat Peer Steinbrück (SPD), nog nauwelijks sprake is. Maar uitgerekend in een kwestie waarover in Duitsland de gemoe deren hoog oplopen - de Ameri- kaanse en Britse afluisterpraktij ken - dreigt Merkel de regie te ver liezen. Der Spiegel onthulde dat de Amerikanen ook Duitse diplo maten en politici en mogelijk zelfs Merkel zelf aftappen. Tijdens het recente bezoek van Ba- rack Obama aan Berlijn spoorde Merkel de Amerikaanse president aan om in die spionage-activitei- ten een 'noodzakelijke balans' te vinden en de privacy van burgers te ontzien. Nu blijkt dat de Ameri kanen dagelijks miljoenen Duitse telefoongesprekken en internet verbindingen doorspitten, is die balans in Duitse ogen helemaal zoek. Merkel liet via haar woord voerder weten dat het 'afluisteren van vrienden onacceptabel is' Maar het kwaad is al geschied. De SPD suggereert nu dat Merkel op de hoogte moet zijn geweest van de Amerikaanse en Britse afluis terpraktijken. En anders is haar door de Amerikanen een rad voor ogen gedraaid. In Duitsland, waar anti-Amerika nisme altijd op de loer ligt en de herinnering aan twee dictaturen vers is, bestaat groot wantrouwen jegens schending door de over heid van de burgerprivacy. Als Merkel niet luid en duidelijk - en persoonlijk - afstand neemt van de spionage-activiteiten, kunnen de campagnes voor de verkiezin gen interessanter worden dan werd aangenomen. Met dank aan Merkels belangrijkste bondgenoot, de president met de nieuwe Duit se bijnaam: Big Brother Obama. WOENSDAG 3 JULI 2013 RODEN - Een 17-jarig meisje uit Ro den in Drenthe is dinsdag overle den nadat ze eerder op dag in haar ouderlijk huis was neergestoken. De vermoedelijke dader, een 19-ja- rige inwoner van de gemeente Noordenveld, is opgepakt. Dat meldde de politie. Minister Schippers vindt nu ook dat alle ziekenhuizen per 1 januari een A-team moeten krijgen Nieuwe antibiotica zijn moeilijk te maken, erg duur en leveren op korte termijn geen grote winsten op Door ziekmakende bacteriën op kweek te zetten, wordt het mogelijk veel gerichter antibiotica in te zetten, archieffoto Getty Images BESCHOUWING DUITSLAND door onze correspondent Wierd Duk Het is een ongewoon schouwspel, dat assertieve optreden van de anders zo voorzichtige kanselier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3